Kategórie
Duchovné

KĽÚČ OD DUCHOVNEJ DIMENZIE

Ste tu, aby ste božskej podstate univerza umožnili prejaviť sa. Takí ste dôležití! Eckhart Tolle

V situáciách ohrozujúcich život niekedy prirodzene dochádza k posunu vedomia od času k prítomnosti. Minulosť a budúcnosť osobnosti dočasne ustúpi do pozadia a nahradí ich intenzívne vedomie prítomného okamihu, ktoré je veľmi tiché a zároveň mimoriadne bdelé. Z tohto nastavenia vedomia prichádza potom informácia o všetkom, čo treba urobiť.Práve preto niektorí ľudia milujú nebezpečné aktivity, ako napríklad horolezectvo alebo preteky áut. Hoci si to možno neuvedomujú, nútia ich vstúpiť do prítomnosti – do intenzívneho stavu, v ktorom cítime, že žijeme nezávisle od času, našich problémov, myslenia, bez bremena vlastnej osobnosti. V takých situáciách sa vystúpenie z prítomného okamihu môže rovnať smrti. Dosiahnutie tohto stavu na nešťastie závisí od istej konkrétnej aktivity. Aby ste ho pocítili, nemusíte však liezť na severnú stenu Eigeru.Do tohto stavu môžete vstúpiť hneď teraz.

Duchovní majstri sa oddávna zhodujú v tom, že kľúčom k duchovnej dimenzii je práve prítomnosť. Napriek tomu sa však zdá, akoby to ostávalo tajomstvom. Rozhodne sa o tom neučí v kostoloch a chrámoch. Keď sa vyberiete do kostola, môžete počuť slová ako „nestrachujte sa o zajtrajší deň, lebo zajtrajší deň sa o seba postará” alebo „kto položí ruku na pluh a obzerá sa späť, nie je súci pre kráľovstvo Božie”. Takisto môžete začuť pasáž, v ktorej sa hovorí o krásnych kvetoch, ktoré sa nestarajú o zajtrajšok, len s ľahkosťou existujú vo večnej prítomnosti a Boh sa o ne štedro stará. Hĺbku ani radikálnu povahu týchto učení si ľudia neuvedomujú. Zdá sa, že nikto nechápe, že majú byť žité a priniesť nám hlbokú vnútornú transformáciu.

Podstata zenu spočíva v pohybe „na ostrí žiletky” prítomnosti. Ide o to, byť tak naplno a dokonale prítomný, že nijaký problém, utrpenie, jednoducho nič, čo nie je vašou podstatou, vo vás neprežije. V prítomnom okamihu pri absencii času sa všetky vaše problémy rozplynú. Utrpenie si vyžaduje čas, v prítomnosti prežiť nedokáže.

Keď chcel veľký zenový majster Rinzai odviesť pozornosť svojich žiakov od času, zdvihol prst a pomaly sa spýtal: „Čo tu v tomto momente chýba ?” Je to silná otázka, ktorá si nevyžaduje odpoveď na racionálnej úrovni. Jej účelom je upriamiť vašu pozornosť hlboko do prítomného okamihu. Podobná zenová otázka znie: „Ak nie teraz, tak kedy ?”

Prítomnosť je zásadná aj v učení sufizmu, mystickej vetve islamu. Sufíjovia hovoria: „Sufi je synom prítomného okamihu.” Rúmí, velký básnik a učiteľ sufizmu tvrdí: „Minulosť a budúcnosť sú závojom, ktorý nám zakrýva pohľad na Boha, spáľte ich v ohni.”

Krásne to vyjadril majster Eckhart, duchovný učiteľ z 13. storočia:

„Čas bráni svetlu dotknúť sa nás. Na ceste k Bohu niet väčšej prekážky, ako je čas.”

Z knihy Sila prítomného okamžiku Eckhart Tolle 

 

3 replies on “KĽÚČ OD DUCHOVNEJ DIMENZIE”

tak toto poznam, mala som niekolko takychto okamihov, ak hovorime o tom istom a zastavil sa akoby cas, doteraz si pamatam co vtedy bolo okolo a ako vyzeralo miesto a cas a ludia a co povedali a ako vyzerali a to ako som aj ja reagovala,
nic len instinkt vo mne a okamihy co si budem navzdy pamatat a viem uz ako to vyzera 🙂
ale neviem na co ine mi to je 🙂

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.