Kategórie
Liečenie

Reflexná masáž

Masážou určitých miest na nohe možno odstrániť bolesť a vyliečiť rôzne ochorenia bolo  známe už starovekým Egypťanom.  Na nástennej  maľbe z obdobia 2300 rokov pred. n. l. je zobrazený  jeden z typických  hmatov používaných i v súčasnosti, – ošetrenie reflexného bodu hypofýza.

Aj indiáni v Amerike poznali a hojne používali mikromasáž nôh ako liečebnú procedúru. Dvadsiaty prezident USA, J .A. Garfield, ktorý sa jej  priučil  u domorodcov, používal masáž chodidiel na zmiernenie bolestí potom, ako bol na neho spáchaný atentát. Bola to jediná metóda, ktorá po zlyhaní všetkých ostatných liečebných prostriedkov dokázala zmierniť jeho utrpenie. Veľký podiel na znovuobjavení reflexnej masáže chodidla pre súčasnosť,  má americký lekár W. H. Fitzgerald.

Ako je možné že tlakom alebo masážou na chodidle možno ovplyvniť  narušenú činnosť vzdialených orgánov? Taký zložitý systém akým ľudské telo bezpochyby je, musí mať veľa mechanizmov autoregulácie. Prečo práve chodidlá? Po celé tisícročia ľudia chodili bosí. Nervové zakončenia na ploske nohy boli neustále vystavované prirodzenej stimulácii pri chôdzi. Obuv je z hľadiska vývoja človeka vynález relatívne nový. Pravda, v našich podmienkach nemožno ľuďom odporúčať aby v záujme zachovania svojho zdravia začali chodiť bez topánok. Nič nám ale nebráni využívať harmonizujúce pôsobenie masáže reflexných zón.

V špecializovaných predajniach sú dostupné  rôzne pomôcky pre svojpomocnú masáž nôh. Na prevenciu môže postačovať ak si rovnomerným tlakom palca prehmatáte chodidlá a overíte si,  či niektoré miesto nie je na tlak bolestivé alebo citlivejšie než okolie.  Bolestivé miesto signalizuje, že v našom tele nie je niečo v poriadku. Pravidelnou masážou takejto citlivejšej  oblasti  možno účinne podporiť hojivé procesy v organizme.

Významné uplatnenie má ošetrovanie reflexných zón pri dlhodobých, chronických ochoreniach. Často umožňuje naštartovať liečbu aj tam, kde podávanie bežných liekov nevedie k očakávanému výsledku. V takom prípade je však najlepšie navštíviť pracovisko, kde sa reflexnej masáži chodidla venujú profesionálne. Okrem presnej lokalizácie oblastí ktoré treba masírovať, vám môžu poskytnúť aj ďalšie užitočné  rady.

Na rozdiel od umelých chemických prostriedkov, ktoré nezriedka mávajú závažné vedľajšie účinky, nepredstavuje ošetrovanie reflexných zón pre organizmus nijakú záťaž,  pretože  stimuluje  náš prirodzený obranný potenciál. Chodidlo nie je jediným miestom nášho tela,  kam sa premieta stav vnútorných orgánov. Popri reflexológii chodidla sú v súčasnosti známe a v praxi používané najmä reflexné zónyruky a ušnice, ktorým sa  podrobnejšie venujeme na inom mieste.    Odporúčam vám pravidelnú masáž chodidiel vždy po večernej kúpeli. Sami pocitite úľavu a vaše nohy sa vám za to poďakujú lepším zdravým

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.