Kategórie
Hudba

Zvuková terapia…

Zvuková terapia je alternatívna liečba, ktorá sa zakladá na poznaní, že všetko okolo nás vydáva vibrácie. Niektoré sme schopní zachytiť naším sluchom, iné sú pre nás nedostupné. Každá stolička, na ktorej sedíme, zem, na ktorej stojíme, je vytvorená z molekúl, ktoré vibrujú na rôznych frekvenciách. Tieto vibrácie meriame v Hertz (Hz). Ľudské ucho je schopné rozoznávať vibrácie na frekvenciách len v rozpätí 20 – 22000 Hz. Keďže väčšina predmetov okolo nás vibruje na vyšších alebo nižších frekvenciách, náš sluchový orgán ich nemôže zachytiť.

Pri zvukovej terapii sa využíva široká škála starodávnych aj moderných nástrojov od tibetských gongova misí, perkusií, cez píšťalky, didgeridoo, krištálové misky po ľudský hlas.

Využívanie zvuku pri budhistických mantrách a šamanských rituáloch

O priaznivom vplyve vibrácií a zvukových frekvencií na ľudské telo vedeli už staroveké civilizácie a kultúry. V budhistických kláštoroch sa dodnes využíva ľudský hlas, ktorý odriekava v určitom tóne mantry, čím sa mozog i telo pripravia na meditácie. Tibetské misy či tibetské činely svojimi špeciálne vyladenými frekvenciami a vyludzovanými vibráciami pomáhajú uvoľniť sa, nastáva zvýšenie sústredenosti, a myseľ sa zároveň odpúta od zaťažujúcich myšlienok. Na podobnom princípe fungovali i peruánske píšťalky, ktoré pri rituálnych obradoch pomáhali šamanom v navodení tranzu.

Skúste sa len započúvať do hudby tibetským misiek ako bude vo vás vaše vnútro rezonovať.

Tibetské misy

Jedno staré tibetské učenie hovorí: Ten , kto pozná tajomstvo zvuku, pozná tajomstvá vesmíru.

Koncom 60-tych rokov objavili ľudia zo „západného sveta“ v himalájskej oblasti tzv. spievajúce misy. Ich pôvod je nejasný, no vie sa, že použitie zvukov a mís bolo držané v tajnosti. Existuje teória, že misy vyrábali mnísi, ktorí si boli vedomí harmonických vlastností znejúcich kovov. Misy sú podľa tradície vyrobené zo siedmych kovov a každý symbolizuje kov jednej planéty:

Zlato – Slnko

Striebro – Mesiac

Ortuť – Merkúr

Meď – Venušu

Železo – Mars

Cín – Jupiter

Olovo – Saturn

Každý kov produkuje určitý zvuk, vrátane harmonických tónov a spolu vytvárajú výnimočný, bohatý zvuk.Tibeťania tvrdia, že vo zvuku misy znejú zákony vesmíru. Keď zaznie železo obsiahnuté v zliatine misy, rezonuje s našou krvou – ladí nás na princípy vesmíru.

Zvuk misy by mal synchronizovať mozgové vlny a hemisféry a dodávať pocit kľudu a uvolnenia. Misy navodzujú ľahký trans, odstraňujú stres, harmonizujú čakry, vytvárajú posvätnú špirálovú energiu, čistia a nabíjajú vodu, zintenzívňujú modlitby, meditácie.

Yang a Yin signály

Podľa starovekého čínskeho učenia existujú dva environmentálne signály: Yang (mužský) signál zhora a Yin (ženský) signál zdola. Tento popis koreluje so signálom Schumannových vĺn obklopujúcich našu planétu (Yang) a geomagnetických vĺn Zeme (Yin). Čínske učenie hovorí, že na dosiahnutie šťastia a dokonalého zdravia musia byť obidva signály  v rovnováhe. V rámci univerzitného výskumu bola jedna skupina dobrovoľníkov vystavená signálu Yang (Schumannovej vlny) a zbavená signálu Yin (magnetickej vlny). Druhá skupina bola vystavená opačnému signálu. Výsledky ukázali, že už po krátkej dobe dobrovoľníci trpeli citovou nerovnováhou a bolesťami hlavy a ich celý telesný rytmus bol narušený.

Využitie zvukovej terapie

Zvuková terapia je predovšetkým preventívna metóda, ktorá zlepšujú schopnosť sústrediť sa a učiť sa, uvoľňuje a tlmí následky stresu. Pomáha pri chronickej úzkosti, depresii, nespavosti, migrénach, endokrinologických ochoreniach, dyslexii, Alzheimerovej chorobe, ale aj pri uľahčení pôrodu či meditácii. Okrem toho zvukové terapie môžu pôsobiť i ako prostriedok na potláčanie nepríjemných prejavov určitého ochorenia. Osožiť môžu konkrétne pri tinnituse – nepretržitom pískaní v ušiach.

Tak kde ste to najviac cítili?

Zdroj

6 replies on “Zvuková terapia…”

mne osobne určitá druh pomáha energeticky sa dobiť 🙂 ..iný ma zasa utlmí… 🙂
avšak napr. šamanské bubny..sú pre mňa neskutočným nástrojom pre silné odosobnenie.. hm… 🙂

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.