Kategórie
Civilizácie

Cyril a Metod…

Príchod Cyrila (Konštantína) a Metoda na Veľkú Moravu.

Tento sviatok je u nás nielen cirkevným, ale aj štátnym. Je to deň, keď si národ spomína na dni spred viac ako tisíc rokov. Práve vtedy sa osudy miliónov ľudí preklenuli do ďalšej fázy života a pokroku.

Potom, ako sa knieža Rastislav neúspešne obrátil na pápeža v Ríme s podobnou prosbou, v roku 862 prišli do Carihradu jeho poslovia a žiadali (biskupa a) učiteľa, ktorý by nám v našom jazykom vysvetlil pravú kresťanskú vieru. Cisár súhlasil a slovami Počuješ, Filozof, tieto slová? Niet iného než teba, kto by toto mohol vykonať, preto vezmi veľa darov a svojho brata Metoda a choď! Lebo ste Solúnčania a všetci Solúnčania hovoria čistou slovančinou cisár Michal III. vyzval Konštantína, aby sa misie ujal. Ten (aj po naliehaní patriarchu Fótia) súhlasil.

Títo dvaja slovanský apoštoli nám zostavili písmo zvané hlaholika, preložili množstvo kníh a diel, doniesli nám nové tradície. Rovnako doniesli k nám aj dvojkríž z Byzancie, ktorý je dodnes na štátnom znaku Slovenskej republiky, ale používa ho aj pravoslávna cirkev, ktorá práve nesie odkaz Cyrila a Metoda nepozmenený, nepoškvrnený a hlboko zakorenený v jej učení.
Netvrdím, že naše národy boli pred prijatím kresťanstva prostredníctvom sv. Cyrila a Metoda zaostalé alebo menejcenné. Tento akt, vnímam ako ďalší pozitívny posun národa, tak ako ním boli aj prvé vznikajúce kmene, štáty…

Práve pre toto všetko nezahoďme odkaz, ktorý nám zanechali, lebo zhynieme ako národy a z ľudí ako sa dnes môžeme ešte nazvať, sa stane otrocká masa bez kultúry a dejín!

Solúnski bratia ostanú večne žiť v našich slovanských národoch prostredníctvom jazyka, písma, kultúry a viery. Viac

2 replies on “Cyril a Metod…”

ti dvaja prisli potlacit povodonu kulturu a presadit cudzie zaujmy. zdeformovali povovdne pismo a tym oslabili duchovny rozvoj spolocnosti, pismo a zvuk , hlavne zvuk energeticky svojimi vibraciami ovplivnuje toho kto pocuva ale aj toho kto rozprava.
zaujem cirkvi bol potlacit rozvoj ludstva ako takeho, potlacili energiu zeny tak ako to islo, muz a zena tvoria jeden celok, muz nemoze byt be zeny a zena bez muza spolu tvoria nepolarizovanu energiu, tym ze sa potlacala energia zeny tym sa uspesne brzdil vyvoj ludstva vsade tam kde sa krestanstvu venovali. boh nie je muz a boh nie je ani zena, to bolo dalsie klamstvo ktore cirkev pouzila na brzdenie duchovneho rastu u ludstva, ked boha sa snazila stavat do pozicie muza, cirkev patri k najvacim negativnym skusenostiem v historii ludstva

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.