Kategórie
Duchovné Duša

Šaman…

Samotne slovo šaman vo mne vzbudzuje rešpekt a je zahalené rúškom tajomstva. Šaman je bytosť v ktorej sa skrýva množstvo archetypov a taktiež pracuje z archetypmi. Žena môže byť tiež šamankou.
V každom indiánskom kmeni bol šaman a mal dôležité miesto aj postavenie. Po náčelníkovi bol najdôležitejšou osobou.
Šamanstvo sa tradovalo väčšinou z pokolenia na pokolenie.

Šaman je liečiteľom fyzického tela, ale hlavne vnútorného tela – duše. Zastával tiež miesto čarodejníka a mága. Bol v spojený s prírodou a vedel predpovedať počasie. V niektorých prípadoch ,vedel aj počasie ovplyvniť. Rôzne čary a kúzla používal na privolanie ,ale aj odvrátenie dažďa ,slnka . Mágiu používal aj na odvrátenie rôznych katastrôf, ktoré hrozili kmeňu.

Bol prizývaní k rôznim obradom a slávnostiam . Taktiež sa zúčastňoval na pohreboch a pri úmrtiach . Sprevádzal dušu na jej ceste z tela do kráľovstva nebeského. Aby nezablúdila a nezostala na zemi.

Šaman musel prejsť transformáciou tela a tiež duše. V okamžiku ,keď prišiel čas stať sa šamanom , jeho telo napadla ťažká choroba ,nemoc ,rôzne halucinácie…atd´ Bola to skôr skúška ,či bude mať dostatok síl a energie zastávať miesto šamana .

Naša duša sa počas života roztriešťuje na malé časti ,alebo zahaľuje do tmavého oblaku. Duša stráca kontakt so svojim telom a stráca kontakt aj s prírodou. Upadá do nevedomia.
Je to spôsobované správaním ,skutkami ,myšlienkami a spôsobom ,aký život človek žije. Ak sa človek necháva strhávať negatívnou energiou ,tak stráca kontakt so svojou dušou.

Počas liečenia sa šaman dostáva do tranzu . V tranze sa pohybuje vo svete duchov a nadprirodzených síl.
Na liečenie je šaman pozývaný rodinou ,alebo kmeňom (dedinou) .
Šaman sa počas liečenia vydáva na cestu ,pri ktorej si prizýva na pomoc ,rodinných príslušníkov , duchovné bytosti a tiež zvieratá.

Počas tohto putovania šaman hľadá stratené ,zatemnené kúsky duše ,ktoré spája do celku.
Oslobodená duša potom nadväzuje kontakt so svojim fyzickým telom a s prírodou. Telo sa postupne mení. Mení sa jeho správanie ,konanie ,reagovanie na rôzne situácie. Začína byť harmonickejšie a citlivejšie. Vníma seba a ostatných  ako celok , ktorý predstavuje jednu veľkú dušu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.