Kategórie
knihy

Alchymista…

Paulo Coelho v diele alchymista rozpráva príbeh španielskeho pastiera Santiaga, ktorému sa vo sne zjaví poklad kdesi pri pyramídach. Zhoda náhod a stretnutí s tajomnými bytosťami ho privedie k rozhodnutiu vybrať sa na cestu. Jeho ďalšie kroky sú sčasti ťažko odpracovane a sčasti vedené vyšším zmyslom, hádam vyššou spravodlivosťou, ktorá odmeňuje správne úsilie. Santiago sa učí vytrvalosti, trpezlivosti, pozornému vnímaniu, získava zdravý odstup od hmotných statkov, aby v závere, vnútorné očistený a slobodný, našiel nielen hľadaný poklad (na mieste trochu nečakanom a trochu predvídateľnom), ale i čistú lásku.

Pre dospelého cynika to cele môže znieť trocha gýčovito. Knižočka je ale napísaná dobre, nesentimentálne, dej ma spad, číta sa ľahko a rýchlo – akási orientálna rozprávka pre dospelých. A mnohí z nich ju majú radi.  Kniha vyšla v miliónových nákladoch preložená do množstva známych jazykov a všade sa stala bestsellerom. Aj v Čechách  vychádza v rozpätí niekoľkých mesiacov v druhom vydaní. Slovenskí čitatelia pred par týždňami dostali prvé vydanie slovenského prekladu.

Dielko Paula Coelha je tým, čo sa zvykne nazývať iniciačný román (i keď rozsahom je to skôr iniciačná poviedka, ale takéto označenie znie neobvyklé). Hodnoty, ktoré si Santiago na svojej ceste zasvätenia (číže iniciácie) osvojuje, nie sú typicky kresťanské, majú bližšie k východným učeniam. Mladý muž, ktorý ma dosť sily a odvahy vybrať sa na cestu, ma osud vo svojich rukách a svoj cieľ dosiahne vďaka vlastnému úsiliu. Cení sa obyčajná opakovaná práca, konaná dlho a s plným sústredením. Správna koncentrácia, správne úsilie – ako z budhistickej Strednej cesty. Ľudia, ktorí Santiaga príležitostne posúvajú správnym smerom, nie sú žiadni asketickí proroci – skôr bizardné bytosti z rozhrania sna a skutočnosti. Treba povedať, že požiadavky, kladené na Santiaga, nie sú zriedeným odvarom vážnych učení, akým sú mnohé knihy, ktoré nájdete v kníhkupectvách na regáloch s nadpisom “New Age” alebo “Osobný rast.”

Čitateľský úspech Alchymistu nie je ojedinelou udalosťou. Podobných iniciačných príbehov, vydarených aj menej vydarených, vychádzajú desiatky a spravidla sa všetky stavajú bestsellermi – knihy Carlosa Castanedu, Celestínske proroctvo, znovuobjavili sme Snyderovych Dharmovych putnikov, Gibranovho Proroka a Gionovho Muza, ktorý sadil stromy. Populárne sú i spisy na pomedzi (ci za pomedzím) beletrie a literatúry faktu – knihy Alexandry Neelovej, Ram Dassa, Timothy Learyho, Rudolfa Steinera, vyšla dokonca Madam Blavatská. “We live in a material world,” a stále viac kupujeme knihy, sľubujúce duchovno. Opúšťame Vek ryby a vstupujeme do Veku vodnára. Pravda, u nás s menším časovým posuvom a v koncentráte zmesi rokov šesťdesiatych až deväťdesiatych.

Je zaujímavé pozorovať tuto vlnu východnej duchovnosti. O tom, že zapustila korene aj na Slovensku, svedčí zopár nenávistných brožúrok, ktorými (obvykle katolícki) autori varujú mládež pred pomýlením a zvedením z jedine správnej cesty.

Zďaleka nedosahujú literárne kvality Coelhovho Alchymistu. A jeho posolstvo je napokon veľmi sympatické: naplnenie tvojho života je v tvojich vlastných rukách. Potrebuješ len odvahu, výdrž a poctivé úsilie.

Kniha-Coelho-Paulo-Alchymista

Zrdoj

13 replies on “Alchymista…”

mam rada Coelhove knihy. prvou knihou, co som od neho citala bola Carodejnica z Portobella, potom som skocila hned na novinku Alef a az nasledne som si kupila (a uz aj precitala) Alchymistu a Bridu. podla mna su to skvele knizky, vela veci mi pri ich citani docvaklo 🙂

Páči sa mi

jaaaaaaaaaj martinka nestiham citat, pozriem a ty uz tolko dobrych clankov zasa si dala a este k tomu aj moju oblubenu 🙂 potvora jedna :-))))))))
tak teraz si ma pohladila po chrbatiku ako macicku 🙂 je to udicka pre mna 🙂 idem kreslit zasa k nemu :-)))))))

Páči sa mi

Abmala ja som nebola sčítaná, knihy ma nebrali, až teraz v nich listujem a čítam.

Eli som rada, ja mám nachystaný podklad na obraz, lebo tvoja kresba v Alchymistovi inšpirovala mňa, tak idem skúsiť. :wink.

Nemám čas na články, tak som popredu narobila a načasovala ich, lebo som bola stále u mamy a pomáhala jej.

Páči sa mi

ja musim mat na citanie naladu a aj na dany druh knihy 🙂 ale ked sa rozcitam, tak neviem prestat (niekedy citam aj celu noc a potom, ze rano do prace…fuuuuuuuu)

Páči sa mi

xixii aj mna v posteli hypnotizuju, ja musim po sediacky, inak spim do 15 minut xixii, najhorsie je to do prace, ked potrebujem citat a aj pocuvat, ja ked pocuvam nahravky ja som mrtva aj po sediacky xixiixi mna to hrozne uspava, take monotonne hlasy xixii
ale je ho knihy su take uzasne 🙂 teraz mal narodeniny 24, tak som mu pisala na blog 🙂 inak on je tak mlady duchom a so zmyslom pre humor 🙂 ja ked si citam co pise, tiez si hovorim, ze v tolkych rokoch by som chcela mat taky isty pohlad na svet :-)))))
a som rada, ze kreslis martinka, tak potom ukazes dobre? :-))))))

Páči sa mi

martinka, tak ti prajem vsetko najlepsie k narodeninam a prikladam jedno krasne video, na ktorom som sa vlemi nasmiala 🙂 neh sa ti dari nie len s blogom, ale aj v osobnom zivote 🙂
aby ta muz pocuval a aj deturence :-))))))))))))
pappa

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.