Kategórie
Duchovné

Cesta do podsvätia…

“Každý človek, každá udalosť sa vyskytuje v tvojom živote preto, lebo si ju tam umiestnil. Je na tebe, čo sa rozhodneš s ňou urobiť.”  Richard Bach, Ilúzie,1999

Cesta do podsvetia je dobre známa z mýtov, náboženstva, maliarstva a literatúry. Predstavuje najčastejšie hrôzy pekla a utrpenie hlbín vody, ktoré musí človek prekročiť, aby sa dostal do podsvetia. Objavujú sa strážcovia brán, postavy, ktoré tam sídlia a ktoré nám boli odovzdávané storočiami spoločných tradícií.

Mýtus podsvetia (ako všetky ostatné mýty) ožíva v našich symptómoch a fantáziách a v našich pojmových systémoch. Ak používame termíny ako hlbina, podsvetie, Hádes, peklo, očistec, brána do iného sveta atď., skrýva sa za nimi predstava (predstavy), ktorá týmto pojmom dáva zmysel.

James Hillman (jungiansky psychológ) píše:

“Mytológia je psychológia minulosti. Psychológia je mytológia modernej doby. V minulosti mali ľudia mýty, rozprávanie o vzťahoch ľudí a nadzemských síl a obrazov. Dnes máme psychologické systémy a teórie o vzťahoch, nadľudských silách a obrazoch skrytých za pojmami pole, inštinkty, komplexy a hlavne proces. Ten ponúka reflektovať psychologický názor ako fantáziu alebo mytológiu.

Veľmi zložité?

Tak sa poďme spolu pozrieť, čo nám ponúka mytológia o Hádesovej ríši (grécka mytológia), Jupiterovom kráľovstve (rímska mytológia), či Usirovom teritóriu (egyptské mytologické vzorce). Skrátka, otvorme spolu jednu zo “zakázaných” izieb.

Hlboko pod zemou sa rozprestiera šíry nekonečný priestor, chmúrny, temný, plný hrôzy. Nazýva sa podsvetie. Je to ríša večernej pochmúrnej tmy, hmly a smútku. Kráľovstvo utrpenia, plaču a náreku. Vládne tu prísny boh Hádes so svojou manželkou Persefonou. Kto sa raz dostane do jeho moci, ten už nikdy neuzrie slnečné svetlo. Hádes je temný, večne mĺkvy a zamračený boh, najstrašnejší zo všetkých, lebo nepozná zľutovanie. Živí aj mŕtvi sa boja čo i len vysloviť nahlas jeho meno.

Hrozivá vízia?

Kto by sa už odvážil priblížiť k tomuto bodu, kým to nie je nevyhnutné! A predsa sa našli hrdinovia, ktorí to urobili. Orfeus, aby vyslobodil svoju milú Eurydiku. Orfeova hra, nárek a plač dojali Hádesa a aj jeho ženu. (Nie je teda až tak necitlivý, ako spočiatku ponúka mytológia.) Odyseus vstúpil do podsvetia, aby podľa pokynov čarodejnice Kirké vykonal obeť a od tébskeho veštca Teiresia zistil, ako sa dostať späť do rodnej Itaky. Aj on sa vrátil bez úhony. Najznámejším je snáď Herkules, ktorý z podsvetia, podotýkame, že so súhlasom Hádesa, vyniesol Kerberosa, strážcu brány podsvetia. Dokonca živého, lebo Kerberos bol nesmrteľný. A vrátil ho aj späť.

Zdá sa, že cesta k Hádesovi je aj veľkým dobrodružstvom. Podobnosť môžeme hľadať v rozprávkach, keď máme zakázané otvárať 13. komnatu a vykreslené sú nám niekedy hrôzy, ktoré nás čakajú, kým inokedy dostaneme len neurčitú odpoveď, že je tam niečo, “čo by nikdy nemali uzrieť ľudské oči”. Stretneme sa aj s príbehmi, kde musí hrdina zostúpiť do podzemia (cez otvor v zemi, jaskyňu, dutý strom). Čo je prekvapivé, nájde tam obvykle svet v mnohom podobný tomu pozemskému, aj keď niekedy s trochu inými pravidlami. Pripusťme, že obraz podsvetia je aj odrazom našej fantázie o ňom. Aj v Hádesovej ríši nesúdi vinníkov vládca sám, ale so svojimi pomocníkmi. Ani Usir (egyptský boh mŕtvych) nerozhoduje sám. Jeho súdny tribunál v sieni “obidvoch právd” pozostáva zo 42 bohov, z ktorých každý súdi jedno previnenie. Dokonca aj kresťanská predstava posledného súdu pripisuje Bohu prísediacich (Ježiša, Mojžiša, Abraháma, Eliáša).

Mýty o Hádesovi (menej známe) ho vykresľujú aj ako darcu bohatstva, ktoré pochádza z hlbín zeme (najmä z baníctva a z poľnohospodárstva) a Usir mal aj funkcie Pána rieky, Vládcu úrodnej zeme, Pána potravy (ako hovorí Zamarovský, bol to veľmi zaneprázdnený boh).

A aby sme zostali verní aj rozprávkam, pripomeniem jednu o Troch princeznách, ktoré vždy v noci zmizli a zničili pár topánok. Odvážny hrdina zistil, že chodia do podzemnej ríše, veľmi podobnej tej našej a dokonca si tam našli aj partnerov. Príbehov, kde je svet v podzemí viac menej zrkadlom toho na zemi, je bezpochyby viac.

Zmiernil sa trochu váš strach?

Začínate pokukovať po svojom podsvetí? Nie len po tom mytologickom? Nemáme snáď v sebe niečo, čoho sa desíme už len pri pomyslení na “to”? Objasnenie je často prvým krokom ku kontrole, alebo aspoň k zužitočneniu.

Naše podsvetie

Mytologické príbehy hovoria: “Vchod do podsvetia stráži Kerberos. Hneď za bránou podsvetia majú svoje sídlo Žiaľ, Choroba, Strach, Hlad a iné bytosti, ktoré vychádzajú na svet, aby trápili smrteľných ľudí. Býva tam aj Smrť, ona sama však neprestajne blúdi po svete a má toľko práce, že sa vo svojom sídle takmer neukáže.” Bránou k nášmu vnútornému a hlbokému svetu (tiež veľmi podobnému reálnemu) sú strážcovia alebo strážne figúry, ktorým by sme mohli dať rôzne mená: Morálka, Predsudky, Kultúra, Otec, Matka. Nepochybne si doplníte ďalšie. Prekročenie brány je spojené s víziou, že niet cesty späť. Hrdinovia nám ukazujú, že to nie je celkom tak. No pravdou je, že sa vracajú iní. Koniec koncov, s mnohými figúrami sa stretávame v našich životoch (ak berieme do úvahy aj symbolickú rovinu) a sú okamihy, keď sa konfrontujeme so Strachom, Chorobou, Žiaľom.

Musíme sa naučiť komunikovať s našimi strážnymi figúrami, pozvať ich občas do nášho sveta a občas ich odprevadiť do sveta v podsvetí. Napríklad so Smrťou sa stretávame vo svete príbehov a rozprávok pomerne často a rovnako rozmanité sú metódy, akými hľadajú hrdinovia spôsob sa s ňou dohodnúť alebo ju oklamať. Aj v reálnej situácii sa pokúšame pri ťažkej chorobe, úraze, alebo nepríjemnej udalosti “vyjednávať” s touto imaginárnou figúrou (niekedy až príliš skutočnou). Môžeme využiť Hypnos, Spánok a cez sen nahliadnuť jedným oknom. Pomôže nám jeho syn Morfeus, ktorý vie na seba zobrať ľudskú podobu a kohokoľvek napodobniť chôdzou a hlasom (pomôže nám pri hraní figúr).

Naše osobné hranice (alebo brány) voči všetkým figúram (našim častiam) nezabránia, aby sa drali o svoje miesto na slnku. Napr. zisťujeme, že sa nám dejú nečakané veci, stretávame pre nás nezvyčajných ľudí, objavia sa problémy so zdravím. Nehľadajme odpovede len vo vonkajšom svete, ale skúsme sa pozrieť aj do podsvetia. Možno nastal čas, keď musíme oddeliť tok nášho života od toku života našich priateľov a chrániť sa tak pred ich povodňami. Alebo nám nezostane nič iné, len sa skloniť pred múdrosťou prírody a nechať životy zamiešať a oddeliť podľa ich vlastného vzorca prúdenia. To nám môže pomôcť nájsť suchú zem a vyhnúť sa povodniam.

Rozlúčime sa.

Jedna žena umrela po jednoduchom a pokojnom živote. Ocitla sa potom v zástupe dlhom a usporiadanom, ktorý pomaly postupoval k najvyššiemu sudcovi. Tak sa dostávala bližšie a bližšie a počula aj slová, stále jasnejšie. Počula, ako Pán hovorí jednému mužovi:

“Ty si mi pomohol, keď som bol zranený na diaľnici a priviezol si ma do nemocnice. Vstúp do môjho raja.” A inému povedal: “Ty si požičal vdove bez úrokov peniaze, poď si pre večnú odmenu.” Potom: “Ty si zadarmo liečil a mnohým vracal nádej, vstúp do môjho kráľovstva.” A tak ďalej … Úbohá žena sa vydesila, pretože si nedokázala spomenúť, že by za svoj život urobila niečo výnimočné. S búšiacim srdcom a veľkou pokorou predstúpila pred Pána. “Ty si vyžehlila všetky moje košele… Vstúp do môjho šťastia.”

Autor : Zlata Šramová

Zdroj

12 replies on “Cesta do podsvätia…”

Martinka, krásne si to napísala .. 🙂 … je to nádherné vyjadrenie prechodov medzi jednotlivými vývojovými stupňami bytia… 🙂 aspoň ja to tak chápem.. 🙂

Páči sa mi

hm hmm mna zaujalo nase osobne podsetie, kupktura ,nabozenstvo, predsudky, otec , matka, priatelia hm hmm a jeto pravda, ze niekdy clovek musi sa odputat od nich a chranit si svoj zivot :-)) pricasto nam natiskaju co je pre nas pravne a co nie a potom nepocuvame samych seba a stracame sa hmm hmmm
velmipekne a aj to, sko sa pretlacaju spat do nasho zivota a vyvolavaju nespokojnost v nom, hmm hmm
tak ja by som o tomto vedela rozpravat, mhmmhmm
ja som teraz v takom podveti, utekam ako mozem a som vo svojej jaskyni, prave sa uz 10 mesiacov rovadzam a ide o velmi komplikovany sud, a vsetci si myslia, ze som zlyhala a kazdy ma kritizuje a poucuje, hmm hmm a pri tom nevidia, ze ja sa vlasten ospobodzujem a snazim znova od zaciatku zit vybudovat vsetko od zakladu a to sa neda zo dna na den, hmm hmm
moje podsvetie je plne takejto kritiky, ktoru ja povazujem za chvalu a nik tomu nechape :-))) ked mi hovoria ty si tak a a taka a taka, ja to beriem ako poklonu a oni ako nieco zle, hmm mhm
zvlastne vsak?

Páči sa mi

Je ťažké nájsť ludí, s ktorými sme na rovnakej vlnovej dlžke a rozumia nám dá sa povedať,… zistiť, kto je na tvojej strane a kto ti chce naozaj pomôcť. Verím že časom budeš isté veci vidieť inak a uvedomíš si , že sa nedejú len tak. Dúfam že svoj rozvod vyriešiš čím skorej, lebo viem , že tým určite veľmi trpíš a vkladš do toho veľa energie.

Páči sa mi

mojko,:-) ak si pri tom myslela na mňa, iba dodám…, skláňam sa pred tvojím bytím… tvojou Dušičkou… Ďakujem , Martinka… 🙂
..a neboj.. prejdem si tým, čím mám… 🙄 .. je na mne :?, či to zvládnem bez straty desiatky 😛 … lekcie života …. 😀

Páči sa mi

Len nerozumiem, prečo je v tejto kópii pôvodného článku viackrát chybne uvedené “podsvätie” namiesto “podsvetie”. Slovo “podsvetie” je odvodené od pojmu “pod svetom”, nemá žiaden súvis so slovom “svätý”…

Páči sa mi

snívajúci vlk , prečo máš v sebe toľko smútku??? 😦 ..viem, že vlk je krásne zviera 🙂 , je mojím silovým 🙂 a milujem ho 🙂 … a takto sa prejavuje iba v prípade, keď je vnútorne veľmi ranený.. 😦 ..
vylieč svoje rany, vĺčik 🙂 .. veď si nádherná bytosť 🙂 .. s láskou a slniečkom v duši … 🙂

Páči sa mi

ano vsimli sme si dreamingwolf 🙂
anitram to tam ma aj uvedene v zdroji a inak aj znovuzrodenie od nej je dobre, anitram by mohla aj toto pridat, co povies?
ja nemam tolko casu a ani tak vyhladane dobre weby ako ona a preto vzdy privitam, ked na jej strane najdem nieco taketo zaujimave :-)))

dakujeme anitram :-))

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.