Kategórie
Toltécke

Transformácia…

Transformácia je druhé Toltécke umenie zodpovedajúce štádiu vývoja, ktorému sa v Toltéckej tradícii hovorí „lovecké“.

Lovec, ktorý chce mať pri love úspech, sa najskôr zoznámi so zvykmi a správaním svojej koristi. Pri vašich značkovacích cvičeniach vám za korisť poslúži vaša osobná minulosť. Budete pátrať po udalostiach, predsavzatiach a názoroch, ktoré ste si v priebehu života vytvárali. Až sa ich zmocníte, budete schopní ohodnotiť, ako vás ovplyvnili a ako by ste ich mohli transformovať. Potom ich zas môžete pustiť.

Umenie uvedomenia a transformácie sú si niečím podobné. S uvedomením sa naučíte, že vaše emócie a činy sú “automatické” reakcie na názory, ktoré ste si mohli vytvoriť cez filtračný systém. Zistíte, že vám filtračný systém bráni vidieť realitu, a že sa chová ako “tlmočník” toho, čo vás obklopuje. Nakoniec pochopíte, že to, čo je vonkajšie, čo je “tam vonku”, sa nedá zmeniť. Zmeniť môžete len spôsob, akým
tento vonkajší svet vnímate a ako na neho reagujete.

V priebehu procesu transformácie vám budú za nástroje slúžiť opakovanie, stopovanie a písanie knihy slobody, vďaka ktorým sa dokážete pozrieť na svoju minulosť v inom svetle. Pri stopovaní si uvedomujeme, čo býva impulzom k nášmu správaniu. Ak začneme tieto impulzy skúmať, postupne si uvedomíme, čo zmenou správania získavame a čo strácame. Až keď skutočne pochopíme dôvody svojich starých rozhodnutí, môžeme sa začať rozhodovať na novo.

Každý z nás má nejakú minulosť. Ak stretneme niekoho, máme pre neho príbeh, ktorému hovoríme “Náš život”. Náš príbeh sa hemží faktami, udalosťami, emóciami a príhodami. Je to mýtus. Mýtus založený na našich predstavách, dohadoch a domnienkach; čoby výtvor nášho filtračného systému je veľmi zdeformovaný. Vďaka tomu, že som sa zbavila filtračného systému, som dokázala pretransformovať svoje detstvo. Odstupom času môj pohľad na neho bol iný.

Viem, že je filtre ešte stále zafarbujú, ale moje filtre sú už transparentnejšie a je v nich viac lásky.
Všetci berieme svoj príbeh vážne. Tým, že svoj príbeh odmietame zmeniť, obhajujeme svoje právo na to byť nešťastný. Celé roky som sa štylizovala do roly
obete. Svoju úlohu som výborne ovládala, takže som si z najdobrosrdečnejšieho človeka dokázala urobiť zloducha. Kým som nebola ochotná opustiť túto verziu svojho príbehu, nedarilo sa mi hojiť mojej duševnej rany, či pokročiť v duchovnom vývoji. Veľmi ťažko som sa tejto úlohy zbavovala, pretože svojím najväčším prenasledovateľom som bola ja sama.

Rola obete mi vyhovovala; výborne som hrala chudinky. Zvykla som si na to. Bolo to dôverne známe, bezpečné a pohodlné. Spočiatku som netušila, aké by to bolo, ani ako by som sa mala správať, keby som chcela urobiť krok k svojej osobnej sile a zbaviť sa pocitu osobného významu. Trápila som sa a zbytočne som si celý proces komplikovala. Ako náhle som si pripustila, že sa vo svojej úlohe cítim dobre a že mi v podstate vyhovuje, mohla som pristúpiť k zmenám.

Ešte dnes sa mi stáva, že sa vo mne táto stará role ozve a chce sa opäť presadiť. Stále viem dobre kňučať – ale neberiem to príliš vážne. A ak mám potrebu zahrať si na chvíľu “obeť”, nič sa nedeje, pretože svoje pocity môžem zase zmeniť, kedykoľvek budem chcieť.

Až keď som sa prestala súdiť, mohla som plne rozvinúť svoj zmysel pre humor. Dokázala som sa zasmiať sama sebe a všeličo sa tým vyriešilo.
Aj k zmenám sa pristupuje oveľa ľahšie, ak sa človek svojím správaním baví, než keď sa odsudzuje.

Naše predstavy, role, ktorú hráme aj náš filtračný systém, to všetko je súčasťou príbehu, ktorý si denne opakujeme od rána do večera. Váš život je založený na osobné mytológii. Ak ste ochotní zmeniť  svoju mytológiu, nastanú vo vašom živote zásadný zmeny. Zmena je len vtedy tak ťažká, nakoľko lipneme na svojom príbehu.
Už viete, aký je váš osobný mýtus, takže ho môžete od základu prepísať.

Pokračovanie …vyprázdnenie šálky  Rekapitulácia –  tretie Toltécke umenie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.