Kategórie
Civilizácie

Šamanské cesty…

Šamanský stav vědomí, tak jako celý šamanismus, je individuální zkušeností. Někteří lidé zjistí, že mají vysoce vyvinutý vnitřní zrak, zatímco jiní spoléhají spíš na svůj instinkt, intuici nebo úmysl. Jde o individuální zkušenost reality, která není běžná. Šamani nikdy neposuzují platnost či hodnotu zkušenosti někoho jiného.

Mezi popisy šamanských bubnových cest převládá tunel, do kterého je šaman přenesen. Někdy je žebrovaný, může se ohýbat nebo spirálovitě točit. Tato tunelovitá představa je spojována s kosmologickým “Stromem světa”, centrální osou, která spojuje všechny vesmírné říše.

Je to pupeční šňůra, jejímž prodtřednictvím šamanův duch opouští fyzické tělo a jíž se vrací duchovním znovuzrozením zpět.

Šaman je tunelem přenášen nahoru či dolů, častokrát veden modrým světlem k východu, který se otevírá do tajemných světů. Zajímavé je, že podobná představa tunelu převládá také v popisech prožitků klinické smrti.

Cesty do nebeských říší nebo vyšších světů jsou absolvovány za účelem získání božského vedení a poznání evoluce vesmíru.

Cesty do podsvětí nebo nižších světů přinášejí velké uzdravování a vedou k získání velkých sil mysli a tvořivosti. Vnímání a prožívání šamana v těchto světech přesahuje běžné smysly. Komunikuje se zvířaty, rostlinami a ostatními formami života.

Po dokončení průzkumů se šaman tunelem vrací do běžné skutečnosti. Během cest přesahuje vědomí šamana běžnou realitu času, prostoru a těla. Na cestách do podsvětí se vám může zdát, že padáte, kloužete, nebo se stáčíte dolů do země nebo podzemí. Při cestách do nadsvětí můžete vnímat a prožívat pocit stoupání, vznášení se, létání nebo spirálovitý vzlet vzhůru vzduchem nebo oblohou.

Cesty do podsvětí vyvolávají pohyb vědomí do úrovně pod běžnou realitou (podvědomí), nebeské cesty pohyb do úrovně nad běžnou realitou (božské vědomí). Nižší úrovně jsou hustější, nižších frekvencí, a více spojené s hmotným tělem, rovinou země a fyzickou skutečností. Vyšší úrovně představují vyšší frekvence, jsou řidší a jemnější. Důležité jsou také barvy, které vnímáte na bubnových cestách. Často poukazují na právě prožívanou úroveň uvědomění nebo aktivovanou čakru. Odpovídají přitom vibračním tónům jednotlivých fází vzestupujícího vědomí a sedmi čaker.

Odspoda nahoru to jsou: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová a fialová. Vstoupíteli například do světa fialových hor, oblohy nebo slunce, lze předpokládat, že jste dosáhli jedné z nejvyšších úrovní nebeské říše.

Vnímáteli více červené, oranžové a žluté barvy, prožíváte úrovně vědomí nižších světů. Dobře si zapamatujte, že vám na vašich cestách bez vašeho svolení nemůže nic ublížit. Nepříjemné situace, duchy nebo bytosti můžete ze své vize vyhnat, nebo se jednoduše vrátit do běžné reality.

I přesto však k duchům v jiných říších přistupujte s respektem. Ty, se kterými se setkáte, můžete navíc požádat o dary síly a poznání.

Cesty, vize a sny, jinými slovy změněné stavy vědomí, jsou pro šamana totiž hlavním zdrojem těchto darů.

Své cesty si ihned po návratu do běžné reality zaznamenávejte do deníku, protože stejně tak jako sny, mají sklon z bdělého vědomí rychle mizet. Po nějaké době se ke svým záznamům můžete vrátit a na základě nových zkušeností jejich význam přehodnotit.

Důležité je naučit se opouštět fyzické tělo – bez této zkušenosti by váš duch po smrti mohl propadnout zmatku a mezi tímto a dalším světem se ztratit.

Duchovní smrt je pro šamanského učně jednou z nejdůležitějších lekcí, cestou představivosti a intuice.

Šaman kontroluje pouze začátek a konec cesty, během níž je unášen vizí, tím, jak ji tvoří a jak se jí stává. Vize jsou jeho okna do světa duchů. Vize však nikdy nejsou cílem samy o sobě. Smyslem vyhledávání změných stavů vědomí je získání přístupu k poznání a moci jiných světů a jejich využití ke prospěchu komunity ve fyzické říši. Jejich cílem je rozšíření vědomí, osvícení, přijetí tajemství života a vstup do něj. Důvěřujte své intuici a vnitřnímu zraku. Věřte své duchovní moci.

Šamanské bubnování nám umožňuje přesáhnout běžnou skutečnost, nebo způsob, jak skutečnost běžně vnímáme. Změna našeho způsobu vnímání skutečnosti je totiž jedinou možností jak změnit skutečnost samotnou. Náš svět není skutečný. Je fantastickou iluzí genetického a kulturního vlivu. Existuje pouze energie nekonečná a bez formy. Nemůžeme se energii bránit, protože energie jsme. Při posvátném bubnování tuto původní energii prožíváme. Stáváme se Jedinými s tím, z čeho jsme stvořeni.

Z knihy Michael Drake  Šamanské bubny

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.