Kategórie
Automatické kreslenie

Symboly v kresbách…

Začala som venovať pozornosť symbolom v snoch a v kresbách. Postupne sem budem vypisovať čo predstavujú jednotlivé symboly, teda aspoň v duchovnom poňatí. Ale každý z vás si musí svoju kresbu vedieť vyložiť sám, lebo ho kreslí svojim navedením vnútorného Ja a má nájsť v tom odpoveď. Treba sledovať aj farby, aké používate a čo z toho obrazu cítite.

O použitých farbách sa píše tu. Farby vás môžu upozorniť na vaše čakry,  ale aj na smútok vo vašej duši, či ochorenie. Treba tomu venovať pozornosť.

Na internete som našla slovník symbolov v Biblickom pojatí od Beckera. Takže koho zajímajú symboly, može si ho stiahnúť.

 

Takže ideme na symboly…

 • Ležatá osmička…Je symbol nekonečna,  udržiava dobré ovzdušia, harmóniu. Symbolizuje nekonečnosť vesmíru, cyklu života, smrti a znovuzrodenia. Predstavuje spojenie dvoch pólov v dokonalú jednotu a harmóniu. Vnútorné a vonkajšie konflikty sú nevyhnutné pre celkový život v harmónii.
 • Strom patrí medzi najmocnejšie symboly ľudstva. Stelesňuje život a zjednocuje tri ríše (nebeskú, pozemskú a vodnú), je osou, okolo ktorej je usporiadaný celý svet. Staré národy verili, že strom je nabitý množstvom energie a zasvätený človek prostredníctvom neho môže získať prístup k iným formám života.
 • Ľudské bytosti sa často prirovnávajú s rastom stromu. Sme lepšie alebo horšie zakorenení, sme pružní alebo menej ohybní a vtedy sa aj ľahšie sklátime v búrke. Môžeme sa rozvinúť, ako strom rozvíja svoju korunu, môžeme niesť plody a potom sa stiahnuť a regenerovať. Prežívame svoje životné cykly, tak ako prežíva strom zmeny ročných období. Krajina, v ktorej stojí „náš strom“, hovorí aj o tom, kde je momentálne vo svete naše miesto. Môžeme si ho predstaviť a skúmať svoje pocity.
 • Kmeň stromu, jeho pevnosť a ohybnosť symbolizuje, ako sme zakotvení, akí sme flexibilní a na svojich konároch skrýva kopu prekvapení. ktoré sa pri tom objavujú.
 • Jablko…symbol poznania, horkosti, ale aj liečenia. Záleží akou farbou ho kreslíte.Slnko aj mesiac…zjednotenie protikladov.
 • Kruh…symbol neba, večný tok bez konca, celistvosť a večnosť.
 • Štvorec…krajiny… hmota stabilita bezpečie, pevný základ a vnútorná sila.
 • Štvorec v kruhu…spojenie neba a zeme.
 • Kríž…prekríženie dvoch vnútorných síl, podľa symetria je rovnováha
 • Špirála…symbol lona vedie nás zákrutami života až k nášmu stredu. Je to symbol zmeny, duchovnej cesty.
 • Trojuholník…myseľ, telo a duch spojenie troch síl. Trojuholník  s okom vo vnútri…božia prozreteľnosť.
 • Hviezda…žiarivé znamenia nádeje, ukazuje svetlo.
 • Monády…symbol rovnováhy.
 • Pentagram so špičkou nahor…symbolizuje človeka, ako spojenie medzi nebom a zemou,postavený na špičku.
 • Hexagram…ochranný účinok, rovnako ako šesťuholník.
 • Okogon osemuholník paku…symbol šťastia a harmónie.
 • Srdce…láska.
 • Mystický uzol…dvojitý symbol nekonečna láska, harmónia a prospech, vhodný do obývacej izby do všetkých strán, najlepšie zlatý na červenej šnúrke dodáva vrelosť vzťahom.
 • Symbol dlhovekosti ochrana pred nešťastím.
 • Červený bod…zastavuje tok energie.
 • Ryba…symbol šťastia.
 • Vtáky…ľahkosť, neohraničenosťou.
 • Holubica …sloboda, nádej.

12 replies on “Symboly v kresbách…”

krasny den sa praje anitram :-))
musim pochvalit krasny clanok, velmi ma zaujal :-))
vies ja som clovek, ktory je vlemi rozumny a studovany, ovladam rozdelenie kamenov ich charakteristy,zaclenenie podla farby, lomu, stiepatelnosti, tvrdosti, ucime to deti, mam aj dost velku zbierku, plno sperkov z tychto kamenov a vzdy som si ich zavesila na seba a ukazla detom, ze pouzitie je tiez, podla zverokuru taktiez, viem ich vlastnosti hmm hmm
to iste s rastlinami, zadelenie, od virusov, bakterie nizsie vyssie, znaky a rodelenia, kvetu, stonku korena a listov, do kategorii a do celadi, pozriem sa nan a viem to ho opisat ako len chces, jeho ucinky, cyklus rastu plod, rozmnozovanie a to iste o zivocichoch a cloveku, nie len z biologickeho hladiska ale aj chemickeho 🙂
nooo ,ale co chcem tym povedat, ze moje vedomosti su take sive niake a ked som prisla tu, tak viem preco sa mi lepsie zaspava s kamenmi, preco funguju na cloveka ako funguju, to iste s bylinkami, a preco moje cmaranice, ktore som robila aby som si troska oddychla volate automaticka kresba a mala som si ich nechat a nepovazovat za cmaranice, ale nico co mi chce dusicka poedat :-))
preco som sa doteraz pozerala len na deti v triede ako na vianocny stromcek 🙂
videla som auru a deti ked pisali pisomku a bol klud tak som sa na nich zadivala a boli ako svetielka na stomceku :-))
ale nikdy som nevenovala tomu pozornost, viem ako funguju hormonalne zlazy a teraz citam ze to suvisi s aurou a energiou v tele, hmm hmm
no neviem ako to mam povedat, ale zrau mi moje vedomosti davaju zmysel :-))
citam citam a davaju mi zmysel a to vdaka vam a vasim clankom :-))
vies, to je ako s tym tarotom, ja mam vela knih o nom, uhadne vypisky a take vlastne zosity s ponaliepanymi a prefotenymi kartickami ku kazdej vyznam a vysvetlene znakov, hm hmm, stym pouzitie horoskopu a vlastnosti, datum a numerologia k tomu hmmmhmmhmh
alev zdy som citila, ze mi nieco chyba, hmm hmm
moje vedomosti akoby nemali zmysel, to je co? hmmhm a vy zrazu kreslite na tu moju sed, kvetinky a anjelikov a srdiecka a a spiralky a mate krasne farby z ktorych citit vela lasky a porozumenie a pochopenia :-))
teraz neviem , ci tot spravne pisem a ci ma vobec niekto chape, ale lutujem ze som vyhadzovala moje cmaranice a nevidela v tom automaticku kresbu ako vy
ale tent o clanok je vlemi pekny, ked nieco znova nacmaram, tak sa skusim pozriet na to aj inak :-))
dakujem za buchnutie po hlavke xixiixi alebo otvorenia oci?
je to jedno, krasny den prajem anitram 🙂

Liked by 1 person

Mojko, učíš sa pozerať hlbším spôsobom na veci, pozreš na strom a nevidíš len strom, ale aj jeho energiu a niečo silné. Uvedomuješ si pravú podstatu všetkého. Určite máš veľa duchovných vedomostí a preto sa ti postupne vynárajú a to čo si vedela, len nemala potuchy odkial ti dáva teraz zmyslel. Si to ty, ty, ktorá si prešla mnohými životmi , len si postupne spomínaš a uvedomuješ veľa vecí. O tom to je celé, musíme si uvedomiť svoju dušu v sebe tú žiarivú božskú časť nás, sme svetlá sveta a naša energia nám žiari vďaka naším čakrám.

Učíš sa dívať svojou dušou, vnímaš okolo seba veci inak, nie len čierne a biele…. To tvoje čmáranie ak to je pri niečom, že telefonuješ, alebo počúvaš žiaka, tak je to podvedomé, ale automatická kresba sa robí v uvolnenosti, odpojíš rozum a necháš tvoriť svoju dušičku, dáš jej priestor, poprosí ju nech ti ukáže pohľad na tvoj život a ona ti ukáže farby, ktoré chce vidieť, alebo, ktoré vidíš len ty. Mne moja kreslila aj pre potešenie, lebo vedela, že sa mi páči abstrakt, tak tam bola len energia a jej krása v prepojení. Chce to len skúšať Eliz.

Občas keď vídeš von zo školy a je pekne, tak sa z hlboka nadýchní, vdýchni slnko a jeho krasu a nechaj tento pocit v sebe rozplynúť. Vdýchni si svoj vnútorný usmev, tvoje vnútro sa poteší a odvďačí sa ti za to. Ak to budeš robiť častejšie, zbavíš sa svojich emočných bolokov a tvoje telo bude fungovať ta ako má. Napln sa svojou láskou , pošli ju do svojho vnútra a uvidíš svet inak.

https://anitram.wordpress.com/?s=vn%C3%BAtorn%C3%BD+%C3%BAsmev

Krásny slnečný víkend….Eliz

Páči sa mi

martinka, vies ja som to kreslila, ked som bola unavena a potrebovala som vypnut a predychat vela veci, tak som zatvorila oci troska, vsetko predychala, uvolnila sa a potom kreslila, lebo ma to ukludnovalo, hmm hmm
tak to neviem ci bolo automaticke kreslenie hmm hmm asi nie vsak?

Páči sa mi

Vyskúšaj túto techniku. Sadni si daj si pred seba papier a farbičky. Uvolni sa a natiahni ruku pred seba. Spýtaj sa svojej duše či ťa počuje a vníma. Ak ti ruka pokýve hore dole, tak ťa počuje. potom sa jej spýtaj, či ti nakreslí niečo, napr. ako sa vníma , alebo čo by si želala…. Výber námetu je na tebe, čo sa ej spýtaš. Potom natiahni ruku na farbičky a nechaj ju zvoliť si farbu. Bud ti ruka siahne po nejakej, alebo očami na nu zamieriš.

Vezmi farbičku a polož na papier ruku a čakaj. Zo začiatku tie pohyby môžu byť pomalé ako u prváčika a potom sa zase môže rozbehnúť, ked bude kresliť kruhy.

Len pozoruj čo kreslíš, nesnaž sa ju nijako ovplyvňovať, či dokreslovať. Časom si osvojíš vlastnú techniku ako budeš kresliť.

Potom sa na to pozri a porovnaj svoje predošlé obrázky a ako boli kreslené a prídeš na to sama, či si si len pred tým čmárala, alebo sa zapájalo aj tvoje vnútorné Ja. 😛
Daj vedieť.

Páči sa mi

to je pravda martinka
tak ja som skusala a bola to cmaranica vsetkych farieb do kruhu xixiixi, zurivy kruh vsetkych farieb, akoby tornado, alebo co, tak neviem, co mi tym chcela dusicka povedat 😀 aach joooo
ale dakujem za vsetky hodnotne rady martinka:-))

Páči sa mi

Takže farebný kruh…. Kruh je symbolom nekonečna absolútna. Je to nekonečná línia symbolu času. Koncentrické kruhy v budhizme znamenajú najvyšší stupeň osvietenia, harmoniu všetkých duchovných síl. Možno preto bol tak farebný. V kresťanstve predstavujú rôzne duchovné hierarchie a stupne stvorenia. Aká farba prevládala?
Nevzdávaj to… venuj tomu viac času. Ja občas tiež kreslím len kruh, je to akýsi základ pre dušu a potom z neho ťahá enenrgiu iným smerom. 😛

Páči sa mi

mojko, a k mojej symbolike.. môžem, tam pridať link, na tvoju stránku ??? máš tu oveľa viacej 🙂 … tak ak mi dovolíš, pridám tvoj link, hm???

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.