Kategórie
Toltécke

Makrokozmus-mikrokozmus…

Toltékovia verili, že ak pochopíme mikrokozmos, čo sme my sami, pochopíme aj makrokozmos, čo je vesmír. Vnútorné a vonkajšie svety sa v sebe vzájomne zrkadlia. Za temnej noci možno stojíme pod oblohou žiariacou miliardami hviezd, bez tušenia ako sme so všetkým a s každým spojení.

A podobne je elektrón v našom tele obklopený miliardami atómov a molekúl a práve tak ako my nemáme ani tušenie, že je súčasťou zložitého organizmu nazývaného telo. Elektrón sa vidí oddelene od ostatných atómov. Neuvedomuje si, že tvorí s telom jeden celok a nevie, že aby bol organizmus zdravý, musia byť všetky bunky v harmónii.

 Toltékovia chápali makrokozmom a všetko v ňom ako zložitý energetický systém. Ak je energia vnímaná na svojej čistej úrovni, je tento stav vedomia expanzívny a naplnený bezpodmienečnou láskou. Je nekonečný, nesmrteľný, univerzálny. Na tejto úrovni energie sme všetci jedným; nie je žiadne delenie ani dualita.

Na úrovni mikrokozmu obsahuje ľudské telo veľa rôznych buniek. Bunka kože nemá ani zdanie o existencii bunky pečene, ale všetky bunky spolu musí riadne fungovať, inak je celý systém ohrozený. Na globálnej, či makrokozmickej úrovni sme bunky. Krajina a Zem je bunkou vesmíru.

Všetci sme súčasťou tejto fantastickej energie. A rovnako tak ako bunky nášho tela, ak nie sme v súlade s touto energiou, nielenže stratíme rovnováhu, ale navyše svoju nevyváženosťou prenášame na ostatné. Zabúdame, akú máme moc – môžeme vytvoriť nerovnováhu, ktorá sa bude zrkadliť v okolitom svete, alebo môžeme stvoriť miesto, odkiaľ sa šíri láska.

Mikrokozmom a makrokozmom sa zaoberalo mnoho filozofov. Pre väčšinu ľudí nie je idea, že všetci tvoríme jednotu, ničím novým, tak čím sa vlastne Toltécka tradície líšia?

Toltécke umenie vám nielen umožní spoznať, že svet je nesmierny energetický systém, ale naučí vás tento poznatok pocítiť na vlastnej koži. Keď sa dostanete k samotnej podstate svojho Ja, pozriete sa na svet a uvidíte ho ako obrovský energetický systém, svet sa pre vás zásadne zmení. Už sa nebudete zaoberať tým, ako sa cítiť v bezpečí, alebo čo robiť ďalej; proste splyniete s touto energiou a nebudete mať ani tieň pochybností o tom, že ste jedinečný, že ste dokonalý, že ste Boh.

Akonáhle pochopíte svoju pravú podstatu, stane sa pre vás vesmír priateľským, otvoreným a ústretovým miestom, vyživujúcim priestorom k objavovaniu a rastu.

Z knihy cesta Toltéku od Susan Greggovej.

Kniha na stiahnutie http://www.elektronickeknihy.estranky.sk/stranka/nabozenstvo-a-mystika

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.