Kategórie
Liečenie

Propolis…

O liečivých vlastnostiach najznámejšieho včelieho produktu, teda medu, vie azda každý. No nie je to len včelí med, ktorý nám môže pomôcť pri rôznych neduhoch, ale aj o niečo menej známy propolis.

Čo to vlastne je?
Propolis je zmes včelieho vosku a živíc, ktoré včely zbierajú z rôznych rastlín či stromov. Najčastejšie má tento včelí produkt tmavohnedú farbu a pri bežnej izbovej teplote je lepkavej konzistencie. Pre včely má propolis význam najmä v ochrane úľa, keďže sa ním „plátajú“ nežiaduce otvory v úli.

Čo v propolise nájdeme
Propolis má mnohoraké  využitie aj v medicíne. Obsahuje totiž rôzne cenné látky, ktoré majú pre naše zdravie veľký význam. Zloženie tohto včelieho produktu závisí od mnohých faktorov (oblasť, ročné obdobie, rastliny a podobne). Spravidla však okrem iných zložiek obsahuje vosky, flavonoidy, éterické oleje, vitamíny (najmä skupiny B) aj minerálne látky (vápnik, železo, či mangán a ďalšie).

 Včelí propolis

Načo je dobrý?
Včelí propolis je výborným prostriedkom na podporu imunitného systému, pôsobí proti rôznym mikróbom a vírusom. S obľubou sa propolis využíva pri liečbe kožných ochorení, či už akné, bradavíc ale tiež popálenín alebo rozličných zápalov na koži. Propolis urýchľuje a uľahčuje hojenie rán.

Časté využitie má propolis aj pri problémoch v ústnej dutine. Ak vás napríklad trápia bolestivé afty či zuby alebo zapálené ďasná, vyskúšajte si ich liečiť propolisom. Boľavé hrdlo je ďalšou záležitosťou, s ktorou si propolis dokáže dobre poradiť. V niektorých prípadoch môže propolis pomôcť aj pri problémoch s trávením. Jeho využitie je skutočne veľmi široké, no nie u každého zaberie liečba propolisom rovnako.

V dnešnej dobe nájdeme množstvo výrobkov s výťažkami z propolisu, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach (hotové tinktúry, tabletky či krémy). Výber závisí od toho, na aký účel chcete propolis používať.

Ďalšou možnosťou je vyrobiť si vlastnú propolisovú tinktúru zo surového propolisu. Zoženiete ho v niektorých lekárňach alebo od včelárov.

Návod  na prípravu:

90 g 85% liehu zmiešať s 10g propolisu a nechať 2 týždne luhovať. Je lepší silne koncentrovaný lieh, aby sa dobre rozpustila substancia propolisu. Po 2 týždňoch prefiltrovať  cez filtračný papier a nechať uschované v chladničke.

Alergici, pozor!
Napriek tomu, že propolis má výrazné liečivé účinky, treba sa mať  na pozore. Niektorí ľudia môžu na tento včelí produkt reagovať alergicky a preto je dobré si vopred vyskúšať prípadnú citlivosť na propolis. Skúste potrieť kúsok kože (napríklad v lakťovej jamke alebo na predlaktí) trochou propolisu. V prípade, že koža sčervená, začne páliť a svrbieť, alebo sa objaví „výsyp“, je to znamenie, že propolis pre vás vhodný nie je.

Pokiaľ by ste chceli propolis užívať vnútorne, začínajte s menšími dávkami a taktiež sledujte reakciu vášho tela. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia alergickí na pele, i keď nie je pravidlom, že pri alergii na niektoré pele je propolis nevhodný.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.