Kategórie
Meditácia

Hladina ALFA…

Ako funguje mozog a aké sú hladiny vedomia

Činnosť mozgu prebieha na princípe výmeny elektriny. Všetky mozgové bunky spolu komunikujú pomocou elektrických výbojov, ktoré neustále prúdia mozgom. Podľa rýchlosti čiže frekvencie týchto výbojov je činnosť mozgu pomalšia alebo rýchlejšia. Tento jav objavil v roku 1926 angličan W. Grey, ktorý tiež zistil, že existujú 4 základné stavy mozgu, ktoré nazval hladiny vedomia (každá hladina vedomia má určité frekvenčné rozpätie, ktoré sa meria v hertzoch za sekundu – Hz/s.)

Hladina delta (0,5-3 Hz) – hlboký útlm všetkých mozgových funkcií, hlboký bezsenný spánok a hlboká relaxácia. Organizmus sa regeneruje.
Hladina theta (4-7 Hz) – čiastočný útlm vedomia, mozog nereaguje na vonkajšie podnety. Spánok doprevádzaný snením, podporuje predstavivosť a tvorivosť.
Hladina alfa(8-13 Hz) – stav základného uvoľnenia, mozog sa nezaoberá myslením. Používa sa pri relaxáciách, meditáciách a liečení. Dochádza k stimulácii pamäte a schopnosti učenia, k odstráneniu stresov a únavy, k posilneniu a regenerácii všetkých životných funkcií. V bežnom živote sa v hladine alfa nachádzame každé ráno pri prebúdzaní a každý večer pri zaspávaní.
Hladina beta (14-a viac Hz) – stav vedomého sústredenia na vonkajší svet. V tejto hladine sa nachádzame prevažnú časť dňa. Vyššie frekvencie (nad 20 Hz) dosahujeme pri vysokom duševnom výkone alebo pri stresových situáciách.

Odlišné funkcie ľavej a pravej mozgovej hemisféry dokázal držiteľ Nobelovej ceny za lekárstvo R. W. Sperry. Ľavá hemisféra má na starosti analytické myslenie, verbálnu komunikáciu, detaily kontrolu, posudzovanie alebo akciu. Pravá hemisféra riadi emócie, intuíciu, priestorové vnímanie. Tento poznatok umožňuje niekoľkonásobne efektívnejšie učenie. Probémy so zapamätávaním sú totiž spôsobené najmä nevyužívaním pravej polovice mozgu a preťažovaním ľavej.

Pre kvalitné a pohodlné uvedenie mozgu do hladiny alfa sa používa Audiovizuálny stimulátor (AVS prístroj) nazývaný tiež psychwalkman, ktorý sa považuje za prevratnú pomôcku pri výučbe. AVS prístroj na základe vedeckých poznatkov rešpektuje prírodné funkcie a zákonitosti mozgu a telesných biorytmov. Stimuluje mozog k tomu, aby lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie využil svoju kapacitu a schopnosti. AVS prístroj vysiela svetelné a zvukové pulzy, ktoré majú naprogramovanú frekvenciu. V závislosti na frekvencii vzniká buď v zrakovom alebo sluchovom centre aktivita kopírujúca stimulačnú frekvenciu.

4 replies on “Hladina ALFA…”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.