Kategórie
Duchovné Minulosť

Uzavreté srdce…

Srdce je odpradávna považované za centrum emócii, za jadro človeka, dokonca za sídlo duše. Napriek tomu dnes prikladáme omnoho väčšiu dôležitosť rozumu. Kvalita srdca sa redukuje na sentimentalitu a romantiku. Záväzné rozhodnutia robíme hlavou, nie srdcom. Možno ste sa už aj vy sklamali a stiahli sa potom do ústrania. Možno aj vy tu a tam trpíte samotou a želali by ste si viac blízkosti a lásky.

Ale určite ste už aj niekedy zažili aké je blahodarné keď sa srdce otvorí – napríklad keď sa zamilujete. Keď máme srdce otvorené, sme plní pohody, láskaví a šťastní. Máme pocit, pochopenie pre druhých a to, čo sa okolo nás a snami deje neberieme tragicky, ale s humorom.
Ak je však srdce naopak zatvorené, nič také necítime.

V takomto prípade pomôžu srdce otvoriť dychové cvičenia.
Cvičte vždy s prázdnym žalúdkom – a to buď pred jedlom, alebo najskôr tri hodiny po ňom.

A ako?
Vydýchnite všetok vzduch z brucha. Brucho zatiahnite a zadržte vzduch tak dlho, ako to len vydržíte.(spočiatku to nie je ľahké, ale časom vydržíte nedýchať až tri minúty.)Teraz brucho uvoľníte. Dych sa vráti ako víchrica. Vniká hlboko do srdca a pomáha ho otvoriť. Cítite sa ako znovuzrodení.

Dôverujte svojmu vnútornému hlasu. Otvorené srdce pozná odpoveď takmer na všetky otázky života bez ohľadu na to či ide o depresie alebo životná krízy. Kľuč k riešeniu mnohých problémov sa skrýva v našom srdci.  Preto si prestaňte zbytočne lámať hlavu, už nedumajte a nepremýšľajte. Nadviažte spojenie so svojím vnútrom. Nedajte sa rozptýliť. Nechajte sa unášať tokom života.

Otvorené srdce je otvorené bolesti, radosti, životu aj smrti. A byť otvorení znamená plynúť s prúdom, nie zotrvávať tvrdohlavo v strachu a vzdore. Aby ste našli správnu odpoveď, stačí sa iba započúvať do seba. Niekedy sa tak deje spontánne.

Ak sa však srdce cíti uzavreto, rozum nedokáže dosť dobre rozlišovať, čo je a čo nie je ozaj dôležité. Koho milujem? Komu a čomu môžem darovať srdce? Mnohí z nás sa odnaučili načúvať svojmu srdcu. Pritom nám celkom jasne hovorí, čo je pre nás dobré.
Ak hovorí nie, robí tak zo súcitu. Ak hovorí áno, deje sa tak otvorene, bez postranných myšlienok, priamo – ako u dieťaťa. Ten, kto má otvorené srdce, je však zraniteľný.

Ak vás niekto zranil a spôsobil bolesť a vy ste sa utiahli do svojho vnútra a uzavreli si tým svoje srdce tak mám pre vás jednu afirmáciu, ktorú si treba opakovať :

Odpúšťam si na všetkých úrovniach

vedomia, vo všetkých priestoroch

a časoch, že som si uzavrela svoje

srdce lásky.

Ja som láska, ja som  svetlo, ja som

sloboda, ja som ten, kto som!

O otváraní srdca zo stránky http://www.jewel.sk/forum/index.php?topic=2574.0

4 replies on “Uzavreté srdce…”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.