Kategórie
Astrálne cestovanie Meditácia Šamanské cesty

Šamanské putovania svetmi…

Každý šaman vníma a najmä opisuje neobyčajnú realitu mierne odlišne. Jeho zážitky sú totiž v mozgu interpretované prostredníctvom toho, čo už pozná. To znamená, že bytosť, ktorá má viac foriem, vystupuje v tej, ktorá je najbližšie cestovateľovmu kultúrnemu zázemiu. Komunikácia v neobyčajnej realite prebieha výmenou myšlienok a obrazov, ktoré sa nezriedka menia na slová. Slová sa však tvoria až v šamanovej hlave, t.j. predstavujú auditívny preklad prichádzajúcich informácií. Vďaka tomu sa šamanovi zdá, akoby veľká časť rozhovorov prebiehala v jeho rodnom jazyku. Je to ako keď komunikujeme s bytosťami z iného sveta.
V neobyčajnej realite vládne tzv. posvätný priestor a posvätný čas. To znamená, že fyzikálne zákony sú značne odlišné od našich. Šaman môže lietať, teleportovať sa a meniť svoju podobu. Putuje mimo čas, žije naveky v jednom okamihu, cestuje do minulosti i budúcnosti. Udalosti prežívané v neobyčajnej realite sú mýtické, t.j. nemožno povedať, že sa odohrali v konkrétnom okamihu na časovej osi Iného sveta. Odohrávali sa, odohrávajú sa a budú sa odohrávať večne, mimo bežnú časopriestorovú skúsenosť. Môžu sa ich zúčastniť naši predkovia, potomkovia, aj bytosti, pre ktoré nemá čas vôbec nijaký zmysel.

Všetci šamani potvrdzujú model svojho vnútorného sveta (toho, ktorý môžu navštevovať) zloženého z troch svetov. Eliade ich nazval Dolný, Horný a Stredný svet, podľa smeru, v ktorom sa šaman pohybuje. Prechádza nimi Os (axis mundi), zobrazovaná v podobe stĺpa (Ázia), rebríku (Blízky Východ), či stromu (Kelti, Germáni, Slovania).

Stredný svet zahŕňa metagalaxiu, t.j. náš pozorovateľný vesmír, v šamanizme známy ako obyčajná realita. Okrem toho sú v ňom prítomné aj energetické úrovne, ktoré zatiaľ naše prístroje nevedia zachytiť. Táto “jemná” realita Stredného sveta tvorí významnú časť astrálneho sveta známeho z mágie. V strednom svete žijeme a preto práve tu začína šaman svoje putovanie.

Horný svet pôsobí mierne étericky. Farby prechádzajú od jasného svetla cez pastel až po úplnú tmu. Môžeme sa v ňom dostať do oblačných krajín, ale aj miest vybudovaných z kryštálu. Tento priestor obývajú božstvá, hviezdy a astrálne sily. Žijú v ňom aj učitelia v ľudskej podobe, časť zo silových zvierat a duchovia prinášajúci inšpiráciu. Keď šaman cestuje do Horného sveta, zdá sa mu, že stúpa cez vrstvy oblakov, ktoré oddeľujú jednotlivé sféry Horného sveta.

Dolný svet sa viac podobá na náš. Tvorí ho predovšetkým nespútaná príroda – jaskyne, husté lesy, moria. Nájdeme v ňom duchov zvierat a rastlín, bytosti ohňa a zeme. Do Dolného sveta cestujeme tiež za našimi predkami a silovými zvieratami. Pri koreňoch stromu sa manifestuje Strážca Osi sveta, zobrazovaný väčšinou v podobe muža s jeleňou hlavou, alebo parohmi (keltský boh Cernunnos). Šaman vstupuje do Dolného sveta pomocou tunela, alebo jaskyne. Jednotlivé svety majú množstvo sfér, vďaka ktorým je neobyčajná realita ešte bohatšia a rozsiahlejšia než náš, zdanlivo nekonečný, pozorovateľný vesmír. Okolo trojsvetia sa rozkladá temná Prázdnota, v ktorej sú ponorené ďalšie svety. Tam však za normálnych okolností šaman nemôže putovať.

Veľmi dobre spracované tri svety šamanských ciest sú  tu na stránke… http://samanskoucestou.wordpress.com/2010/05/01/zaciname-obhliadkou-nasho-samanskeho-posobiska/#comment-256

Ja cestujem do dolného sveta. Vizuálne sa presuniem do hlavy, kde mám spúšťací tunel. Vždy otvorím okno na pravej a na ľavej strane, aby som presvetlila miestnosť a vpustila si tam čisté svetlo . Ak je miestnosť prečistená, tak sa spúšťam tunelom, ktorý mám v zadnej časti záhlavia a skončím v dolnom svete. Už viac krát sa mi stalo, že som sa vizuálne premiestnila do hlavy a bol tam prievan, akoby otvorená brána do Horného sveta. Cez korunnú čakru bola otvorená brána do mojej hlavy. Prvý krát som nevedela prečo to tak je. Vír ma vyniesol hore k oblohe a ja som stála na mrakoch. Všade bolo bielo, len hmla prechádzala priestorom. Spanikárila som a vrátila sa naspäť. Keď sa mi stane, že brána je otvorená do horného sveta tak zatvorím dvere, pre dýcham a pošlem teplo a svoju čistú energiu do srdca. Potom keď otvorím dvere , brána je už zatvorená. Možno to nie je rozumné, ale mám pocit, že na návštevu horného sveta nie som ešte pripravená. 😕

Viac krát sa mi stalo, že som sa spustila tunelom do dolného sveta a bola som vrátená späť. Nefungovalo to ani druhý, či tretí krát, tak som si pomyslela, že nie je vhodná doba na cestovanie. Potom sa mi ozval ženský hlas, ktorý bol podobný aký mala strážkyňa prameňa poznania.

“Vstupuješ do iných svetov bezhlavo, všetko chceš postíhať. Treba si urobiť ochranu a požiadať svoje telo o povolenie.” Zrejme tým myslela moju dušu, lebo tieto svety, ktoré navštevujem sú miesta, ktoré spoznala ona, či už v hmote, alebo ako svetelná bytosť.

 “Treba sa na to sústrediť a nie cestovať počas nejakej inej činnosti.” Je pravda, že sa nemusím uvádzať do tranzu, aby som sa niekam dostala.

Na čo som teraz prišla ?

Je  dôležité navrátiť sa späť tou istou cestou do tela. Ak sa vrátite len tak ako som to robila ja, že jednoducho tú situáciu opustíte a otvoríte oči, tak  sa kedykoľvek môžte na to miesto vizuálne vrátiť a dej pokračuje. Akoby cesta nebola uzavretá a vy ste nedokončili to, čo ste tam mali urobiť. Je jedno, či len obzrieť si miesto, alebo stretnúť nejakého sprievodcu, čo vám povie niečo múdre. Uzavrieť bránu času a miesta tohto sveta a poďakovať sa za to, že ste mohli takéto niečo zažiť.

Tieto cesty si zapisujte. Časom nás môžu naviesť na zaujímavé spojitosti v našom živote a pomôcť  v rôznych životných situáciách.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.