Kategórie
Energia

Feng Shui a energia ČHI…

Včera som bola na jednom kurze a tým, že sa kamarátka zaoberá aj Feng Shue, tak sme sa k tej téme prepracovali. Zhodou okolností sa mi pod ruky dnes dostal jeden článok a v ňom bolo všetko o čom som sa dozvedela. Je zaujímavé aké udičky nám občas život pripravý. To na čo sa nasmerujeme, nám podsunie, aby sme sa tomu nejaký čas venovali. 😀

Energia je všade okolo nás a Feng Shui – poskytuje harmóniu prostredia v ktorom žijeme, alebo pracujeme – pomáha lepšie využiť naše schopnosti a ľahšie sa pohybovať v oblasti našej životnej púte Na základe precítenia a následnej analýzy jednotlivých miestností, častí domu sa upravuje Feng Shui.

Harmónia prostredia by mala byť v súlade s energiami nášho tela. Feng Shui sa zároveň mení v závislosti od prostredia. Keď zmeníme prostredie, ihneď sa mení Feng Shui. Podstatou filozofie Feng Shui je energia ČHI. Je to vlastne pohonné palivo domu. Táto energia môže prúdiť rôznymi smermi. V niektorých prípadoch však neprúdi a vtedy hovoríme o stagnácii, čo prináša so sebou nepriaznivé účinky pre človeka, ktorí v mieste stagnácie žije, alebo pracuje. Preto sa snažíme, aby energia Čhi prúdila vyvážene.

 Feng Shui je založené na vnímaní energie chi, ktorá je všadeprítomná a aby ju mohol človek využívať musí ju transformovať.

Energiu získavame z troch zdrojov:

1. prenatálna energia (úplne prvotný zdroj, získavame ju od rodičov)

2. dýchanie

3. potrava

Energiu Chi vyžaruje všetko živé a veci neživé ju transformujú. Každý predmet je energetický riadič, pričom niektoré predmety energiu pohlcujú, iné ju znásobujú. Energia Chi v byte sa správa ako ľudské vedomie – naberá do seba informácie, ktoré sú na okolí a to hlavne z obrazov, sôch, ornamentov. Energia, ktorá je negatívna sa nazýva Scha. Táto energia nás ruší už na úrovni podvedomia.

Vo Feng Shui si treba uvedomiť, že to najlepšie je nepriateľom dobrého. Umenie feng-šuej berie do úvahy svetové strany, vlastnosti prvkov, ako sú oheň, voda, kov, drevo, a pracuje s množstvom predmetov, ktoré bežne používame – zrkadlami, kvetmi, hodinami, osvetlením, zvonkohrami, sviečkami, ale tiež s kameňmi, kryštálmi, morskou soľou.

Osem sektorov

Feng-šuej rozdeľuje priestor do ôsmych základných sektorov, a síce podľa toho, z ktorej strany do priestoru vstupujeme. Z tej strany totiž privádzame dovnútra energiu alebo qi (čchi). Každý zo sektorov zodpovedá niektorej významnej oblasti ľudského života. Názvy týchto sektorov sa prekladajú, a tak dochádza k menším rozdielom. Pre našu tému je asi najbližšie označenie :kariéra, priateľstvo, deti, manželstvo, rešpekt, peniaze, rodina, zdravie, vzdelanie.

Kam s pohovkou?

Na zariadenie obývacej izby kladie väčšina z nás mimoriadny význam. Ak vieme, ktorá energia na nás pôsobí pozitívne, sme schopní doplnením farieb, tvarov a materiálov vytvoriť harmonický celok, v ktorom sa budeme cítiť príjemne. Podľa feng-šuej by sme mali venovať veľkú pozornosť voľbe hlavného miesta na sedenie. Tam by mala byť umiestnená sedacia súprava, prípadne obľúbené kreslo. Nie je dobré nechávať príliš veľa miesta medzi pohovkou a stenou, pretože zostávame zraniteľní zozadu, čo nie je príjemný pocit. Ak postavíme pohovku tak, že je za nami okno, prípadne sa za našim chrbtom otvárajú dvere, je tento pocit ešte horší. Rovnako nešťastné je situovať pohovku tak, že sedíme po jednej strane dverí alebo priamo proti nim, pretože tak budeme vystavení prúdu energie vstupujúce do izby, ktorá na nás mieri ako lúč.

Hra v priestore

Najlepším miestom na pohovku je roh miestnosti, aby sme videli na dvere i z okna do voľného priestoru, ale nesedeli proti nim. Podľa feng-šuej je vhodné prepojiť obývaciu izbu s jedálňou, tá by však mala byť trochu bokom od hlavného sedenia. Sedaciu súpravu môžeme zapustiť do priestoru, oddeľme ju však aspoň opticky tak, aby sa sediaci chrbtom do priestoru necítili zozadu ohrození. V otvorených priestoroch je dobré kuchynský kút oddeliť od obývacej izby prípadne jedálne niekoľkými schodmi, alebo vchod do kuchyne zúžiť a vytvoriť tak skvelý priestor pre jedálenský stôl.

Zeleň

Väčšina z nás si už vyskúšala, že kvetom sa nedarí všade v byte rovnako dobre. A nejde len o svetlo, prípadne sálajúci radiátor, ktorý je v bezprostrednej blízkosti. Ak samozrejme zabudneme kvety štrnásť dní zaliať, nebude asi problém v energiách. Kvety v byte bezpochyby vytvárajú pozitívnu energiu. Zvädnuté alebo suché ju však naopak uberajú. Prednosť by sme mali dať rastlinám s okrúhlymi listami, vyhnúť by sme sa naopak mali tým s ostrými listami a tŕňmi, teda i kaktusom.

Farby

Farby môžu byť v interiéri premiešané, ale ich výber a použitie by nemali byť náhodné. Pri výbere farieb nezabúdajme, že do miestnosti umiestnime ešte nábytok, koberec a rôzne doplnky a že celok by mal byť jednoliaty a harmonický. Vnímanie interiéru ovplyvňuje i osvetlenie miestnosti, či už sa jedná o denné alebo umelé svetlo. Preto platí, že v jednej miestnosti nekombinujeme viac než tri farby, jedna by mala byť dominantná, ostatné doplnkové. Opatrne tiež s veľkými vzormi.

Každý dom či byt má svoje problémové miesta, ktoré znemožňujú prirodzený tok pozitívnej energie. Tak aspoň tvrdí staré čínske umenie bývania feng shuei. Pozrime sa, na ktoré miesta by sme si mal dať pozor.

Rohy miestností

Vnútorné rohy sú jedným z týchto miest, kde životná energia čchi neprúdi, ale stagnuje. To nám potvrdzuje aj prach, ktorý sa práve v rohoch značne nazhromažďuje. Preto by sme mali čchi nejako pomôcť, aby sa začala hýbať. Na to nám môžu byť užitočné napríklad rastliny, ktoré do rohov umiestnime. Pomôcť rozhýbať energiu môžu napríklad aj bodové svetlá. Znie to možno neuveriteľne, ale na to, aby bol tok čchi plynulý a prirodzený, je vhodná aj hudba. Čiže, pokiaľ do rohu dáme prehrávač alebo skrátka niečo, čo vytvára alebo reprodukuje hudbu, pomôže nám to vo vytvorení dobrej priechodnosti pre energiu čchi.

Hrany

 Čo vám pripomínajú hrany miestností? Možno tak trochu šípy, že? A tak sa správajú aj voči energii čchi, dokonca ako otrávené šípy. Pokiaľ je totiž takáto hrana vedľa vás, dokáže vám pekne znepríjemniť spánok. Aj v tomto prípade nám účinne dokážu pomôcť rastliny, ktoré postavíme pred roh. Použiť môžeme aj ťahavú rastlinu visiacu z kvetináča. Rastliny totiž vytvárajú vlastné energetické pole a tým upokojujú čchi.

Steny

Problémovým miestom podľa feng shuei sú aj šikmé steny, ktoré v súčasnosti dosť využívame najmä pri stavbe podkrovia. Nie sú však vôbec vhodné na spánok, pretože nám deformujú energiu čchi. Šikmé steny nie sú dobré nielen na spánok a relax, ale ani na kreatívnu prácu. Šikmé steny sa ale dajú „zrovnať“, keď ich vyplníme napríklad vstavanými skriňami a tak zanikne ich šikmý charakter.

 A nakoniec neporiadok

Neporiadok síce nie je konkrétne miesto v našom príbytku, mali by sme sa ho však vyvarovať. Ide totiž o to, že neuložené, rozhádzané alebo nazhromaždené veci spomaľujú prirodzený tok energie čchi. Preto vždy dbajte o to, aby ste veci mali uložené a čisté, skrátka, aby všetko bolo na svojom mieste. Upratujte pravidelne a zhruba dvakrát za rok, na jar a na jeseň si doprajte naozaj veľké upratovanie.

Pamätajte, že prvá vec, ktorú zbadáte, keď vstúpite do domu významne ovplyvní to ako sa vo svojom dome budete cítiť. Okrášlite vchod do svojho domu kvetinami, izbovými rastlinami, dobrými knihami, peknými obrazmi, či umeleckými doplnkami. 😀

10 replies on “Feng Shui a energia ČHI…”

Môžem len potvrdiť, že keď som si byt “upratala” podľa princípov Feng shuei, býva sa mi tam o mnoho lepšie 🙂 a vidím aj ako tá energia ovplyvňuje mňa. Neskôr som do toho zakomponovala kamene a potom aj mandaly 🙂 Tak teraz je to paráda 🙂

Páči sa mi

Ahoj Martinka, čítam Tvoje články, sú úžasné, aj tie staršieho dáta, ale hľadám momentálne niečo o geopatogénnych zónach, môžeš mi niečo odporučiť, je tu taký článok?

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.