Kategórie
Liečenie

Kožné vrážky, akné a psychosomatika

Psychosomatické poruchy jsou výsledkem neodžitých emocí . Pro vznik psychosomatického onemocnění jsou nebezpečnější takové emoce, které jedinec nemůže nebo nesmí projevit a odreagovat. Jedná se především o úzkost, agresi, strach, zármutek . Psychosomatický přístup k onemocnění je někdy mylně chápán jako začlenění kauzálního psychogenního faktoru do etiologie onemocnění či jako pokus o zpsychologizování všech kožních problémů. Kožní onemocnění postihují často lidi zvýšeně emočně citlivé.

Při kožní vyrážce chce něco prolomit hranice, dostat se ven. Nej snadněji lze tuto myšlenku dokumentovat na tzv. pubertální trudovitosti (akné). V pubertě propuká sexualita, její požadavky však bývají ustrašeně potlačeny. Je to pěkný příklad konfliktní situace.

Ve fázi zdánlivého klidu vyrazí náhle z hloubky nevědomí nový požadavek a snaží se s plnou naléhavostí získat prostor v našem vědomí a životě.

Ale to nové, co tu vyráží, je neznámé a nezvyklé, nahání strach. Nejraději bychom to sprovodili ze světa a vrátili se do navyklého stavu.

To však nejde. Pohyb se nedá zastavit. A tak se ocitáme uprostřed konfliktu. V zrušení z nového i strach před ním námi zmítají stejně silně. Každý konflikt probíhá podle tohoto vzoru, jen téma se mění. V pubertě je to sexualita, láska, partnerství.

Probudila se touha po druhém z pólů – Ty.

Rádi bychom se dostali do styku s tím, co nám chybí – ale neodvažujeme se. Objevují se sexuální fantazie – a my se za ně stydíme. Je docela pochopitelné, že se takový konflikt projeví zánětem kůže.

Kůže je přece hranicí musíme překonat, abychom našli Ty. 

Je i orgánem, jímž je nutné kontaktu dosáhnout, abychom se mohli druhého dotýkat, hladit ho. A musíme se mu líbit i my v naší kůži, aby nás miloval. Z tohoto horkého tématu se tedy zapálí kůže a ukazuje jednak to, že nějaká nové energie chce prolomit dosavadní hranici, jednak strach z probuzeného pudu.

Tělo se brání trudovitosti, která ztěžuje setkání a projevy sexu. Vzniká tak bludný kruh. Neprožitá sexualita se manifestuje na kůži jako akné, a to znemožní sex. Potlačené dráždění se proměňuje v podráždění kůže. Úzká spojitost mezi sexem a akné je patrná na místech výskytu.

Uhry se vyskytují výlučně na tváři, u dívek v horní části hrudi (tj . ve výstřihu na prsou či na zádech). Ostatní plocha kůže napadena nebývá, neboť tam to nemá význam. Hanba za sexualitu se proměňuje v pupínky. Lékaři úspěšně léčí akné podáváním pilulek.

Účinek má symbolické pozadí : pilulka vyvolává efekt těhotenství, předstírá, že se “to ” už stalo – a trudovitost mizí, nemá už čemu bránit.

Opalováním a pobytem u moře také rychle ustupuje, zatímco zahalování těla ji posiluje.

Oděv jako druhá kůže podtrhuje ohraničení a nedotknutelnost, zatímco svlečení je prvním krokem k otevření se a slunce bezpečným způsobem nahrazuje vytoužené a odpírané teplo druhého těla.

Nakonec ovšem nejúčinněj ším lékem proti akné je prožitá sexualita.

Všechno, co jsme řekli o pubertální trudovitosti, platí v hlavních rysech i o ostatních kožních vyrážkách. Ty jsou vždycky dokladem o tom, že něco zadržovaného (potlačeného) chce prolomit hranice útisku a dostat se na světlo (do vědomí).

Je pochopitelné, že téměř všechny dětské nemoci jako spalničky, spála či zarděnky se projevují na pokožce. Při dětské nemoci vyráží v těle něco nového, co přináší znatelný postup ve vývoji.

Čím silnější  jsou kožní změny, tím rychleji proběhne průlom a nemoc.

Mléčné stroupky dítěte upozorňují matku, že se ho málo dotýká, že ho zanedbává. Jde o viditelný výraz neviditelné stěny a pokus zrušit izolaci. Tento ekzém je pak pro matku často výmluvou a zdůvodněním, proč dítě zanedbává. Většinou jde o matky “estétky”, které kladou příliš velký důraz na čistotu kůže.

Lupénka

Jednou z nejběžnějších dermatóz je lupénka (psoriáza). Projevuje se výsevem drobných červených pupínků, které později splývají ve větší ložiska pokrytá stříbřitými pomíná to vytváření pancíře u zvířat.

Přirozená funkce ochrany je změněna – člověk se brání proti všemu, nechce do sebe nic vpouštět ani ze sebe nic vydávat.

Reich pojmenoval výsledek psychického vzdoru a úkrytu velmi výstižně j ako “charakterový pancíř” . Za každým druhem obrany se skrývá strach ze zraňování.

Čím silnější odpor a tlustší pancíř, tím větší vnitřní citlivost a obava ze zranění.

Je to stejné jako u zvířat. Vezměme šnekovi jeho ulitu a spatříme cosi bezbranného, měkkého a zranitelného. Lidé, kteří se brání tím, že k sobě nikoho a nic nepustí, bývají nejcitlivější. Z této zkušenosti vychází rčení, že “nejtvrdší ořech skrývá nejměkčí j ádro”. Ovšem snaha čelit zranitelnosti duše pancířem je tragická. Pancíř sice chrání před zraněním,ale “chrání” také před vším ostatním, tj . i před láskou a náklonností.

Láska znamená otevřít se – jaká tedy ochrana?

Pancíř zakrývá duši před proudem života, tísníji, a tím roste strach. Je pak stále težší tento začarovaný kruh prorazit.

Musíme se zbavit věčných obav z poranění duše, abychom poznali, že duše proto honem nezanikne.

Musíme se nechat ohrozit a ohromit, chceme-li prožít něco ohromujícího. Takový krok však obvykle podstupujeme jen pod vněj ším tlakem, jaký může vyvolat jen osud nebo psychoterapie. Souvislost mezi vysokou zranitelností a vytvářením krunýře jsme pojednali trochu obšírněji proto, že je to právě upénka, která vede k otevírání kůže, krvácejícím ránám a jizvám, ke zvýšenému nebezpečí infekce. Vidíme opět, jak se dotýkají dva extrémy, jak zranitelnost a pancíř z rohoviny představují konflikt mezi touhou po blízkosti a strachem z ní.

Lupénka často začíná na loktech. Lokty se prosazujeme a podpíráme. Lupénka znamená extrémní ohraničení a izolaci, což nutí pacienta k tomu, aby se alespoň v tělesné rovině otevřel a stal zranitelným.

Knihy

Nemoc-jako-cesta

Nemoc-jako-psychologický-problém

Články k psychosomatike

Kožné ochorenia a sebaprijatie

Psychosomatická onemocnění v dermatologii

Kůže s námi žije – Biologická versus psychosomatická medicína

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.