Kategórie
Minulosť

Pudy…

Pudy sú základnou, dynamickou, hybnou silou osobnosti. Vychádzajú z telesných potrieb a sú zamerané na ich uspokojenie. Za každú cenu. Sú reprezentované v rôznych rovinách:

v rovine emocionálnej – afekt, strach;

v rovine kognitívnej – strašné predstavy, atď. Majú svoj pudový cieľ, t.j. konanie, ktoré prinesie uspokojenie, blaho, a majú tiež objekt svojho záujmu, ktorý ten cieľ umožní. Fungujú na princípe slasti. Veľmi pekne rozpracované o láske a prechodom rovín je tu na stránke.

Pudy Freud delí do dvoch základných skupín – pud života EROS a pud smrti THANATOS.

Eros, pud života je nasmerovaný do oblasti telesných potrieb (smäd, hlad, …). Napomáha jedincovi prežiť. Jedným zo základných pudov je pud sexuálny, zameraný k získavaniu slasti v najširšom slova zmysle. Ten je však v živote človeka stále potlačovaný vplyvom obmedzujúcich požiadaviek spoločenského prostredia. Pohlavný pud, ktorý Sigmund Freud nazýva libidom (z latinského slova túžba), prechádza pri vývoji človeka celou radou štádií, pri ktorých sa viaže na rôzne erogénne oblasti jeho tela. Pokiaľ pohlavný vývoj človeka nedosiahne svoj vrchol a ustrnie na niektoré z predchádzajúcich štádií, dochádza k vzniku najrôznejších sexuálnych a neurotických porúch. Prvým stupňom vývoja libida je štádium orálne, ktoré nastáva u dieťaťa v priebehu jeho kojeneckého veku. Rozhodujúcim miestom slastných, príjemných pocitov sa pre dieťa stávajú ústa a uspokojenie dieťa získava satím, najčastejšie materského mlieka, či cumľaním najrôznejších predmetov vo svojom okolí. V neskoršom vývoji tohto štádia sa vyvíjajú zuby a v súvislosti s hryzením a žuvaním potravy sa objavuje agresívne sadistická zložka správania. Zvyšky orálnej erotiky je možné nájsť i v dospelosti napríklad v slasti, vyplývajúcej z fajčenia, zo žuvania, z bozku a hryzenia, atď.

Neskôr počas svojho života začal Freud veriť, že inštinkty života nevypovedali celý príbeh. Libido je živá vec, princíp slasti nás drží v neustálom pohybe. Cieľ tohoto pohybu je byť uspokojený, mať pokoj, nemať viac ďalšie potreby. Z tohoto pohľadu môžeme povedať, že cieľom života je smrť. Freud začal veriť, že popri inštinktoch života existuje inštinkt smrti.

Thanatos, pud smrti – smeruje k návratu organizmu do anorganickej podoby. Je zdrojom ničenia seba i okolia, jeho prejavom je tiež masochizmus. Freud začal veriť, že každý človek má nevedomú túžbu zomrieť.

Toto vypadá na prvý pohľad ako zvláštna myšlienka, ktorá je založená na skúsenosti, že život môže byť bolestivý a vyčerpávajúci proces. Pre väčšinu ľudí je v živote viac bolesti ako potešenia. Smrť sľubuje oslobodenie od námahy.

Freud odkazuje na nirvána princíp . Nirvána je Budhistická myšlienka, často prekladaná ako nebo, v skutočnosti však znamená “sfúknutie”, napríklad sfúknutie sviečky, čo odkazuje do neexistencie, ničoho, prázdnoty, čo je cieľom všetkého života v Budhistickej filozofii.

Dennodennou evidenciou inštinktu smrti a jeho nirvána princípu je napríklad túžba po mieri, ako únik pred nebezpečím, obľúbenosť alkoholu a narkotík, strácanie sa v knihách, filmoch, naša túžba po odpočinku a spánku. Niekedy sa prezentuje otvorene ako samovražda alebo samovražedná túžba. Freud teoretizoval, že niekedy táto túžba od nás smeruje vo forme agresie, krutosti, vraždy a deštrukcie.

Freudov prínos

Freud mal aj napriek niektorým nedostatkom, kvôli ktorým bol kritizovaný (napr. jednostranné zameranie svojich myšlienok, zavŕšenie sociálnych aspektov v dynamike osobnosti, atď.), veľký prínos pre porozumenie ľudskej osobnosti a jej správania. Jeho prínos je predovšetkým v tom, že poukázal na veci, ktoré boli až do tej doby úplne opomínané, či dokonca zavrhované. Podnietil svojimi názormi mnoho psychológov, ktorí na neho buď nadväzovali, alebo s ním nesúhlasili a snažili sa jeho tvrdenie vyvrátiť. Či tak alebo inak, bol “odrazovým mostom“ ich všetkých.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.