Kategórie
Automatické kreslenie

Arteterapia…

Kamarátka mi poslala pozvánku na seminár Arteterapie. Vedela som , že to súvisí s umením, ale presné zameranie som s našla na internete.


Arteterapia
znamená liečbu výtvarným umením. Výsledný artefakt sa nehodnotí z estetického hľadiska, dôležitý je skôr proces tvorby, obsah a výpovedná hodnota. Dôležitým aspektom je podpora tvorivých schopností a vzájomný rešpekt.

Výtvarná tvorba obohacuje tvorivosť, posilňuje sústredenie, vnímavosť, sebavyjadrenie, sebareflexiu, vizuálne a verbálne usporiadanie zážitkov, uvoľnenie a nadhľad.

Arteterapia obohacuje toho kto tvorí, aj toho, kto vedie arteterapiu. Ten, kto tvorí, môže vyjadrovať svoje vnútorné prežitky, uvoľniť sa, odpočinúť si. Arteterapia mu prináša radosť z tvorby. Vedúci arteterapie spoznáva svojich klientov, nachádza skryté zákutia v hĺbkach duše.

Výtvarná tvorba má spojitosť s minulým i súčasným životom. Arteterapia je na rozmedzí medzi psychológiou, umením a vedou o umení. Terapia umením je veľmi krásna, vždy silne emotívna a často aj veľmi bolestivá.

63703_317789755029933_2117521419_nDobrý učiteľ výtvarnej výchovy používa arteterapeutické cvičenia, hoci možno nevie, že to robí. Používame umenie a umeleckú tvorbu ako prostriedok k očisteniu duše, odpočinku, k upokojeniu.

Nepostrádateľnými pri arteterapii sú dôvera a empatia. Zmysel takejto výtvarnej práce bude naplnený len vtedy, ak bude práca spontánna. Klient potrebuje pocit bezpečia. Neexistujú hodnotenia dobre – zle. Hodnoty diela, ktoré vznikajú pri arteterapeutickom sedení sú originalita, autenticita, sila prežitku, zaujatie, imaginácia. Tvorba je hrou.

Arteterapeut musí byť dostatočne zodpovedný a pokorný. Pri cvičeniach sa môže odkryť naozaj vážny problém a terapeut sa musí poradiť a možno aj odovzdať svoju prácu psychológovi. Pri arteterapii je neoceniteľná spolupráca dvoch ľudí, odborníka na terapiu a odborníka na arte.
Arteterapia vyžíva fakt, že pri tvorbe je nutné prejavovať fantáziu, či už úmyselne, alebo neúmyselne. Tak sa odkrývajú ľudské vlastnosti, pohnútky, skryté názory a bolesti.

Koho arteterapia zaujala, môže navštíviť seminár a osobne s vyskúšať túto terapeutickú techniku  😛

Pozvánka na Seminar

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.