Kategórie
Bylinky Liečenie

Smrekové výhonky…

Smrek  obyčajný je ihličnatý strom.  Niekto ho má doma na záhrade, ale rastie aj v prírode. Prvomájová opekačka u rodičov ma inšpirovala. Za domom majú mladý smrek, ktorý rastie v ideálnom lesnom prostredí, bez olovnatých výfukov.

Kedysi som čítala, že výhonky zo smreka sú liečivé, len som nevedela presne na aké ochorenie pôsobia. Ja som typ GOOGLE, čo neviem, vygooglim si. 😀

Nazbierala som si tieto výhonky na sušenie. O smrekových éterických olejoch som počula, aj stará dobrá  Alpa -Lesana je vyrobená z ihličnanov. Mladé výhonky sú mäkké a na jar smrek krásne rozvoniava. Môže sa z nich urobiť sirup, tinktúra, či kvapky.

PRIEDUŠKOVÝ SIRUP

Keď mnohých zvyknú trápiť problémy s prieduškami, sa nám vyplatí pripraviť si sirup zo smrekového ihličia.  Budeme potrebovať 1 kg kryštálového cukru a mladé výhonky na konci smrekových konárikov. Začínajú rásť koncom marca až začiatkom apríla.

Postup: Ihličie prepláchneme v čistej vode. Do sklenej nádoby (objem asi 4 litre) vkladáme striedavo vždy za jednu hrsť cukru a potom za hrsť ihličia.(Je dobré naukladať na vrstvy aj plátky citrónu, bude ako konzervant.) Takto postupujeme až po vrch nádoby a nakoniec nádobu pevne uzavrieme. Necháme stáť na slnku 7 – 10 dní. Každý deň premiešame. Nakoniec sirup precedíme a vytlačíme. Naplníme do uzatváracej fľaše a skladujeme v chladničke.
Sirup je výborný pri ochorení všetkých dýchacích ciest, pri kašli i prechladnutí. Užívame 1 – 2 polievkové lyžice 3x denne pred jedlom, a to buď samostatne, alebo zriedené s vodou.´

Smrekový sirup 

Postup: V 500 ml vody krátko povaríte 1 kg čerstvého ihličia, odstavíte, zakryjete a 1 až 2 hodiny lúhujete. Precedíte a doplníte vodou do objemu 1l. Pridáte 1 kg želírovacieho cukru, znovu povaríte a plníte do pohárov. Užívate ako sladidlo, mažete na chleba, pridávate do čaju proti kašle a nachladeniu. K celkovému posilneniu organizmu sa užíva 1 čajová lyžička denne.

Inhalační odvar 

Postup: Necháte prejsť varom  2 až 3 polievkové lyžice sušených vetvičiek v 1l vody a ihneď stiahnete zo sporáka, aby sa neznehodnotil silicový olej. Inhalujete niekoľkokrát denne vždy 10 až 15 minút. Odvar pomáha pri astme, bronchitíde, ochoreniu pľúc, katare a  vedľajších dutín.

Smreková  voda

Postup: Zalejete 2 diely čerstvých smrekových vetvičiek, 1 diel plodov jalovca a 1 diel kvetov levandule 70% alkoholom a necháte 3 týždne stáť na slnečnom mieste, občas potrepete. Potom “vodu“ scedíte a skladujete v tme. Hojí bolesti svalov a kĺbov, zmierňuje reumu a artritídu. Takúto smrekovú “vodu” užívate len zvonku! 

Tinktúra, kvapky

Smrekové výhonky naložíme do pálenky 40%, alebo iného alkoholu. V lekárni dostať kúpiť Spiritus Dilutus, ktorý sa tiež môže používať na výrobu kvapiek, alebo tinktúr. Ja používam tento lieh, ale 60%. Naložíme ho na tri týždne do tmavej fľaše, občas ho pretrepávame.  Na 100% roztok treba 90g liehu a 10 g byliny. Podávame po 5kvapkách na kocku cukru, kým sa stav nezlepší. Je vhodný pri dlhotrvajúcom kašli.

Éterický olej

Smrek obyčajný ako éterický olej sa používa na potieranie pri ochoreniach dýchacích orgánov, bolestiach svalov, reume a ako posilňujúce kúpele. Je vhodný aj do odparovacích lámp pri prieduškovom ochorení.

Takže ak máte na blízku smrek, tak šup-šup nazbierať, určite sa vám hodí.  😆

12 replies on “Smrekové výhonky…”

Smrek má jemnejšie ihličky a mladé výhonky každý rok, éterické látky sa síce využívajú aj z borovice, či iných kosodrevín, ale či by bolo vhodné aj z neho robiť sirup, to netuším. 🙄
Čaj sa z neho robí , alebo éterické oleje na uľahčenie dýchania pri ochoreniach priedušiek.
Pozri tu:

http://www.apotheka.sk/article/248/borovica-lesna-liecive-ihlicie

http://www.fiftyfifty.cz/Borovice-leci-nase-telo-i-mysl-3025660.php

Páči sa mi

Až teraz som si všimol prvú časť vety : “…éterické látky sa síce využívajú aj z borovice…”.
AJ z borovice???
HLAVNE z borovice!!!
V našej medicíne má borovica najvyššie zastúpenie obsahových látok, hlavne silíc a éterických flavonidov.
Z čoho je napríklad Alpa Lesana, Peggy gel na svalstvo, masážne gely, tzv hadia masť od číňanov, či podporné maste na tvrdé päty?
Smrek (Picea abies., Picea concolor, Picea pungens, Picea omorica – u nás rastúce druhy) sa využíva asi tak na 10% voči borovici (Pinus nigra, Pinus silvestris, Pinus montana, Pinus mugo, Pinus sibirica – u nás rastúce druhy).
Jedľa (Abies) sa skoro nevyužíva, okrem miazgy z mladých zelených šišiek, ktorá sa využíva na kozmetické účely.
Mojenko, keď neviem nič o problematike, radšej držím klapačku!

Páči sa mi

Maťka, aj moja mma robievala sirup zo smreku, nezabudnem na jeho chuť, bol voňavý,úžasne chutný,ja ho nerobievam, mám síce na záhrade dva smreky, ale sú pri ceste a zdravý sirup by z nich určite nebol.

Pačes
hlavne, že ste si pomastili ego

Páči sa mi

Olinka nevadí, ty si zameraná zase na niečo iné. Ani ja ho nerobím, lebo moje deti by ho aj tak nechceli, majú problém vypiť aj bylinkvý čaj. 😀 Teraz som urobila tinktúru z medvedieho cesnaku a môžem si ju piť sama. Malého z nej naplo a viac ho nechcel. Tak im ho nasekaný dávam aspoň do šalátov. 😉

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.