Kategórie
Duchovné Meditácia

Šaman a duchovné bytosti…

Každý šaman vníma a najmä opisuje neobyčajnú realitu mierne odlišne. Jeho zážitky sú totiž v mozgu interpretované prostredníctvom toho, čo už pozná. To znamená, že bytosť, ktorá má viac foriem, vystupuje v tej, ktorá je najbližšie cestovateľovmu kultúrnemu zázemiu.

Komunikácia v neobyčajnej realite prebieha výmenou myšlienok a obrazov, ktoré sa nezriedka menia na slová. Slová sa však tvoria až v šamanovej hlave, t.j. predstavujú auditívny preklad prichádzajúcich informácií. Vďaka tomu sa šamanovi zdá, akoby veľká časť rozhovorov prebiehala v jeho rodnom jazyku.V neobyčajnej realite vládne tzv. posvätný priestor a posvätný čas. To znamená, že fyzikálne zákony sú značne odlišné od našich. Šaman môže lietať, tele portovať sa a meniť svoju podobu. Putuje mimo čas, žije naveky v jednom okamihu, cestuje do minulosti i budúcnosti. Udalosti prežívané v neobyčajnej realite sú mýtické, t.j. nemožno povedať, že sa odohrali v konkrétnom okamihu na časovej osi Iného sveta. Odohrávali sa, odohrávajú sa a budú sa odohrávať večne, mimo bežnú časopriestorovú skúsenosť. Môžu sa ich zúčastniť naši predkovia, potomkovia, aj bytosti, pre ktoré nemá čas vôbec nijaký zmysel.

Kde sa nachádzajú duchovný sprievodcovia?

Silové zviera aj duchovný učiteľ sú duchovné bytosti, ktoré sa nachádzajú v Dolnom a Hornom svete a sú doživotní sprievodcovia v nie každodennej realite. Šaman je preto slobodný od akejkoľvek náuky, filozofie, či náboženstva, pretože vie, že má prístup k univerzálnej múdrosti prostredníctvom svojich spojencov. Šaman nepotrebuje preto  živého učiteľa alebo guru, pretože duchovného učiteľa už má v podobe zvieraťa..

Počas šamanskej cesty môže šaman komunikovať so zvieratami, rastlinami, minerálmi alebo čímkoľvek. Základnou filozofiou je, že všetko má svoju duchovnú podstatu a preto je možné sa prihovárať nielen zvieratám a rastlinám, ale aj jazerám, riekam, mesiacu, hviezdam či slnku. Každý šamanský čin musí byť v súlade s duchovnou podstatou sveta, v čom mu pomáhajú šamanovi duchovní spojenci silové zviera a duchovný učiteľ.

Všetci šamani potvrdzujú model vesmíru (toho, ktorý môžu navštevovať) zloženého z troch svetov. Eliade ich nazval Dolný, Horný a Stredný svet, podľa smeru, v ktorom sa šaman pohybuje. Prechádza nimi Os (axis mundi), zobrazovaná v podobe stĺpa (Ázia), rebríku (Blízky Východ), či stromu (Kelti, Germáni, Slovania).

Stredný svet zahŕňa metagalaxiu, t.j. náš pozorovateľný vesmír, v šamanizme známy ako obyčajná realita. Okrem toho sú v ňom prítomné aj energetické úrovne, ktoré zatiaľ naše prístroje nevedia zachytiť. Táto “jemná” realita Stredného sveta tvorí významnú časť astrálneho sveta známeho z mágie. V strednom svete žijeme a preto práve tu začína šaman svoje putovanie.

Horný svet pôsobí mierne étericky. Farby prechádzajú od jasného svetla cez pastel až po úplnú tmu. Môžeme sa v ňom dostať do oblačných krajín, ale aj miest vybudovaných z kryštálu. Tento priestor obývajú božstvá, hviezdy a astrálne sily. Žijú v ňom aj učitelia v ľudskej podobe, časť zo silových zvierat a duchovia prinášajúci inšpiráciu. Keď šaman cestuje do Horného sveta, zdá sa mu, že stúpa cez vrstvy oblakov, ktoré oddeľujú jednotlivé sféry Horného sveta.

Dolný svet sa viac podobá na náš. Tvorí ho predovšetkým nespútaná príroda – jaskyne, husté lesy, moria. Nájdeme v ňom duchov zvierat a rastlín, bytosti ohňa a zeme. Do Dolného sveta cestujeme tiež za našimi predkami a silovými zvieratami. Pri koreňoch stromu sa manifestuje Strážca Osi sveta, zobrazovaný väčšinou v podobe muža s jeleňou hlavou, alebo parohami (keltský boh Cernunnos). Šaman vstupuje do Dolného sveta pomocou tunela, alebo jaskyne.

Jednotlivé svety majú množstvo sfér, vďaka ktorým je neobyčajná realita ešte bohatšia a rozsiahlejšia než náš, zdanlivo nekonečný, pozorovateľný vesmír. Okolo troj sveta sa rozkladá temná Prázdnota, v ktorej sú ponorené ďalšie svety. Tam však za normálnych okolností šaman nemôže putovať.

Ja cestujem do dolného sveta za svojimi delfínmi, ktoré sa mi samé ozvali. Dlho som chodila na svoje silové miesto pri mori, ktoré bolo vždy prázdne. Žiadna loď, zvieratá, ani ľudia. 😕

DELFÍN JE SYMBOL SVOBODY

Hoci je to ťažké priznať, mozog delfína je omnoho dokonalejší, než ten náš, ľudský. Vníma totiž svet trojrozmerne avšak základ tohto vnímania je akustický a vďaka tomu je schopný interpretovať obrovské množstvo zmyslových informácii.

Viera, že delfín je k ľudstvu pripútaný akousi formou duchovnej spriaznenosti, je teda postavená na reálnom základe. Delfín je jednoducho inteligentný, nemusíte teda neveriacky krútiť hlavou, ak počujete príbehy, v ktorých delfín zachránil topiaceho sa alebo sprevádzal loď v zradných vodách.

Ľudia sympatizovali s delfínmi už v grécko-rímskych legendách a postupne sa z toho tvora symbol premeny. Delfín bol spojený s Dionýzom (Bakchom), ktorý sa údajne premenil na delfína, aby krétskych veriacich odniesol do svätostánku v Delfách. Delfín je obdobou veľkej veľryby, ktorá v biblickom príbehu prehltla Jonáša, a v dôsledku toho vznikla analógia medzi týmto príbehom a Kristovou smrťou a zmŕtvychvstaním.. Delfín prepichnutý trojzubcom alebo delfín s kotvou bol ďalším ranným kresťanským symbolom spasenia prostredníctvom Krista. V krétskych, etruských a gréckych legendách delfín vodil duše zomrelých na Ostrov požehnaných.

Čo symbolizujú ostatné zvieratá? Prečítajte si tu…Symbolika zvierat

Zdroj článku: http://forum.annwin.sk/samanizmus/samanizmus-metoda-duchovneho-rozvoja-t1507.html

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.