Kategórie
Myšlienky

Intuícia-inšktinkt

Intuícia je duchovná schopnosť vedieť bez slov, vnímať pravdu bez vysvetľovania. Funguje mimo času a priestoru. Môže sa prejaviť ako predvídanie budúcnosti. Pracuje s informáciami, ktoré získavame tak vedome, ako aj nevedome. Intuícia dokáže bleskovo dávať dohromady myšlienky. Napríklad tvorivé myslenie sa všeobecne považuje za intuitívne, prebieha mimo vedomia a do vedomia vstúpi až jeho výsledok. Géniovia ako Edison alebo Einstein pracovali s veľmi zušľachtenou a rozvinutou intuíciou.

Kde sa rodí intuícia? Intuícia sa objavuje niekde medzi hlbokým spánkom a bdením. Môžu to byť sny, ktoré nám ukazujú budúcnosť.

Dá sa intuícia rozvíjať? Dôležité je naučiť sa intuícii dôverovať. Všetci máme nejakú víziu, akí chceme byť, čo by sme radi robili, zmenili, ako by sme sa chceli správať a podobne. Ale málokto už je natoľko odvážny, aby si podľa toho zariadil život. Všetci ľudia majú schopnosť nasledovať svoju intuíciu. Jednoduchý príklad: zazvoní telefón a vy uhádnete, kto volá. To je intuícia. Ale zase žiť vo svojej intuícii až príliš, tiež nie je dobré. Ak sa budeme zaoberať len myšlienkami na budúcnosť, bude sa nám prítomnosť zdať nudná. A uviesť naše sny do reality, to si žiada poriadnu dávku trpezlivosti, dôvery, sebavedomia a sústredenosti.

Inštinkt je účelné správanie. Často je vyvolané určitým podnetom, ktorému sa ani mladý živočích nemusí učiť, i tak ho vykoná hneď na prvýkrát takmer dokonale – pavúk „vie“ vyrobiť na prvýkrát pavučinu, včely plásty. Pojem inštinkt vyjadruje jednak istý automatizmus a jednak istotu a dokonalosť daného správania. Máme ešte inštinkt? Moderný človek má inštinkty len slabo rozvinuté. Vníma totiž nadmieru podnetov a informácií a musí si vyberať, na čo chce reagovať a či vôbec chce.

Máte šiesty zmysel?
Ľudských zmyslov sa tradične uvádza päť: zrak, čuch, hmat, chuť a sluch. Pojem šiesty zmysel sa pokúša tento zoznam o jednu položku rozšíriť. Šiesty zmysel sa označuje za schopnosť nadprirodzeného alebo mimozmyslového vnímania, schopnosť vycítiť napríklad určitú situáciu. Je to vlastne veľmi silná intuícia.
Šiesty zmysel, teda schopnosť mimozmyslového vnímania, sa vysvetľuje podobne ako samotná intuícia.  Zjednodušene možno povedať, že intuícia ako schopnosť sa môže prejavovať práve cez šiesty zmysel, ktorý nazerá na veci komplexne (bez zapojenia bežne používaných piatich zmyslov) v tom istom momente.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.