Kategórie
Energia Reiky

Sedem lotosových kvetov…

Koloběh života

Kdo není šťastný, když se těší z rozmanitých věcí života? Tato naše radost není nic jiného než hluboká spjatost s viditelným a neviditelným okolím. Jak málo si ovšem této hluboké jednoty s blažeností, která je přírodě vlastní, uvědomujeme. A přesto je každý z nás ještě stále spjat jakoby neviditelnou pupeční šňůrou s prapočátky tohoto tvůrčího bezpečí a láskyplné síly. Za tím, co vidí oči, člověk vždycky vnímá i dokonalý božský program, který přitahuje, fascinuje a nevyhnutelně ovlivňuje.

Tyto vibrace, které přijímáme každým otevřeným pórem pokožky, jsou kosmické síly, existující od prapočátku života. Jsou skutečnou potravou nesmrtelného člověka, energií, která ho udržuje při životě. Tuto energii nemůže věda učinit viditelnou, můžeme ji cítit, když proudí naším tělem a oživuje ho více než cokoli jiného. Tato živá síla je jóga, to znamená spjatost se vším, co kdy bylo stvořeno.

Jako se pramen stává malým potokem, roste, mění se v řeku a později nachází po putování přes hory a údolí cestu k moři, tak se vyvíjí život. Jako se strom, který stojí na louce, s kmenem zjizveným přestálými zraněními teď na jaře ozdobí květy podobnými svatebním šatům, tak začíná i náš život.

V létě má strom nádherné zelené listy a poskytuje zářivě zralé sladké plody. Mezi jeho větvemi hnízdí ptáci a odpočívají motýli. A když se pak stromu dotkne poslední teplý letní vítr, zbarví své listy zlatem letního slunce a oděje se nádherným šatem. Avšak jednoho dne květy na louce skloní hlavy, aby si odpočinuly. Tu začne strom upouštět listy a ony se pomalu snášejí k zemi a pokrývají ji jako přikrývkou.

A když z nebe neslyšně sněží hvězdy, raduje se strom z hlubokého ticha a klidu, který ho obklopuje. Potřebuje tu dobu samoty a klidného spočinutí, aby nabral sílu pro poupata, jež se chtějí na jaře zase otevřít.Kruh se uzavírá. Stejně tak uzavírá koloběh života 7 cvičení jógy, která jako 7 lotosových květů symbolizují životní růst. Tak jako se každý strom dovede díky optimálnímu rozdělení své energie dožít tří set i více let, pomáhá 7 lotosových květů lidem, aby pro své obšťastnění, zachování života a omlazení využili mystickou životní sílu, kterou dostali do vínku.

Plné dýchání

Lidské tělo je jako vesmír. Jeho orgány mohou být zásobovány a živeny s pomocí 7 lotosových květů. Avšak orgány, které se jako hvězdy a planety vznášejí tělesným vesmírem, musí být napojeny dechem na tep Stvoření. Předpokladem pro obšťastňující prožívání 7 lotosových květů je proto správné dýchání. Protože dech je život.

Když člověk spí, v hluboké spjatosti se svým duchovním světem, používá příroda plné dýchání. Toto plné dýchání umožňuje načerpat v krátkém čase maximální množství kyslíku a využívat energii nejlepším způsobem.

Jak se plnému dýchání naučíme? Posadíme se na složenou přikrývku, prostředník a ukazovák levé ruky položíme na pravé zápěstí a cítíme, jak tepe pulz: jeden, dva, tři, čtyři, pět… jeden, dva, tři, čtyři, pět. Nějakou dobu cítíme pulz a zapamatujeme si rytmus. Potom položíme obě ruce na kolena a začneme klidně dýchat. Vdechujeme a vydechujeme nosem, přičemž v duchu počítáme pět tepů při vdechu a pět při výdechu. Dech má přitom plynout stejnoměrně a nepřetržitě. Při vdechování se soustřeďujeme na to, jak se nyní nosem a průdušnicí dostává do plic čistý okysličený vzduch. Představujeme si, jak proudí do plic.

Máme-li v těle ohnisko nemoci, zavedeme vzduch v duchu až k němu.

Rytmické plné dýchání je „cvičení jógy“. Neměli bychom se snažit dýchat tímto způsobem stále. Ale normální dýchání se tímto cvičením automaticky zlepší a budeme lépe dýchat i v noci ve spaní. Zajímavé je, že jak tibetské, tak i indické tělesné a duchovní kulty přikládají dýchání velký význam. Ve starých textech jógy stojí: „Život je dech.“ A ze vzduchu tělo čerpá „životní sílu“.

Hluboké dýchání způsobuje samozřejmě hojnější přívod kyslíku, ale to není všechno. Biologové, kteří pracují s takzvanou Kirlianovou metodou (zviditelňování tělesné aury), zjistili, že světlo vycházející z pokožky je jasnější, když jsou plíce naplněny díky pozicím jógy čistým kyslíkem. A ještě působivějšího účinku dosahuje ionizovaný vzduch (= tvořený částicemi nabitými přidáním nebo odebráním elektronů). Vypadá to tedy, jako by nadbytečné elektrony z atomů kyslíku poskytovaly palivo pro energii životního pole. Můžeme-li podvědomé procesy ovládat vědomím, musí fungovat i ovlivňování v opačném směru. A skutečně tomu tak u mnoha psychosomatických poruch, s nimiž se setkáváme na každém kroku, je. Více než polovina všech neduhů lidstva má původ v psychické oblasti. Dokonce i zranění jako zlomeniny a nehody lze často vysvětlit psychickými příčinami. Existují lidé, kteří mají v určitém období doslova tendenci k nehodám.

Voda – uzdravující energie

Dech oživuje orgány v tělesném vesmíru – voda je nese. Dostatečný přívod vody přispívá k harmonické souhře jako zápalná jiskra k dokonalému využití životní energie. Naše vnitřní tělo se podobá tajemným pestrým zahradám na dně mořském.

Krásný moudrý obyčej vypít během přijímání duševní energie ze 7 lotosových květů i 7 sklenic vody posiluje hluboký uzdravující účinek na výměnu látkovou. V Bhútánu svědčí stovky svatých vodních pramenů o hluboké úctě k vodnímu živlu a uzdravující energii, jež v něm sídlí. Lidé tam žijí v hluboké harmonii s vodou, vzduchem, ohněm a Zemí. I tělo je vybudováno z těchto živlů a s pomocí 7 lotosových květů se s těmito živly spojuje přes nervové pleteně a míchu. A tak je člověk v jednotě s mystickou silou – když se otevírá jeden lotosový květ po druhém a s každým novým okvětním lístkem vydává tajemství ze svého živlu.

Jezero života

Dobré myšlenky, slova a činy jsou jasné průsvitné kameny, které člověk hází do svého jezera života Každý světlý kámen vytváří vlny, jež se šíří až ke břehu, dotýkají se břehu a zase se vracejí doprostřed jezera života, kde vyzařují vlastnosti, které v nich sídlí.

Nedobré, nelaskavé myšlenky, slova a činy jsou matné kameny, které člověk hází do jezera svého života. Každý matný kámen vytvářívlny, jež se šíří až ke břehu, dotýkají se břehu a zase se vracejí doprostřed jezera života, kde vyzařují vlastnosti, které v nich sídlí.

 7 lotosových květů zase obnovuje harmonickou rovnováhu, když se někdy v jezeru života nashromáždí více matných než jasných kamenů.

7 lotosových květů ovlivňuje tělo, stejně jako tělo ovlivňuje ducha. A s postupným přibýváním životní energie cvičící člověk přestane házet do jezera svého života matné kameny.

 

Cvičenia na 7 lotosových kvetov v knihe : 7_lotosovych_kvetu_-_Susi_Rieth

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.