Kategórie
Civilizácie

Strom života – schémy našich životov.

Žijeme ve schématech, protože musíme. Nemůžeme jim uniknout. Vesmír je schéma. Jsme jím i my. Jsou schémata ducha, duše, mysli i těla, rozprostřené všemi stavy existence. Můžeme je nalézt dost snadno kdekoliv. Naše lidská těla jsou magickým bludištěm schémat svou buněčnou stavbou. Stačí, když se podíváme jen na své vlastní špičky prstů, abychom mohli pozorovat svá osobní schémata. A poněvadž schéma čehokoliv může být nazváno symbolem, jsme všichni živými symboly, tvořícími část Velkého plánu, který si můžeme představit jen jako Božský život.

Základní fakta jsou dost jednoduchá. Žijeme mezi dvěma světy nebo stavy existence. Vnější svět obyčejného světského života a tajuplný vnitřní svět myšlenek, pocitů a subjektivních činností, které můžeme neurčitě nazvat „duchovními“. Oba tyto světy jsou ve vztahu k nám skutečné a síly v nich působící je možné přeměňovat a převádět z jednoho do druhého. Schémata utvářená těmito záměnami jsou oněmi schématy, kterými žijeme.

Můžeme se měnit změnami svých životních schémat a naopak. My a naše schémata jsme na sobě navzájem závislí.

Kdybychom mohli nalézt nebo formulovat něco, co bychom mohli nazvat Dokonalým schématem a přesně to sledovat, pak bychom se měli stát dokonalými lidmi. To bylo cílem každého náboženství a filosofie, víry, morálního kodexu nebo systému. Bylo i je ideálem každého duchovního systému nalézt tento Dokonalý vzor a použít ho k rozvoji a pozdvižení takových duší, které by mohly zapadnout do jeho rámce.

Inteligentní člověk, zkoušející toto schéma na sobě, musí být jistě na cestě ke své vlastní dokonalosti. To bylo účelem okultního zasvěcení, ve kterém byly žákům dávány symbolické plány k postupu světy ducha, duše a těla, tvořícími celý stav našeho bytí. Vznešenost tohoto pojetí je taková, že ji stěží dokážeme na prvý pohled pochopit. Je to, jako bychom se pokoušeli shrnout celou lidskou řeč do jediného slova. Ve skutečnosti je to symbolizováno bájným Ztraceným slovem, které má vysvětlovat vše, obsahovat vše, které bylo-li jednou vysloveno, činí další výklad zbytečným.

S tím je souběžná představa vyjádření celé matematiky jedinou a jednoduchou rovnicí, která by měla řešit jakýkoliv možný problém.

Jedna myšlenka, shrnující všechno myšlení. Příčina všech příčin. oné podobě.

Křesťanství počalo pod jeho záštitou, kalvarijní kříž je pozdější úpravou. Buddhisté ho ukazují jako Kolo života a dodnes zůstává hlavním symbolem většiny mystických škol. Jako univerzální symbol může být jen těžko předstižen.

Symbol Stromu života není statický ani mrtvý.

Je rostoucím, ohebným a přizpůsobivým životním schématem, schopným neomezeného rozšíření životem samým ve všech stavech a podobách bytí. To nezahrnuje jen buněčný, organický život, ale veškeré bytí, projevené ve všech možných aspektech. Pokud to neznamená více, není to ani méně.

Strom není jen strnulým nahromaděním neúčinných dogmat a nesmyslné symboliky bez významu pro vyvíjející se lidstvo, neboť nabízí stále širší pole víry v rozšiřující se možnosti ducha.

Především žije a musí být prožit.

Takzvaná kabala, neboli „předané učení“ je výsledkem víry, zkušeností a vývoje duší, které „kráčely Stezkami“ a uspořádaly své životy podle schémat vytvářených prostřednictvím Stromu. Není to tvrdý zákon ponurého mysticismu, ale způsob života a žití ve schématu, které stále a vědomě usiluje o své vlastní zdokonalení.

Jak rosteme my, roste i Strom.

A co víc, jeho plody jsou doslova nevyčerpatelné, neboť se neustále obnovují čerstvým přísunem vnitřní energie. Čím víc ze Stromu trháme, tím hojnější jsou jeho bájné plody. Po počátečním seznámení se se Stromem a s kabalou je jen přirozené, zeptáme-li se sami sebe, budeme-li ve svém bádání pokračovat, nebo zda přestaneme mrhat časem na něco, co připomíná hromadu smetí v jakémsi opuštěném ghettu. Takovou otázku může zodpovědět jen každý sám sobě. Sebevíc čtení ji nerozřeší.

Vše, co si můžeme přečíst, jsou názory a teorie druhých lidí, které nám mohou, ale nemusí pomoci. Každý kabalista si musí upravit Strom podle svého vlastního života. Kdo to nedokáže, nemůže být kabalistou.

Strom skývá prostředky k navázání kontaktů s vnitřním světem.

S typy vědomí normálně nedosažitelnými obyčejné lidské mysli. Jsou to zdroje, z nichž a jejichž prostřednictvím přicházejí „nauky“. A není to samovolný proces, ale výsledek tvrdé a usilovné práce ve všech směrech. Kabala není pro líné, nevýkonné nebo lhostejné lidi.. Nabízí živé schéma, které musíte prožít, a ne se na ně jen dívat.

Z knihy Žebrik Svetel  Wiliam G. Gray

Pokačovanie : Ako pracovať so stromom života

2 replies on “Strom života – schémy našich životov.”

ano martinka tento clanok ma vela pravdy veru, kedysi somt o citala a moja toto vsetko budes raz potrebovat, je to taka postupnost v tarote tiez, vyvoj a postupnost smerom dopredu, len tato kabala ma vela zidovskych vyznamov a preto ludia s nou neradi robia, zda sa im komplikovana 🙂
tak ale slovnik to isti xixiixxi

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.