Kategórie
Liečenie

Zafír kameň môjho nasmerovania..

,,Obloha je gigantický modrý zafír, do ktorého je vsadená naša Zem,“ hovorí staroveká legenda. Peržania zase verili, že zem odpočíva na obrovskom zafíre, ktorého odlesky dali oblohe jej belasú farbu.

Zafír – názov tohto drahokamu je arabského pôvodu (sapphyros – modravý) a zaraďuje sa k odrodám korundu. Tento brat rubínu sa vyskytuje v prírode v rôznych farebných odtieňoch, dokonca i bezfarebný. Jeho pestrá farebnosť je spôsobená prímesami oxidov kovov.

Druhy zafírov

Najstaršie cejlónske zafíry sa vyznačujú svetlomodrou farbou a pochádzajú z naplavenín riek na Srí Lanke. Objavíme ich na krásnych šperkoch zo starého Ríma, Byzancie a stredovekej Európy.

Už pri malej prímesi železa vzniká  ružovo-oranžový zafír nazývaný padparadža, čo je zároveň sinhalské slovo pre lotosový kvet. V Barme a vo východnej Afrike nájdeme vzácne ružovo až takmer rubínovo sfarbené zafíry, čo je zase spôsobené prímesami chrómu.

Žlto sfarbený zafír sa predtým nazýval orientálny topás a  zelený zafír sa od stredoveku až do 19. storočia označoval ako orientálny olivín.

Trochu  z histórie

V neskoršom budhizme (hinajána) sa zafír považoval za kameň, ktorý ukľudňuje myšlienky a pomáha mníchovi pri meditácii. Podľa indickej povery, kto nosil tento drahokam, bol ochránený voči chorobám a nebezpečiu  poštipnutia hadom alebo škorpiónom.

Antický lekár Galenus doporučoval nosenie zafíru ako amuletu proti zimnici a na zvýšenie potencie.

V západnej mystike, gnostickej a kresťanskej, je zafír symbolom božskej múdrosti a čistoty. Svätý Jeroným o ňom povedal, že zmierňuje hnev boží. Zafírový amulet nosený na krku mal u nositeľov vzbudzovať dobré myšlienky, očistiť srdce a posilniť vieru. Čím žiarivejší bol drahokam, tým pevnejšia bola viera jeho nositeľa.

V 12. storočí dal pápež Inocent III príkaz, aby prstene biskupov a cirkevných hodnostárov boli zhotovené práve zo zafíru. Týmto klenotom bol podľa židovskej tradície zdobený aj prsteň kráľa Šalamúna.

Hviezdny – asterický zafír

Drahé kamene sa opracúvajú brúsením povrchu na viac rovných plôch – takzvaných faziet. Brusič sa musí snažiť o čo najdokonalejší výbrus, aby zvýraznil jedinečný jas každého drahokamu. Po vybrúsení môže vzniknúť na kameni zvýšený odlesk svetla v tvare hviezdy, ktorý nazývame asterizmus. Tento jav je spôsobený odrazom svetla od drobných vlákien rutilu (oxid titánu), ktoré sa nachádzajú vo vnútri kameňa. Takto vzniká hviezdny (asterický) zafír, ktorý môže mať 4 alebo 6 lúčov.

Liečebné účinky

Podľa litoterapie, náuke o liečbe kameňmi, je zafír drahokamom vnútorného pokoja a  napomáha telu sa dostať do psychickej rovnováhy. Jeho vnútorná sila koncentrácie pozitívne vplýva na našu nedočkavosť. Ukľudňujúca modrá farba zafíru napomáha i pri nespavosti. Vyčistený zafír sa môže prikladať priamo na postihnuté miesta pri nádorových a vredových ochoreniach kvôli utíšeniu bolesti. Pomáha vraj znižovať krvný tlak, teplotu a krvácanie. Zafírová voda sa používa napr. v kozmetike na čistenie pleti, na spevnenie nechtov a taktiež proti vypadávaniu vlasov.

Podľa hviezdnej astrológie prináleží Saturnu a znameniam Býk, Panna a Váhy.

Veštba so zafírom

Ako som sa dnes dozvedela, tak zafír je vyhľadávaným duchovným kameňom. Včera mi Ninka vyveštila z kariet a veľa vecí odzrkadlilo práve moju cestu a vystihlo moje vnútorné rozpoloženie. Posledná karta, ktorú mi vytiahla je  z anjelských kariet srdca a duše Vták búrlivák anjelov Modrej hviezdy. Je to karta vtáka duchovného osvietenia a predstavuje rozvoj mojej duše smerom k duchovnému osvieteniu. Obrázok vyzerá ako päťcípa hviezda a symbolizuje cestu srdca k duchovnému rastu. …..

Môžem s týmto vtákom letieť a jeho let odzrkadľuje moje hľadanie Vedomia jednoty a môj návrat ako mystickej bytosti,……… Sanusemi jeden z 9 anjelov ma povedie, číslo je 5, zafír je lúč, Merkaba prostriedok, Láska kľúč.

Nedávam sem celú veštbu, ale zaujal ma ten zafír. Je krásne modrý a tú modrú som teraz videla na viacerých miestach. Tak som si objednala retiazku zo zafíru, lebo bežne ani kameň nedostanete v obchodoch.

Tak konečne budem mať kameň aj k môjmu znameniu a pochopila som, prečo práve zafír…… zmierňuje boží hnev a posilňuje vieru…. 😳

Teraz som si spomenula ako som dostala pri šamanskej ceste zvislú špirálu a v nej sa rozsvietilo krásne jasnomodré svetlo… Mala by som svoje darčeky skontrolovať, či ešte fungujú… 😛

6 replies on “Zafír kameň môjho nasmerovania..”

Clieen v Malackách je jeden obchodík a tá kočka tam má súpravy z polodrahokamov a minerálov za 10€ aj kamene tam má lacné, lebo oni chodia do Maroka nakupovať. Dala som jej mobilné číslo a moju mail adresu ,aby mi dala vedieť, koľko bude stáť a objedana som si j smaragd. Neviem lákal ma aj ten už dávnješie. Tak dúfam, že mi to zoženie. Ak áno odfotím a ukážem.

Páči sa mi

Práve že som pozerala na vizitke, lebo som ti chcela poslať link a nemajú. Ona aj šperky vyrába na zakázku ak chce niekto ich skombinovať. No som zvedavá na leto mám naplánovaný k sviatku jantárový set.

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.