Kategórie
Bylinky Liečenie

Mätový olej…

Každý z vás určite pozná Mätu Piepornú. Má mentolovú chuť a patrí medzi kráľovné byliniek. Ja už som začala sušiť, nech mám zásoby na zimu. Mäta má viac odrôd. Náhodou som si ju bola u svokry natrhať a zistila som, že jej mäta je viac aromatickejšia ako moja. Dokonca aj nasušená mala výraznú chuť. Potom mi prišla myšlienka mätový olej, ktorú som spojila s pálením záhy mojej mamy.

Mäta obsahuje až 55% mentolu a v dávnych časoch sa ňou liečilo všetko možné. Pozerala som na internete aké využitie má mätový olej. Je lepšie ho užívať v tobolkách, kedy sa rozpustí až priamo v žalúdku. Alebo ho nakvapkať do pohára s vodou a vypiť. Medicínsky olej sa robí destiláciou vrchnej časti rastliny. Mätu je lepšie naložiť do olivového oleja na 14 dní do tmavej fľašky na okno. Olivový olej je ľahšie stráviteľný ako slnečnicový. 😉

Využitie mätového oleja :

Žalúdok: Éterický olej Mäta pieporná je veľmi užitočný pri trávení. Pokiaľ máte zažívacie ťažkosti, dajte si pár kvapiek tohto prírodného oleja do pohára s vodou a vypite ho po jedle. Mätový olej vás zbaví aj problémov s nadúvaním, ale pomôže aj tým, ktorí majú nechuť k jedlu. Pomáha aj pri žalúdočnej nevoľnosti. Výskum dokonca ukázal, že mätový olej spolu s tymianom pomáha pri búšení srdca.

Starostlivosť o zuby: Prírodný mätový éterický olej je, vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam, vhodný aj pri starostlivosti o chrup. Odstraňuje totiž zápach z úst a pomáha odstraňovať baktérie z ústnej dutiny. Práve preto sa používa pri výrobe mnohých druhov zubných pást.

Dýchacie problémy: Mentol, ktorý obsahuje mätový olej pomáha pri uvoľňovaní dýchacích ciest. Éterický olej pomáha aj pri zdurenej nosnej sliznici, pri zápale dutín, astme, bronchitíde či kašli. Pri respiračných problémoch pomáha prakticky okamžite.

Nevoľnosť a bolesť hlavy: Éterický olej Mäta pieporná je dobrý domáci liek na nevoľnosť a bolesti hlavy. Aby vás prestala bolieť hlava, priložte si na čelo vlhkú vreckovku pokvapkanú niekoľkými kvapkami mätového oleja.

Stres: Podobne ako väčšina iných éterických olejov, aj olej Mäta pieporná poskytuje úľavu od stresu, depresii a psychického vyčerpanie. Je to vďaka osviežujúcej vlastnosti tohto prírodného oleja. Účinný je aj proti úzkosti a nepokoju.

Podráždené črevá: Mätový éterický olej pôsobí priaznivo pri syndróme dráždivého čreva.

Proti kŕčom: Éterický olej z mäty piepornej je veľmi účinný pri gastroskopii a kolonoskopii, pretože pôsobí proti kŕčom.

Infekcie močových ciest: Prírodný éterický olej Mäta pieporná môžete využiť aj na liečbu infekcie močových ciest.

Úľava od bolesti: Éterický olej Mäta pieporná vám poskytne úľavu od bolesti. Tiež pomáha znižovať vysokú horúčku.

Imunitný systém: Mätový olej zvyšuje odolnosť voči chorobám, posilňuje imunitný systém a pomáha v prevencii mnohých ochorení.

Krvný obeh: Mäta pieporná zlepšuje krvný obeh.

Starostlivosť o vlasy: Tento čisto prírodný olej je ideálny pre starostlivosť o vlasy, pretože má chladivý účinok, odstraňuje lupiny, ale dokonca aj vši.

Starostlivosť o pleť: Éterický olej Mäta pieporná obsahuje mentol, ktorý je vynikajúci pre pleť. Poskytuje chladivý účinok, vyživuje pokožku a je ideálny najmä pre mastnú pleť.

Takže šup-šup sušíť  a urobiť oljíček. Ako vidíte je to naozaj všeliek. 😉

Prikladám aj článok Zelený koktial zdravia. 😀

Herbár Mäty Piepornej

Dobrý článok o Mäte

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.