Dnes ma kamoška poprosila, či neviem čo je dobré na klimaktérium, lebo má dve kamošky, čo majú problémy s návalmi tepla a potením . Robím v lekárni, takže občas fungujem ako poradca čo by som komu odporučila… Tým, že ja ku klimaktériu mám ešte ďaleko som sa rozhodla, že si článok uložím na stránku a ak bude treba viem , kde mám hľadať. Bylinky z módy nikdy nevídu. 😀

Klimaktérium, prechod (u ženy), je stav, keď vaječníky postupne prestávajú reagovať na gonadotropíny hypofýzy a znižuje sa ich funkcia, takže sa zastavuje pohlavný cyklus. Žena postupne stráca schopnosť otehotnieť, menštruácia je nepravidelná alebo úplne mizne a zjavujú sa príznaky urýchleného starnutia. Príznaky klimaktéria môžu byť krátkodobé, stredne dlhé a dlhodobé. Za príčinu klimakterických ťažkostí i mnohých chorôb staroby je považovaný nedostatok estrogénov. V popredí liečby klimakterických ťažkostí stojí hormonálna terapia estrogénmi, ktoré podľa dávky majú stabilizujúci a vyrovnávajúci účinok na symptómy pri nedostatku estrogénov. Čoraz viac žien sa však zaujíma o alternatívne spôsoby liečenia po negatívnych skúsenostiach s klasickou hormonálnou liečbou.

Existuje niekoľko možností alternatívnej liečby, napríklad liečivé rastliny, úprava stravovacích návykov, zmena životosprávy a pod. Alternatívna liečba klimaktéria V prípadoch, keď nie je vhodné použiť HRT alebo žena túto liečbu odmieta, je možné odporúčať prípravky, pochádzajúce z prírodných zdrojov, obsahujúce látky, ktorých účinky sa podobajú účinkom prirodzených estrogénov. Najčastejšie nájdeme zdroje týchto látok v rastlinnej ríši.

Alternatívna terapia klimaktéria je netradičné liečenie, zaháňajúce liečivé rastliny, výživové suplementy, akupunktúru, chiropraktickú a masážnu terapiu, homeopatiu a prijímanie určitých potravín, ktoré zabraňujú vzniku chorôb. Alternatívne terapie začínajú s úpravou životného štýlu a stravovania, ako aj s použitím liečivých rastlín a iných suplementov.

Liečivé rastliny sa používajú pri liečbe klimaktéria, pretože sa predpokladá, že regulujú koncentrácie estrogénu v organizme a redukujú bežné klimakterické symptómy ako napr. návaly. Existujú dva typy liečivých rastlín používaných v alternatívnej medicíne na zlepšenie príznakov klimaktéria: “estrogénové” a “neestrogénové” liečivé rastliny. Intenzívnym vedeckým výskumom sa zistilo, že liečivé rastliny zrejme nie sú tak účinné ako sa doteraz predpokladalo. Existujú klinické štúdie, v ktorých liečivé rastliny najčastejšie používané pri symptómoch klimaktéria (Ploštičník strapcovitý, všehoj ázijský a vitex jahňací) nemali žiaden účinok na spomínané symptómy, alebo na celkový zdravotný stav pacientky. Na druhej strane, zástancovia liečivých rastlín sú presvedčení o pozitívnych účinkoch týchto rastlín.

K užívaniu prípravkov založených na prírodnej báze sa uchyľuje mnoho žien po negatívnych skúsenostiach s klasickou hormonálnou liečbou. Väčšina klinických štúdií naznačuje, že extrakt z Ploštičníka strapcovitého (Cimicifuga racemosa L.)  zlepšuje klimakterické symptómy. Obsiahnuté látky ovplyvňujú funkciu endokrinných žliaz, a tým pomáhajú navodzovať hormonálnu rovnováhu v organizme. Pomáhajú znížiť koncentráciu luteinizačného hormónu, ktorý prispieva k návalom tepla, nočnému poteniu a pošvovej atrofii. Klinické štúdie preukázali zlepšenie stavu osteoporózy a zníženie rizika rakoviny maternice. Regulujú koncentráciu dopamínu v mozgu, čím pozitívne ovplyvňujú psychický stav. Doteraz sa publikovali 4 články o možnej hepatotoxite daného produktu, hoci predchádzajúce prehľady tvrdia, že tento produkt je dobre znášaný, neinteraguje s liekmi, a že negatívne účinky sú zriedkavé, keď sa správne užíva. Mechanizmus účinku nie je doteraz úplne známy. Nie sú však známe účinky dlhodobého užívania . Napr. GS Merilyn túto bylinku obsahuje.

Výsledky klinických štúdií používajúcich extrakt sójových izoflavónov (Glycine max L.) sú zmiešané . Existujú štúdie, dokazujúce pozitívne účinky izoflavonoidov sóje na klimaktérium.  V ďalšej štúdii sa navyše diskutuje o bezpečnosti dlhodobého užívania vysokých dávok sójových izoflavónov (150 mg/24 h počas 5 rokov) na maternicové endometrium . Zistilo sa, že sója znižuje koncentráciu lipidov v sére. Jedna štúdia (10) zistila zníženie celkového cholesterolu o 9 % a zníženie LDL o 13 % u pacientok berúcich 50 g sóje za deň. Avšak úloha sóje v ochrane pred kardiovaskulárnymi chorobami hlavne u žien v postmenopauze musí byť ešte podrobne preskúmaná. Sú potrebné dlhodobé štúdie aby sa zistilo, či pozorované zníženie koncentrácie lipidov sa prejaví aj v znížení výskytu kardiovaskulárnych chorôb a úmrtnosti u žien v postmenopauze. Izoflavóny, bežne označované ako fytoestrogény, sú zlúčeniny rastlín, ktoré sa viažu na estrogénové receptory a tým modifikujú účinok estrogénov v tele. To môže u niektorých žien spôsobovať zmiernenie symptómov klimaktéria.

Fytoestrogény sa nachádzajú v potrave a tiež v rôznych suplementoch. Bolo dokázané, že extrakty rastlín bohatých na fytoestrogény (sója, ďatelina lúčna), znižujú symptómy klimaktéria (návaly tepla) a pomáhajú udržiavať zdravé kosti.

Ďatelina lúčna (Trifolium pratense L.) je jeden z najbohatších zdrojov rastlinných estrogénov – izoflavónov, ktoré vykazujú antidepresívny účinok, obmedzujú návaly tepla, potenie, poruchy spánku. Klinické štúdie preukázali vplyv na zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny prsníkov a maternice. Ďatelina lúčna chráni organizmus pred následkami exogénnych vplyvov. Protirečivé výsledky boli získané z 5 klinických štúdií zaoberajúcich sa účinnosťou semipurifikovaných izoflavónov extraktu listov ďateliny lúčnej na frekvenciu návalov alebo na odstránenie symptómov klimaktéria . Najväčšia štúdia nepreukázala žiaden benefit pri redukcii symptómov klimaktéria u 2 rôznych produktov izoflavónov ďateliny červenej v porovnaní s placebom. Žiadne negatívne účinky daných produktov neboli zaznamenané.

Dioskórea huňatá (Dioscorea villosa) vykazuje výrazné antioxidačné schopnosti a znižuje riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy. Priaznivo ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a syntézu progesterónu. Znižuje množstvo triacylglycerolov v krvi, čím pozitívne ovplyvňuje proces myslenia, predovšetkým však pamäť a schopnosť koncentrácie. Avšak Komesaroff a spol.  zistili, že krátkodobé používanie krému obsahujúceho výťažok z tejto rastliny malo veľmi malý účinok na symptómy klimaktéria.

Angelika čínska (Angelica sinensis) obsahuje kumarín, ktorý vykazuje antikoagulačné vlastnosti, upravuje nepravidelné krvácanie, znižuje riziko trombózy, posilňuje krvný obeh. Prispieva k hormonálnej rovnováhe a je vhodná pre celkové posilnenie lymfatického systému. Používa sa v čínskej tradičnej medicíne už viac ako 2000 rokov, má vazodilatačné a antispazmové účinky. Táto rastlina sa používa kvôli jej vôni, chuti a možným terapeutickým vlastnostiam. Používajú sa z nej kvety, listy, kôra, plody, jadrá, stonky a koreň. Až do roku 1997 nebola vedecky preštudovaná. V jednej dvojito-slepej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdii bolo zahrnutých 71 žien s klimakterickými symptómami (návaly, nočné potenie), ktoré užívali angeliku čínsku 24 týždňov. Nezistil sa žiaden signifikantný rozdiel v odstránení alebo redukcii klimakterických vazomotorických symptómov medzi oboma skupinami. Taktiež sa nezistil rozdiel v hrúbke endometria, zrení vaginálnych buniek, koncentráciách sérového estradiolu alebo estrónu . Nedávnymi výskumami sa zistilo, že táto rastlina neúčinkuje ako estrogén, ako sa predtým predpokladalo. Tradiční čínski herbalisti však namietajú, že v čínskej medicíne tento koreň sa nikdy nepoužíva samostatne, ale v kombinácii s inými liečivými látkami. Práve synergické účinky tohto koreňa s inými látkami sú zodpovedné za zlepšenie symptómov.

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus) účinne pomáha pri eliminácii únavového syndrómu, podporuje vitalitu, obehový systém a metabolizmus. Estrogénová aktivita extraktu tejto rastliny sa sledovala a potvrdila v systéme in vitro .

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) má výrazný vplyv na zníženie potenia v období klimaktéria. Uplatňuje sa proti kvasinkovým infekciám a zápalom. Podporuje správnu činnosť metabolizmu. De Leo a spol. (5) zistili slabý antidopaminergný účinok danej rastliny a jej efektivitu pri liečbe klimakterických symptómov.

Pycnogenol® je výťažok z kôry francúzskej prímorskej borovice Pinus maritima. Ide o prírodný komplex viacerých antioxidantov, obsahuje jedinečné zlúčeniny blahodarne pôsobiace na mnohé telesné systémy. Obsahuje prospešné zlúčeniny aké sa vyskytujú v ovocí a zelenine. Tieto sú však v Pycnogenole prítomné v koncentrovanejšej forme, a preto organizmu prospievajú väčšou silou. V klinických štúdiách sa zistilo, že Pycnogenol dokáže odstraňovať bolesť pri menštruácii a redukovať hyperaktivitu. Tieto výsledky viedli k snahe využiť tento prípravok na liečenie klimakterických symptómov. Na základe klinickej štúdie , v ktorej bolo zahrnutých 200 žien v perimenopauze užívajúcich Pycnogenol, sa zistilo, že sa všetky klimakterické symptómy zlepšili, zvýšila sa antioxidačná kapacity krvi, zlepšil sa pomer LDL/HDL a nepozorovali sa žiadne vedľajšie účinky tohto prípravku.

Olej pupalky dvojročnej (Oerothera biennis) sa bežne používa na liečbu klimakterických symptómov, ale len jedna randomizovaná štúdia sledovala jeho účinky na tieto symptómy. Bolo v nej zahrnutých 56 žien, u ktorých sa nezistili žiadne rozdiely oproti placebu vo vazomotorických symptómoch .

Ženšen – všehoj ázijský (Panax ginseng alebo Panax quinquefolius) môže pomáhať pri niektorých klimakterických symptómoch ako napr. nálada a spánok. Avšak nezistil sa žiaden účinok na návaly.

Kava (Piper methysticum) môže znižovať úzkosť, ale neexistuje dôkaz, že by znižovala návaly.

Ľanové semená obsahujú lignány, s vlastnosťami fytoestrogénov. Hoci to nie je vedecky podložené, predpokladá sa, že tieto semená znižujú symptómy klimaktéria, obzvlášť návaly. Účinné sú ľanové semená drvené, alebo mleté.

V oblasti alternatívnej terapie má sľubné výsledky aj akupunktúra hlavne na návaly , ale aj na iné symptómy . Akupunktúra stimuluje špecifické body tela rôznymi spôsobmi, vrátane vpichu tenkých ihiel cez kožu. Tento postup má za úlohu odstrániť bloky v toku energie “qi” a znovu obnoviť a udržiavať zdravie.

Akupunktúra redukovala návaly oveľa lepšie ako placebo a mala by sa ďalej skúmať ako alternatíva k hormonálnej terapii u žien s klimakterickými vazomotorickými problémami (12). Hoci použitie alternatívnej medicíny na liečenie symptómov klimaktéria je populárne, stále zostáva kontroverzné. Je dôležité si uvedomiť, že liečivé rastliny a iné suplementy môžu mať aj vedľajšie účinky a môžu interagovať s inými liečivými rastlinami, suplementami alebo liekmi. Domáca liečba Našťastie, väčšina symptómov klimaktéria je len dočasná.

Dodržiavaním nasledujúcich krokov môže dôjsť k ich prevencii alebo redukcii ich účinkov:

1. Ochladzovať telo pri návaloch. Pravidelné cvičenie, obliekanie sa vrstvovite a zistenie príčiny, vyvolávajúcej návaly. Spúšťače návalov sú často krát horúce nápoje, korenené jedlá, alkohol, horúce počasie a dokonca teplé miestnosti.

2. Vaginálna suchosť. Používanie vaginálnych lubrikačných gélov alebo zvlhčovačov, sexuálne aktívny život.

3. Optimalizácia spánku. Redukcia kofeínu a pravidelné denné cvičenie, nie však pred spaním. Relaxačné techniky ako napr. hlboké dýchacie cvičenia, relaxácia svalov.

4. Zosilnenie panvového dna. Panvové svaly precvičovať cvikmi, čo môže prispieť k zlepšeniu močovej inkontinencie.

5. Zdravá strava. Jesť vyváženú stravu obsahujúcu rôzne druhy ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov a znížiť príjem nasýtených tukov, olejov a cukrov. Denne prijímať 1 200 – 1 500 mg vápnika a 400 IU vitamínu D. Je to dôležité z hľadiska prevencie osteoporózy. Bisfosfáty sa užívajú orálne počas 14 dní, v alternácii s vápnikom počas nasledujúcich 10 týždňov (minimálne 2 roky). Najlacnejší spôsob získavania vápnika je stravou. Tá môže ľahko poskytnúť 1 000 – 1 500 mg vápnika denne

6. Nefajčiť. Fajčenie zvyšuje riziko srdcových ochorení, infarktov, osteoporózy, rakoviny a mnoho iných zdravotných problémov. Môže dokonca zvyšovať návaly a spôsobiť skoršiu menopauzu.

7. Pravidelné cvičenie. Dennodenné 30-min cvičenie miernej intenzity pomáha predchádzať kardiovaskulárnym chorobám, cukrovke, osteoporóze a iným chorobám spojených so starnutím. Intenzívnejšie cvičenie počas dlhšieho obdobia je dôležité hlavne pri znížení nadváhy. Cvičenie pomáha redukovať stres. Ženy, ktoré pravidelne cvičia nepociťujú návaly takej intenzity ako tie, ktoré necvičia. Tieto rozdiely sa nedajú vysvetliť ani pomocou body mass indexu, fajčením alebo používaním HRT.

8. Pravidelné návštevy svojho gynekológa. Pravidelné mamografie, cytológia krčka maternice, meranie koncentrácie lipidov (cholesterol a triacylglyceroly) a ďalšie skríningové testy.

Zdroj: http://www.lekarsky.herba.sk/

 

Reklamy