Kategórie
Duchovné

Trojjediná Bohyňa – Bohyňa čarodejníc…

Trojjediná Bohyňa

autumn sky morrison2Trojjediná Bohyňa je jedno z mnoha zpodobnení Bohyne, inšpirované pravekými soškami Venuší. Bohyňa má tri osoby – Panna, Matka a Starena. Sú to aspekty ženinho života, každá etapa má svoje osobitosti. Tento kolobeh sa stále opakuje.

Bohyňa Panna sa zoznámi s Rohatým Bohom, ten jej dvorí, potom sa dajú dokopy, Bohyňa otehotnie, Boh umiera, Bohyňa Panna sa mení na Bohyňu Matku, porodí dieťa, vychováva ho a starne, kým ono dospieva a na jar sa znovuzrodená Bohyňa Panna opäť zoznamuje s dospelým Bohom. Bohyňa je mu tak matkou i milovanou ženou, každý rok sa tento kolobeh opakuje v súlade s ročnými obdobiami . jar – obdobie rozpuku, leto – zrelosť, jeseň – staroba, zima – smrť a opäť prichádza jar.

Panna zosobňuje čistotu, mladosť, začiatok života, jej farbou je biela. Čistota neznamená nutne telesnú stránku veci, skôr ide o psychiku. Panna je mladá, svieža, hrdá, nezlomená životom, plná snov a odvahy pustiť sa do ich splnenia. Je to dieťa lesov, patrí do nich svojím srdcom a zatiaľ skôr prijíma než dáva. Je slobodná a nespútaná ako vietor, jej patrí dorastajúci mesiac. Panna sa teší z prítomnej chvíle, nečaká na zajtrajšok so svojimi činmi, jedná impulzívne, pretože taká je jej podstata, je ovládaná svojimi inštinktmi a cíti radosť zo života. Panne dvorí Rohatý Boh, kým ona je mladá, on je dospelý.

Matke patrí spln. Jej farbou je červená – červená ako krv, ktorú už odovzdala svojim deťom. Matka je milujúca, láskavá a dávajúca, je ochotná podeliť sa a dáva viac než si necháva. Pozná už život, jeho nástrahy a chráni svoje deti. Učí ich pochopeniu a spoľahlivosti, pripravuje ich, aby zvládli všetky prekážky. Patrí k svojmu domovu, Ona ním skutočne je, vytvára ho svojou láskou a udržuje ho ako prístav bezpečia pre svojich blízkych. Matka vie, že s životom netreba bojovať, ale ho žiť a plávať v harmónii a pochopení s jeho prúdom (no to neznamená apatiu, ale harmóniu, pochopenie a toleranciu k živým tvorom, k životu). Matka žije a miluje.

Starenu symbolizuje cúvajúci mesiac až nov. Jej mladosť a zrelosť už pominuli, teraz je stará, má múdrosť svojich rokov. Starena pozná tajomstvá života, pomaly sa uťahuje do úzadia a dáva rady, pomáha slabším a opusteným ako je Ona, pripravuje Matku na Jej budúcu etapu života. Starena dáva rady, no iba tým, kto o ne v pokore a túžbe po múdrosti vekov žiadajú. Ona nemrhá svojimi darmi, vie, čo robiť, aby plody jej práce nevyšli nazmar. Kým Panna žije prítomnosťou a Matka plánuje aj budúcnosť popri prítomnosti, Starena žije spomienkami na minulosť. Vie si zobrať ponaučenie zo svojich chýb, snaží sa varovať pred nimi aj iných, no napriek tomu vie aj to, že každý sa dopúšťa vlastných omylov, ktorým ona nezabráni. Ona sa už blíži na koniec svojej cesty, pochopila, že cieľom je cesta samotná a aj v tom tkvie jej múdrosť (nielen inteligencia, Starena je múdra, aj keď nemá vzdelanie, toto je oveľa hlbšia úroveň vedomia, ktorá prichádza prežitím života).

Symboly Bohyne

Kotlík, čaša, zvonček, zrkadlo, lastúra, perly, smaragdy, mesiac. Jej kovom je striebro, ako strieborný mesiac, nazývame ju i Mesačná Bohyňa. Spájame ju zo zemou, je to jej telo, odtiaľ pojem Matka Zem.

Wiccania majú blízko k prírode, chránia ju, pretože je to ich Matka. Ekológia im nie je cudzia…Zvieratá zasvätené Bohyni, sú to napríklad králik (Bohyňa Eostre – jar), delfín, kôň, no aj jednorožec, pavúk (vy čo bezostyšne doma vysávate kadejakú háveď, zbystrite pozornosť :), krava, mačka, hus a ďalšie…Takisto Bohyňu spájame aj s oceánmi, ľadom, jazerami, pretože s vodou sa spája intuícia a aj to je vlastnosť ženy a Bohyne… čím nechcem povedať, že muži nemajú intuíciu, samozrejme.

Wicca

Wicca je polyteistické náboženstvo. Uctievame Rohatého Boha a Trojitú Bohyňu (či Trojjedinú), nášho Pána a Pani, Otca a Matku. Bohovia sú vo všetkom okolo i vnútri nás, sú v prírode, v šumení vetra v korunách stromov, v tečúcom potoku i v zasneženej krajine.

Wiccania milujú prírodu, lebo v nej vidia a cítia svojich Bohov. Bohovia sú teda všetkým, čo je – nemôžeme povedať, že sú len dobrí a milujúci, pretože Oni sú zároveň krutí a trestajúci. Nemyslím tým, že keď im neobetujete každý týždeň doma v pivnici jednu ovcu, nahnevajú sa a zošlú na vás blesky hromy, jednoducho Bohovia sú všetko a preto ich nemôžeme špecifikovať jedinou ich stránkou – láskou, majú totiž mnoho aspektov, tak ako majú mnoho mien.

Pretože všetky Bohyne sú jedna Bohyňa, všetci Bohovia sú jeden Boh. Dá sa to prirovnať ku knihe ktorá má mnoho listov, no napriek tomu tvorí jeden celok.

Zdroj

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.