Kategórie
Príbehy

Bájka trocha inak…

Dnes mi Danka do mailu hodila jednu bájku, ktorú som ešte nečítala, teda jej upravenú verziu, lebo klasickú som s deťmi čítala už veľakrát. 😛

                                                       

Klasická verzia:

Mravec pracuje cele dlhé horúce  leto; postaví si dom a vytvorí zásoby na zimu. Cikáda si  hovorí, aký je mravec hlúpy, také pekné počasie a on stále len drie.  Cikáda sa smeje, tancuje a užíva si. Potom príde zima, mravec sa skryje  do tepla domu a pochutnáva si na zásobách, kým sa cikáda trasie od zimy  a bez jedla čoskoro zomiera.

Súčasná verzia :

Mravec pracuje celé  dlhé horúce leto; postaví si dom a vytvorí zásoby  na zimu. Cikáda  si hovorí, aký je mravec hlúpy, také pekné počasie a mravec len drie.  Cikády sa smejú, tancujú a užívajú si. Čoskoro príde zima, mravec sa  ukrýva do tepla domu a pochutnáva si na zásobách. Cikády,  trasúce sa zimou a vyhladované, zorganizujú tlačovú konferenciu, na  ktorej sa pýtajú, kde vzal mravec právo na  to byť  v teple a byť  dobre živený, zatiaľ, čo iní, menej šťastní,  umierajú na podchladenie a  hladom.

Televízia uvedie všetko v priamom prenose, ukazuje trasúce  sa cikády a zábery mravca, ako si v teple útulného domova vychutnáva dobroty všetkého druhu. Televízni diváci sú pobúrení faktom, že  v takej bohatej zemi sú  niektorí ponechaní utrpeniu ako chudáci cikády,  kým iní si žijú v  prepychu. Interpelujú vládu, aby zvýšila  mravcovi dane, musí predsa odvádzať  spravodlivý diel.
Na základe  výskumu verejnej mienky vyjde zákon o ekonomickej spravodlivosti a  zároveň antidiskriminačný zákon so spätnou platnosťou.

Dane sú  zvýšené, mravec dostane pokutu za to, že nezamestnal cikády a je mu  daňovým úradom zabavený dom, pretože nemá peniaze na zaplatenie daní ani  pokút Mravec emigruje do Lichtenštajnska. Televízia pripraví  ďalšiu reportáž, teraz o tučných cikádach, ktorým práve dochádzajú  mravcove zásoby a to napriek tomu, že jar je ešte v nedohľadne. Bývalý mravcov dom, teraz sociálna ubytovňa pre cikády, chátra za  permanentného nezáujmu cikád aj vlády.

Vláde je vytýkaná nedostatočná  sociálna podpora a je vytvorená špeciálna komisia s nákladmi desať  miliónov eur Medzitým niektoré cikády zomrú na moderné civilizačné ochorenia (obezita, vysoký obsah cholesterolu v krvi,  kardiovaskulárne ochorenie, žltačka typu C a iné) a tlač ešte viac  podčiarkuje nutnosť starať  sa o sociálnu nerovnosť a najmä o  cikády.

Takže asi každý vieme kto je mravec a kto cikáda… 😆

4 replies on “Bájka trocha inak…”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.