Kategórie
Bylinky

Imelo biele…

Ako „liečivo proti všetkým jedom“ chválili už keltskí Druidi imelo s bielymi bobuľkami. Po celé stáročia bol považovaný tento večne zelený parazit za účinné liečivo proti všelijakým možným chorobám. Od roku 1920 sa začalo imelo používať aj ako liek proti zhubným nádorom.

Prvé dokumenty o liečbe imelom zozbieral z rímskych a gréckych prameňov historik Gaius Plinius Sekundus (23 – 79 n. l.) . Nekritický prístup k týmto prameňom spôsobil, že klinická medicína bola na začiatku dosť nedôverčivá a skeptická voči tejto terapii a chýbajúce štúdie túto skepsu len podporovali.

Druhým prameňom skepsy bolo, že s imelovou terapiou sa začal v 20. rokoch minulého storočia zaoberať antropozof Rudolf Steiner, ktorý nebol prírodovedcom, ale zástupcom humanitných vied. Steiner nedokazoval účinnosť imela v laboratórnych a klinických štúdiach.

Imelo s bielymi bobuľkami (Viscum album L.) rastie na rôznych stromoch ako poloparazit. Aj v zime, keď väčšina stromov stráca listy, zostáva imelo zelené. Koncentruje v sebe slnečné svetlo a vodu, nikdy sa nedotkne zeme, a preto ho keltskí druidi uctievali ako sväté. Plinius Sekundus  zdokumentoval, že v bielom oblečení druidi zbierali imelo v pôsobivej ceremónii. Šiesty deň po novom mesiaci rezali zlatým nožom imelo z dubov, odrezané vetvičky chytali do bielej plachty, aby sa nedotklo zeme. Potom obetovali dvoch býkov. Stále zelené imelo bolo pre nich symbolom nekončiaceho sa života. Podľa toho mu tiež pripisovali mimoriadne vlastnosti.  Imelo malo liečiť všetky choroby, pôsobilo na plodnosť a bolo „liečivom proti všetkým jedom“.  Tým, že sa pri zbere rezalo zlatým nožom a padalo do bielej plachty sa malo zabrániť znesväteniu imela zemou.

S imelom sa kadili domy, maštale, ľudia a zvieratá.. V spojení s inými aromatickými rastlinami malo chrániť pred úderom blesku, pred počarovaním a zlými snami.  Pri pálení imela sa vraj uvoľňovali elementárne sily svetla.

Hippokrates (460 – 377 p. n. l.) používal imelo pri ochoreniach sleziny a menštruačných bolestiach. Plinius odporúčal imelo pri epilepsii, neplodnosti a pri vredoch.

Dodnes je vždy zelené imelo symbolom plodnosti a šťastia. V Európe, ale hlavne v Amerike, je rozšírený zvyk bozkávať sa pod vetvičkou imela počas Vianoc.

Paracelsus (1493 – 1541) odporúčal epileptikom nosiť v pravej ruke vetvičku imela. V 15. storočí sa vyrábali pre epileptikov ružence z imela (mistlin paternoster). V 18. storočí sa užívalo imelo pri „slabosti srdca“ a pri opuchoch. V 19. a začiatkom 20. storočia lekári odmietali imelo ako neúčinné ľudové liečivo. Používalo sa jedine na výrobu masti Viscin, ktorá dobre pomáhala pri ekzémoch, popáleninách, vredoch na nohách a pri poruchách hojenia.

Začiatkom 20. storočia sa obnovil záujem o imelo – najmä pre jeho účinky pri znižovaní krvného tlaku.

Mimoeurópske tradície

Nezávisle na európskych skúsenostiach sa aj na iných kontinentoch používalo imelo ako liečivo. V Argentíne sa používa imelo (Ligaria cuneifolia) pri vysokom krvnom tlaku, pri zlomeninách kostí a u zvierat na uspokojenie.

Severoamerickí Indiáni používali imelo (Phoradendron) k vyvolávaniu potratu. Aj v Japonsku a Číne má imelo svoje pevné miesto v ľudovom liečiteľstve. Používa sa pri zmenách krvného tlaku, pri reumatických bolestiach, pri potratoch a v Indii pri horúčkach a bolestiach končatín. Imelo sa nenasadzuje len v ľudovom liečiteľstve, ale i v homeopatii pri liečení epilepsie, nervových bolestí, menštruačných bolestí a vysokého krvného tlaku.

Antroposofické aspekty Rudolfa Steinera

Do začiatku 20. storočia nebolo popísané a ani známe liečenie zhubných ochorení imelom. Na podnet a odporúčanie Rudolfa Steinera boli vyvinuté špeciálne injekčné preparáty, ktoré boli rozdielne, čo sa týkalo výrobnej technológie, ale aj zloženia. K výrobe antropozofických preparátov sa používajú šťavy imela z letného a zimného zberu, ktoré sa spracúvajú zvláštnou technológiou. Takto vznikajú preparáty z rôznych stromov, na ktorých tento parazit rastie.

Až v roku 1965 sa podarilo vedcom Fredericovi Vesterovi a Juergenovi Nienhausovi izolovať z imela bielkoviny, ktoré brzdia rast nádorov. Tak sa vedľa dlhých storočí skúseností s imelom v ľudovej medicíne objavili napokon i prvé prírodovedecké  výsledky výskumov. Tak už dnes vieme, že

  • · imelo vyvoláva   „samovražedný program“ v nádorovej bunke, tzv. apoptózu,
  • · stimuluje bunky, ktoré sú nositeľom imunity, zvyšuje ich počet a posilňuje ich aktivitu,
  • · chráni nositeľov dedičných informácií (DNA) pred nežiadúcimi účinkami chemoterapeutík.

Zdroj

2 replies on “Imelo biele…”

Hi,
I’m in the beginning time on this forum. I really remorseful in search my english, but I’m still learning. I would like to invite you on my websites:
The 1st is [url=http://www.7net.pl/program,19,Skype.html]skype download[/url] where you can find a in actuality acute program, other program which I recommended is
[url=http://www.7net.pl/program,66,DC.html]dc++ download[/url] and [url=http://www.sciagalnia.pl]dobre programy[/url] . All these programs are to hand quest of set at liberty download But the outdo of all is [url=http://www.sciagalnia.pl]programy[/url] .

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.