Kategórie
Liečenie

Šamanské liečenie…

Šamanské liečenie je prastarou metódou, ktorá sa v rôznych obmenách používala vo všetkých známych kultúrach. Liečenie sa uskutočňuje pomocou duchovných spojencov, síl prírodných živlov a pomocou špeciálnych techník a rituálov. Šaman sa v tranze vydáva na cestu do “inej” reality, kde hľadá pre klienta riešenie jeho aktuálneho problému. Šaman však nie je tým, kto lieči, iba necháva skrze seba liečivú energiu prúdiť. Liečenie vyžaduje tiež vedomé úsilie zo strany klienta a správne načasovanie. Šaman nerieši problém za klienta, tak ako je to bežné v tradičnej medicíne, spojuje sa s vnútorným liečiteľom, ktorého má každý človek v sebe. Spolu s problémom si klient vždyprináša aj riešenie.

 Šamanské liečenie môže prebiehať na viacerých úrovniach – na fyzickej, mentálnej, emocionálnej, astrálnej. Aby mohol šaman liečiť, musí sa naučiť, ako vstúpiť do alternatívnej reality. Pri vstupe do alternatívnej reality sa šaman musí oslobodiť od akejkoľvek osobnej identity, ako aj od schém a štruktúr každodenného života. V kultúrach, v ktorých šaman zastáva dôležitú funkciu, musí najprv podstúpiť tvrdý tréning, ktorý si často vyžaduje niekoľkoročnú izoláciu od ľudí, vegánsku diétu bez soli, cukru, oleja či korenia, úplnú sexuálnu abstinenciu.

Šaman vstupuje do alternatívnej reality prostredníctvom rituálu. Rituál je súčasťou šamanskej ceremónie, ktorá obsahuje niekoľko rozličných rituálov. Príklad ceremónie:

Šaman si uctí miesto ceremónie. Môže to byť vonku v prírode (čo je najlepšie), ale aj v byte. Šaman vytvorí ochranný kruh – pomocou kadidla alebo vonných tyčiniek krúživými pohybmi vytvorí priestor, ktorý bude slúžiť na bezpečný priebeh ceremónie. V ochrannom kruhu môže mať šaman niekoľko ochranných amuletov, reprezentujúcich elementy prírody, napríklad: pierko (vzduch), mušľa (voda), popol (oheň), kameň (zem).

Potom sa šaman musí nejakým spôsobom napojiť na vesmírne energie, najčastejšie pomocou tranzu. Tranzom nazývame stav, v ktorom sa šaman dočasne odpojí od každodennej reality a spojí sa so svojimi duchovnými pomocníkmi. Do tranzu sa šaman môže dostať pomocou vysokofrekvenčných zvukov navodených rozličnými hudobnými nástrojmi, pomocou bubna či spevu. Do tohoto stavu je taktiež možné dostať sa pomocou určitých rastlín, špeciálnej pranajami či tancom.

V stave tranzu sa šaman skontaktuje s duchovnými silami, ktoré mu pomáhajú k tomu, aby mohol splniť cieľ, ktorý chce na tejto ceste naplniť. Cieľom šamanovej cesty môže byť napríklad “návrat stratených duší”, čo je diagnóza ľudí, ktorí trpia dlhoročnou traumou. Cieľom môže byť taktiež konzultácia závažných rozhodnutí so svojimi “spriaznencami”.

Symbol nekonečného uzla(Nekonečný uzol bol opísaný ako “staroveký symbol predstavujúci Prelínanie duchovnou cestou, prúdenie času a pohyb na to, čo je večné.) je silným šamanským symbolom, ako aj jogínským symbolom. Kombináciou jogy a šamanizmu vzniká väčší pocit dôvery v silu prírody, zeme a vesmíru. Kombinácia jogy a šamanizmu prináša hlboký pohľad do vnútra človeka, transformuje uvedomovanie seba ako jednotlivca v seba ako súčasť vesmíru, otvára cestu duše k silám čistoty, pokory a lásky.

Ďakujem za zlaté Slnko

Ďakujem za zdravú Zem

Ďakujem za jasnú Myseľ

Ďakujem za to, že viem

 Z hľadiska šamanizmu existujú dve najbežnejšie príčiny.

  • Prvou z nich je strata časti duše. K tomuto fenoménu dochádza často pri traumatických udalostiach. Časť duše, ktorá je najviac postihnutá sa akoby od človeka oddelí. Napríklad v prípade rôznych tragédi, človek akoby na určitú dobu emocionálne “vypne” a všetku energiu venuje tomu , aby sa zachránil. Necítiť je v tomto prípade ochranný obranný mechanizmus a napomáha prežitiu. Keď situácia odo znie a človek má dostatok seba podpory, aby túto situáciu emocionálne spracoval, táto odštiepená časť sa znova stáva súčasťou jeho prežívania. Ak však tento proces neprebehne tak ako má, zostane táto časť duše pre klienta nedostupná. Stráca vďaka tomu časť svojej vitálnej sily a schopnosť plnohodnotného prežívania v určitej oblasti života.
  • Druhou najčastejšou príčinou problémov je, že sa na človeka “nalepia” cudzie energie a oberajú ho o jeho vlastnú životnú silu. Často to môžu byť aj mŕtvi rodinný príslušníci, ktorým sa nepodarilo “prejsť na druhú stranu”. V tomto prípade liečenie spočíva v tom, že sa šaman s týmto mŕtvym skontaktuje a pomôže mu odpútať sa a prejsť tam, kam potrebuje ísť. Príkladom môže byť žena, ktorú opustil muž, ktorého veľmi milovala. Bolesť je pre ňu tak neznesiteľná, že psychický proces odlúčenia a od smútenia toho, čo bolo, nie je možný.  Do jej života časom prídu ďalší potencionálny partneri avšak vzťahy s nimi sa jej nejako nedaria. Cíti sa emocionálne prázdna a chladná.

Úlohou šamana je v tomto prípade nájsť časť jej duše, ktorá súvisí s dôverou a láskou vo vzťahoch, a ktorú pri rozchode s partnerom stratila. Táto časť duše sa často vrátiť nechce a preto, aby sa vrátiť mohla, má niekedy určité požiadavky. Môžu to byť len obyčajné veci ako napríklad viac relaxu, či malé každodenné radosti. Niekedy však potrebuje, aby klient urobil určité rituály, či zásadné zmeny v svojom vlastnom živote (napríklad, aby táto žena napísala všetko, čo už nemala šancu bývalému partnerovi povedať do listu a aby zároveň do tohto listu vložila nejaký predmet, ktorý by symbolizoval jej smútok zo straty partnera a tento list potom spáli, či zakope do zeme). Návrat stratenej časti duše je možný, až keď tieto požiadavky klient splní. Potom sa šaman znova vydá  na šamanskú cestu a stratenú časť duše pre klienta prinesie. Po tomto rituály by mal nasledovať nejaký druh oslavy, ktorú klient urobí pre túto svoju navrátenú časť, či už sám, alebo so svojimi blízkymi.

Druhým prípadom je tzv. extrakcia. Napríklad príde klient s chronickým únavovým syndrómom. Už niekoľko mesiacov sa cíti vyčerpaný, často je chorý, občas dokonca premýšľa o samovražde, hoci to vôbec neodpovedá jeho povahe. Príčinou bolo to, že sa naňho energeticky naviazal jeho priateľ, ktorý nedávno zomrel pri autonehode. Z hľadiska šamanizmu je smrť iba prechodom do inej sféry bytia, zomiera iba telo. Niektorým ľuďom sa však po smrti nepodarí prejsť “na druhú stranu”, často si dokonca ani neuvedomujú, že sú mŕtvi. To sa stáva hlavne v prípadoch náhlych a tragických úmrtí, či úmrtí detí. Často sú to však práve žijúci pozostalí, ktorí “nedovolia” mŕtvemu odísť. Úlohou šamana je v tomto prípade previesť mŕtveho na druhú stranu, čo je uľahčením pre živých aj pre samotného mŕtveho.

 Šamanské liečenie je vhodné pri:

– pocite straty energie
– psycho somatických ochoreniach
– obtiažných rozhodnutiach
– dlhodobých konfliktoch
– problémových vzťahoch
– auto imunitných ochoreniach
– ochoreniach orgánov
– po traumatických udalostiach

Ako vyzerá liečenie:

Klient najprv popíše svoj problém a ako sa tento problém v jeho živote prejavuje. Šaman potom bylinkami očistí seba aj klienta a vydá sa pomocou zvuku bubna do “inej” reality, aby našiel podstatu problému na duchovnej úrovni. Ide o takzvanú diagnostickú cestu, pri ktorej sa zisťujú korene a príčiny súčasného problému, ale nejde ešte o samotné liečenie. Potom všetko, čo zistil klientovi porozpráva. Liečenie sa môže uskutočniť len v prípade, že na tejto ceste dostane šaman od vyšších síl zvolenie. Môže sa tiež stať, že toto zvolenie nedostane, napríklad vtedy, ak sa jedna o karmickú záťaž klienta. Za takých okolností šaman klienta liečiť nesmie. V prípade, že toto zvolenie dostane, vydá sa na ďalšiu cestu, aby zistil, čo je potrebné urobiť, aby sa klient mohol uzdraviť. Po tejto ceste znova všetko klientovi vyrozpráva. V prípade, že klient súhlasí so spôsobom a podmienkami liečenia, ktoré boli šamanovi zdelené v predošlej ceste, uskutoční šaman spolu s klientom všetko, čoje potrebné.

Zdroj a kontakt na šamanského liečiteľa:  http://www.konstelacie.eu/samanskeliecenie.htm

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.