Spoznajme reč chrbtice…

Všetky problémy v organizme vznikajú z nedostatočného obehu životnej energie v tele. Kritickým miestom je sval, ktorý je vedľa chrbtice vpravo na úrovni tretieho stavca krčnej chrbtice. Pri rôznych problémoch vždy po uvoľnení dôjde k okamžitej úľave. Je pravidlom, že už po prvom uvoľnení sa problémy nevracajú v takom rozsahu. Uvoľnenie krčnej chrbtice pomáha pri zlepšení látkovej výmeny, lepšie pracuje mozog, zlepšuje sa zrak, odstráni sa šumenie v ušiach, upaví sa tlak, činnosť srdca, uvoľní sa celá chrbtica, zlepší sa pohybový systém. Najprv sa uvoľňuje krčná chrbtica a postupuje sa dole až ku kostrči. Táto technika sa vykonáva reflexne, tlakom na príslušné body, sval reaguje postupným uvoľňovaním a klient to pocíti napríklad ako príliv tepla.

Môj spôsob liečenia:

Pri liečení najskorej prechádzam chrbticou a zisťujem , ktoré miesto je bolestivé. Snažím sa tlačením na body uvoľniť blok a odstrániť bolesť. Potom  rukami prechádzam po chrbtici a zisťujem akú energiu majú jednotlivé úseky od krčnej chrbtice, až po  kostrč. Nakoniec pristúpim k liečeniu  Reiki energiou.

Včera prišla ku mne do kancelárie kolegyňa s tým, že ju hrozne bolí hlava a žalúdok. Tak som sa ponúkla , že jej prejdem rukami po krku. 5 a 6 stavec mala bolestivý. Tlakovou masážou som jej uvoľnila šikmé bočné svaly a sústredila sa aj na 5 a 6 stavec. Potom som jej priložila na chvílu ruky nad krk a poslala trocha energie na rozpustenie bloku. Cítila som pichľavú energiu. Napadlo mi, že dokončím liečenie uhľadením aury. Okolo hlavy a ramien mala hustú energiu nepríjemnú na dotyk. Očistila som jej auru, aby bola bez nánosov. Bolo to úplne cítiť na rukách. Liečenie netrvalo ani 10 minút a kolegyňa odišla bez bolesti hlavy a žalúdka.

Je to veľmi dobrý pocit, ak niekomu pomôžete od bolesti. :wink: Len ten výraz :”Ty si tuším naozaj čarodejka” ma občas zabolí.” :roll:

Chrbtica je stredová os nášho tela, chráni miechu a zabezpečuje pohyblivosť rôznymi smermi.


Skladá sa zo stavcov :

 • 7 krčných /cervikálnych/,
 • 12 hrudných /thorakálnych/,
 • 5 driekových /lumbálnych/,
 • 5 krížových /sakrálnych/
 • a kostrče, zrastenej zo 4-5 stavcov.

Medzi stavcami sa nachádzajú platničky rôsolovitého vzhľadu, skladajúce sa z obalu a jadra, ktoré pri “vyskočení” spôsobujú rôzne bolesti.

Stavec sa skladá z jedného tŕňového, a dvoch priečnych alebo svalových výbežkov. Zmenenú polohu týchto výbežkov môžeme pri dôkladnom prehmataní objaviť. Vcelku úspešne sa ľahšie posuny dajú napraviť Dornovou metódou, prípade stavec vsunutý dovnútra sa môže napraviť bankovaním. Ak je už stavec vyšúchaný, a neudrží sa na správnom mieste, dá sa upraviť dôkladným cvičením zameraným na spevnenie okolitého svalstva, ktoré ho bude udržiavať v správnej polohe, aby tak netlačil na okolie a nespôsoboval bolesť.

Chrbtica, miecha, mozoch, orgány … všetko je popretkávané množstvom nervov, ktoré určujú spojitosti medzi funkciami jednotlivých celkov.

Ochorenie alebo oslabenie činnosti jednotlivých vnútorných orgánov spôsobuje blokády stavcov. Ak choroba vnútorných orgánov pominie, stavec sa nedokáže odblokovať, vrátiť na pôvodné miesto. Vtedy je potrebná rehabilitačná liečba.

Na odblokovanie a uvoľnenie je vhodná terapia –  bankovanie, PIR, mäkké techniky, loptičkovanie a tieto druhy masáže: Breussová, klasická,segmentová  reflexná, čínska, TUINA, akupresúra, moxovanie, cvičenie.

Stavce a orgány

Ku každému stavcu môžeme priradiť určité funkcie a orgány, ktoré sú pri jeho poruche nedostatočne inervované a zásobované energiou. Preto napríklad aj pri bankovaní viem zistiť aj poruchy vnútorných orgánov, podľa toho, pri ktorom stavci nám ostane silná podliatina. Keďže ku každému stavcu je priradených viac možností, pravú príčinu zistíme už priamou komunikáciou s klientom ohľadom rôznych príznakov. Tu si môžete vyhľadať, čo všetko k určitému priraďujeme:

Krčná chrbtica:

 • C1 – prvý krčný stavec ATLAS: zásobenie hlavy krvou, mozog, ucho, kosti tváre, / korunná čakra /
 • C2 – AXIS: oči, uši, jazyk, čelo, dutiny, /čakra tretieho oka /
 • C3 – líca, vnútorné ucho, zuby, trojklanný nerv, očný nerv, čeľuste
 • C4 – nos, uši, pery, eustachova trubica
 • C5 hlasivky, žľazy na krku, hrtan, /krčná čakra/
 • C6 – svaly krku, ramená, mandle
 • C7 – štítna žľaza, lakte, tiažové vačky v ramenách

Hrudná chrbtica:

 • Th1 – predlaktie, zápôstie, ruky, prsty, priedušnica
 • Th2 – srdce /srdcová čakra/
 • Th3 – pľúca, priedušky, pohrudnica, prsia
 • Th4 – žlčník, žlčovod, hnev
 • Th5 – pečeň, solar plexus, krv, kĺby /čakra solar plexu/
 • Th6 – žalúdok
 • Th7 – pankreas, dvanástnik
 • Th8 – slezina, bránica, imunitný systém
 • Th9 – nadobličky /potlačenie agresivity/
 • Th10 – Obličky, močové cesty – emocionálne bloky
 • Th11 – obličky, močovody – kožné problémy
 • Th12 – tenké črevo, vajcovody, lymfatická sústava

Drieková chrbtica:

 • L1 – hrubé črevo, triesla
 • L2 – slepé črevo, brucho, ruka
 • L3 – močový mechúr, koleno, pohlavné orgány
 • L4 – prostata, svaly inervované sedacím /ischiatickým / nervom
 • L5 – nohy, členky, prsty, klenba chodidla Krížová kosť : zadok, sakroiliakálne spojenie

Kostrč: konečník, SI sp.

Články o chrbtici:

Chrbtica strom života

Bloky v chrbtici

Cvičenie chrbtice podľa Ludmily Mojžišovej na

Vzťahy ochorenia a blokád stavcov

Stavce a orgány

Zaujímavý článok k problémom z chrbticou je aj  tu.

Rozhovor Jána Hnízdila o psychosomatike a problematike liečenia a postojov lekárov.

Ako vyrobiť pacienta

29 thoughts on “Spoznajme reč chrbtice…

 1. velmi dobry clanok aj z hladiska biologie :-) mne sa velmi pacila a popripominal vela veci ako vsetko so vsetkym suvisi vsak? :-)
  clovek by naozaj nemal zabudat na telicko, popri vsetkom ostatnom :-)

  Like

 2. hm, … ” Len ten výraz :”Ty si tuším naozaj čarodejka” ma občas zabolí.”” … ľudia sú taký .. iba pomôž a nečakaj záruky anitramuška :-)

  tak to to je … ked sa niekto odvolá na teba v dobrom, nie je to o tebe .. ked sa niekto odvolá na teba v zlom, bosorkou si ty .. nevšímaj si to … ludia sú taký …

  fakt dobrý článok … síce popravde polovicu nerozumiem .. to c a c neviem čo .. ale páči sa mi …. si pravdepodobne dobrá liečitelka .. s dušou a to stačí … ostatné nie je na tebe, ale na iných … tak im to nechaj … každý má pravo na vščetko čo ho tvorí .. .aj tie omyly, že sú pupkom sveta …
  :-)

  Like

 3. C je cervical vertebrae latinský názov krčných stavcov Th je thorax vertebrae čiže hrudné stavce a L je lumbalis vertebrae driekové stavce. Každý stavec je prepojený s určitými orgánmi. Stavce nebolia, len bloky na nich vyvolávajú bolesť.

  Učím sa ako každý a na každom pacientovi prichádzam na nové veci, lebo máme rozdielne energie. K dobrému liečiteľovi mám ešte ďaleko, ale verím, že raz budem. Pre mňa je podstatné, že môžem takto pomôcť svojim blízkym.

  Vieš tá čarodejka, či bosorka mi akosi prischlo, stačí, že šéfke pomôžem s niečim na PC, čo jej nešlo a už som zase čardejka. Čo už človek sa zmieruje vo svojom živote s hocičím….. pekný deň Lilah.

  Like

 4. Dobry den,ja mam iste zdravotne problemy a uz neviem co mam robit..potrebovala by som pomoct ale neviem ci je vhodnne sem otom pisat..prosim keby ste mi poradili..Dakujem

  Like

  1. Dobrý deň, všetky metódy sú výborné, účinnosť metód závisi od toho aký problém má človek, najprv treba človeka vyšetriť a zistiť problém. DM spolu s bankovaním sú najúčinnejšie na pohybový aparát a uvoľňovanie energetických blokov, Breussova masáž sa aplikuje po ošetrení Dornovou metódou, alebo preventívne aj samostatne, Breussova masáž spolu s bakovaním sú jedinou metódou ako pomôcť klientovi keď má vysunutú platničku. Keď že poznám názory Dr. Hnízdila na zdravotníctvo pozrel som si videa, ktoré sú na stránke je to super. Ak z vašej strany bude záujem môžeme si vymeniť skúsenosti z oblasti alternatívnej liečby. Ja sa venujem ešte aj odkysleniu a detoxikácii.

   Like

 5. Kiežby taký názor na zdravie pacienta malo viac lekárov, ako Dr. Hnízdil, ale bohužiaľ zisťujem, že sa lekári špecializujú len na to svoje a iné ich nezaujíma.

  Osobne som zvažovala kurz na reflexnú terapiu, ale mala som problémy s kĺbmi na rukách, takže by to nebolo pre mňa vhodné. Pracujem s energiou, ale zisťujem že pri tomto ide len o dočasný stav a je potrebné hlbšie liečenie, teda duševné. No ak človek sám nezačne so sebou pracovať, každá pomoc je len dočasná. Pasívny postoj človeka k liečeniu k ničomu nevedie, vedie len k chvíľkovej úľave.

  Kombináciou rôznych techník, ktoré pôsobia na oživenie energetických dráh, rozpustenie blokov sa dá dosiahnuť veľa. Ale aj psycholiečba je potrebná, ktorá vedie k uvedomeniu nevytvárať nové bloky.

  Telo sa ľahko zanáša a detox je potrebný, no ešte nie sme na to tak nastavený , aby sa stal súčasťou nášho života. Potrebujeme veľa programov v sebe zmeniť, aby sme pracovali inak.

  Lubo ….tak ste teda všestranný človek a verím, že nezostanete len pri týchto činnostiach a nejaké vás ešte zlákajú, pretože ste si zvolili pomáhať iným a táto cesta má veľa možností.

  Majte sa krásne. :wink:

  Like

  1. Dobrý večer,ďakujem za odpoveď, dovolím si ešte napísať pár viet- práca s energiou je zaujímavá ale hlavne náročná. Pracujete s magnetizmom alebo tradičnou čínskou medecínou- životná energia čchi,odblokovaním meridiánov resp. zaoberáte sa liečebným kódom od Dr. Loyda, Dr. Johnsona? Breussova masáž sa tiež považuje za typ energetickej masáže. Na záver Breussovej masáže tiež používam prácu s magnetizácou podľa Dr. Mesmera. V súčasnosti hľadám možnosti kde by som si vedel urobiť atest na iridológiu. Prajem vám veľa úspechov v tejto náročnej práci. Ak by ste vedeli o niekom komu treba pomôc metódami, ktoré praktikujem môžete mu o mne povedať. Ďakujem

   Like

   1. Máte pravdu, práca s energiou je namáhavá a každý človek je ako otvorená kniha, v ktorej sa dozviete niečo nové. Pracujem s univerzálnou energiou, nevolám ju ani Reiki, ani Shambala, lebo viem, že energia je len jedna, ktorá prechádza skrz nás zo zdroja bytia. Známa robí klasické masáže, ale aj ako doplnok používa tiež energiu na harmonizáciu tela. Začala som sa viac špecializovať na diagnostiku tela po energetickej stránke.Láka ma regres, pracovať s hypnózou a podvedomím človeka a zvažujem aj kurz na túto oblasť. Momentálne čítam viac kníh na túto tému, tak uvidím, čo prinesie čas.

    Iridologia ako som pozerala ponúka zaujímavé možnosti. http://www.navratkezdravi.cz/new/en/ir1.html
    Ale je to odlišné ako masáže, ktoré robíte. Vaše želanie je vopred splnené….ak po tom naozaj túžite, možnosť sa naskytne. :wink:

    Ozaj ste aj na FB, teda ak by mal niekto záujem, nech viem odporučiť, lebo sa mi ozývajú ľudia s rôznych častí SK.

    Ľubko pekný večer prajem a veľa spokojných klientov.

    Like

 6. Ahoj Lubko….stretla som sa s tým naživo u kolegyne a viem, že ak sa to operačne neodstráni, tvorí sa to znova. Vo vnútre je taká blana, ktorá sa naplňuje a je treba aj tú blanu odstrániť von. Zákrok sa robí ambulatne. Pozerala som aj na nete, niekto si na to dával zajačiu masť, zmenšilo sa mu to trocha, niekto bylinky na odbúrávanie tukov, ale to sú veci nadlho.

  Takže je na tebe, neviem, či si už bol u lekára. Ja som mala 2 lipómy na brušnom svale, ktoré mi spôsobovali bolesť a musela som na zákrok.

  Like

 7. Dobrý deň pani Martina, minulého roku sme komunikovali ohľadom metód, ktorými sa zaoberám, teraz vás chcem požiadať o radu- mám známu, u ktorej je podozrenie na lymskú boreliózu. Chcem vás poprosiť či poznáte nejaké prostriedky na riešenie tohto problému. Ďakujem Lubo

  Like

 8. Dobrý deň pani Martina, pred časom sme si písali o Dornovej metóde, teraz vás prosím o informáciu čizaoberáte sa odblokovaním karmy? Hiľovský Ľubo

  Like

  1. Dobrí deň Lubko….Nezaoberám, ale skúmam jej pôsobenie a vidím to aj v astrológii, ako pôsobí a niektoré veci si nesieme do iného života, lebo nie je v ľudských silách to zvládnuť v jednom živote.

   Ak Vám niekto tvrdí, že vám odblokuje karmu, tak je blázon, lebo je to len vaša lekcia a vy sám máte pochopiť , že to, čo sa Vám deje nie je pre nič za nič, vy sám to máte prijať, spracovať a robiť nápravu, aby sa váš osud sa moho vyvíjať iným smerom. Preto máme na výber 2 cesty akou pôjdeme, buď cestou k zlepšeniu seba , pomáhaniu iným, čím sa náš osud zmierňuje, alebo tá druhá, že sa správame rovnako egoisticky ako v minulom živote a nevnímame potreby a cítenia z duše a nás osud sa napňuje tak ako sme si predurčili že sa udeje v horšom prípade. Takže všetko záleži na vašom postoji, myslení a konaní, akú budúcnosť si budete tvoriť. Všetko robíme pre vlastné pochopenie, duchovné zrenie a každá skusenosť dušu učí už tak nekonať a vziať si ponaučenie, čo vlastne jej pokrokom ju v nových inkarnáciach vedie k činnostiam, ktoré cíti ako nesprávne. To je údel karmy.

   V astrológii máme kvadratúry s planétami a tie ukazujú na naše karmické kolo, ktoré máme v istých oblastiach zvládnuť a spracovať. Ak by sa dala karma niekym odblokovať, stratila by svoj význam….svoj kríž si nesieme sami a až si uvedomíme jeho tiaž a uvolníme ju stávame sa odlahčeným…lebo len láska rozpúšťa ťažobu a bolesť.

   Je iné, ak vám niekto ukáže, kde máte postavenú karmu a ako máte s touto situáciou pracovať a zvládnuť ju a spracovať, teda ukáže vám iný uhoľ pohľadu na váš život a nasmeruje vás cestou lásky a pokory.

   Pekný deň prajem.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Log Out / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Log Out / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Log Out / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Log Out / Zmeniť )

Connecting to %s