Kategórie
Duchovné učenie

Komunikácia s vnútorným dieťaťom

Mnohí z vás už pracujú s vnútorným dieťaťom. Na túto tému vyšlo už veľa dobrých kníh a usporadúva sa veľa tvorivých dielní a prednášok. John Pollard III. napísal vynikajúcu knihu Self-Parenting, ktorá je doplnená cvičeniami a aktivitami na nadviazanie spojenia s vnútorným dieťaťom.

Ako som už povedala, v tejto oblasti je veľa možností. Nie ste sami a bezmocní, musíte však vyjsť z ulity a aby ste dostali pomoc, musíte o ňu požiadať. Môžete tiež vyhľadať fotografiu, na ktorej ste ako malé dieťa. Zahľaďte sa na túto fotografiu.

Vidíte na nej nešťastné dieťa ? Alebo je dieťa na fotografii šťastné ?

Tak či onak, spojte sa s ním. Ak vidíte vystrašenú tvár, opýtajte sa, čo ho tak vystrašilo, a urobte niečo, čo ho upokojí. Vyberte si z albumu viac svojich fotografií z detstva a ku každému obrázku dieťaťa sa zvlášť prihovorte. Takisto pomáhajú hovory s dieťaťom pred zrkadlom. Ak ste mali v detstve prezývku, oslovujte dieťa tak. Posaďte sa, bude to pre vás pohodlnejšie, lebo inak, ak sa dostavia ťažkosti, budete možno chcieť zutekať.

Ďalší možný spôsob komunikácie s vnútorným dieťaťom je písanie.

Aj v takom prípade sa vyplaví na povrch množstvo informácií. Použite dvojfarebné ceruzky alebo fixky. Dominantnou rukou napíšte otázku a svojou nedominantnou rukou dovoľte dieťaťu napísať odpoveď. Je to fascinujúce cvičenie. Keď začnete písať otázku, vnútorný dospelý si myslí, že pozná odpoveď, ale keď začnete písať nedominantnou rukou, odpoveď nakoniec vypáli inak, ako ste čakali.

A môžete spolu aj kresliť.

Ako deti ste iste radi kreslili a maľovali, zrejme dovtedy, kým vás nenútili písať krasopisne a zmestiť sa medzi linajky. Pustite sa opäť do kreslenia. Tužku si vložte do nedominantnej ruky a nakreslite obrázok udalosti, ktorú ste práve zažili. Všímajte si svoje pocity. Niečo sa dieťaťa opýtajte a začnite hneď kresliť a zaručene vás prekvapí, Čo uvidíte.

Ak máte možnosť spojiť sa s rôznymi duchovnými centrami bude úžasné spolupracovať s ďalšími ľuďmi v tejto činnosti. Môžete nechať svoje vnútorné dieťa kresliť a potom sa môžete posadiť a prediskutovať, čo dieťa vyjadrilo.a centrami svojpomoci. Informácia, ktorú získate, bude prekvapujúco veľmi bohatá a pomôže vám vnikať hlboko do seba.

Hrajte sa so svojím vnútorným dieťaťom.

Robte, čo sa mu páči. Z čoho ste ako deti mali najväčšiu radosť ? A kedy ste sa naposledy hrali ? Rodič v našom vnútri často preruší akúkoľvek zábavu, veď sa nepatrí, aby sa dospelý človek hral. Nájdite si čas na hru a zábavu. Vystrájajte tak, ako ste to robili v detstve. Dívajte sa, ako sa hrajú dnešné deti. Ľahko si potom spomeniete na to, ako ste sa hrávali vy.

Ak potrebujete vo svojom živote trochu viac zábavy, spojte sa so svojím vnútorným dieťaťom a vstúpte do sveta spontánnosti a trvalej radosti. Sľubujem vám, že naozaj budete mať v živote viac radosti.

Privítali vás vaši rodičia, keď ste sa narodili ? Skutočne sa tešili ? Nemali námietky voči tomu, že ste chlapec alebo dievča ? A cítili ste, že sa s vami tešia ? Urobili na počesť vášho narodenia slávnosť ?

Ako to skutočne bolo, na tom vám už nemusí priveľmi záležať, môžete to ľahko zmeniť. Zorganizujte si slávnosť na privítanie dieťatka. A povedzte vnútornému dieťaťu všetky tie nádherné nežné hlúpostky, aké sa vravia bábätkám v prvých mesiacoch života.

Aké slová ste ako dieťa najčastejšie od svojich rodičov očakávali ? A čo z toho vám nikdy nepovedali ? Všetko to teraz svojmu vnútornému dieťaťu povedzte. A opakujte mu to počas najbližšieho mesiaca každý deň pri hovoroch k sebe v zrkadle. Pozorujte, čo sa bude diať.

Ak ste vyrastali v rodine alkoholika alebo vás pohlavne zneužili, meditujte a vizualizujte svojich rodičov ako triezvych a milých ľudí. Dajte svojmu dieťaťu, čo chce. Veľmi dlho bolo utláčané. Vizualizujte taký životný Štýl, aký chcete mať so svojím vnútorným dieťaťom. Keď sa bude cítiť bezpečne a šťastne, bude vám dôverovať.

Opýtajte sa ho: „Čo mám urobiť pre to, aby si mi dôveroval/dôverovala ?” Opakujem, budete veľmi príjemne prekvapení niektorými jeho odpoveďami. Ak ste mali rodičov, ktorí vás ani trochu nemilovali, a je pre vás obtiažne čo i len pomyslieť na vzťah k nim, nájdite si v nejakom časopise obrázok, ako by mal vyzerať milujúci otec a matka.

Položte ho k fotografii zo svojich detských rokov. Vytvárajte nové obrazy. Prepíšte svoje detstvo, ak je to nevyhnutné. To, v čo ste v detstve verili, zostalo vo vašom vnútornom dieťati. Ak mali vaši rodičia prísne myšlienky a vy ste na seba tvrdí a máte tendenciu budovať si okolo seba hradby, vaše vnútorné dieťa akiste len pokračuje v tom, čo ho naučili rodičia.

Ak sa obviňujete za každý prehrešok, musí byť pre vaše vnútorné dieťa otrasným zážitkom každé raňajšie prebudenie: „Kto mi dnes a za čo vynadá ?” Naši rodičia nám hovorili len to, čo zodpovedalo ich stupňu vedomia.

Dnes sme rodičom svojho vnútorného dieťaťa my.

Máme na to svoje vedomie. Ak stále odmietate starať sa o svoje malé dieťa, je vo vás hlboko zakorenený falošný odpor. Inými slovami, vo vašom živote je stále niekto, komu naskôr musíte odpustiť. Komu ste ešte nestihli odpustiť ? Čoho sa potrebujete zbaviť ? Nuž nech je to čokoľvek, je čas to urobiť. Ak nemáme dnes dosť ochoty pochváliť svoje vnútorné dieťa a dať mu opateru, potom sa nevyhovárajme na svojich rodičov. Robili, Čo bolo v ich možnostiach v konkrétnom priestore a čase. Ale v súčasnosti, v tejto konkrétnej chvíli už predsa vieme, aké pocity máme prechovávať k vnútornému dieťaťu.

Tí, čo majú psíka alebo iné domáce zvieratko poznajú, čo to znamená vrátiť sa domov a vidieť, ako vás privíta vo dverách. Nehľadí na to, čo máte oblečené. Aj to mu je jedno, koľko máte rokov, či máte vrásky alebo koľko ste dnes zarobili peňazí. Zvieratko sa teší už z toho, že ste s ním. Miluje vás bez podmienok. Aj vy to tak robte. Tešte sa z toho, že ste živí a že ste tu. So sebou budete žiť navždy. Pokým sa nenaučíte milovať svoje vnútorné dieťa, ani iní ľudia vás dovtedy nebudú mať radi. Prijímajte sa bez podmienok a s otvoreným srdcom.

Zistila som, aké užitočné je v meditácii uisťovať svoje vnútorné dieťa v tom, že sa môže cítiť bezpečné. Vzhľadom na to, že som ako dieťa zažila incest, vytvorila som si bohatú predstavu o svojom vnútornom dievčatku. Predovšetkým má starostlivú starú mamu, ktorá sa podobá na Billie Burkeovú v diele Zázračnica z krajiny Oz. Viem, že ak s ňou nie som ja, je so svojou dobrou zlatou starou mamou a je vždy v bezpečí. Býva v chalúpke vysoko v horách, ktorú stráži vrátnik s dvoma dogami a vie, že jej už nikto nemôže opäť ublížiť. Keď som ju takto zabezpečila, môžem jej ako dospelá pomôcť zbaviť sa bolestivých zážitkov z minulosti.

Nedávno sa mi prihodilo, že som odišla z centra a nevediac prečo, preplakala som dve hodiny. Pocítila som, že moje vnútorné dievčatko sa zrazu začalo cítiť poranené a nechránené. Musela som ju uistiť, že nie je zlá a ani nič zlé nevykonala. Bola to jej reakcia na niečo, čo sa kedysi dávno stalo. Čo najrýchlejšie, ako som len vedela, vytvorila som nové pozitívne tvrdenia a v meditácii som zistila, že moja Vnútorná sila ma podporila vďaka svojej ohromnej láske. Krátko na to sa už moje vnútorné dieťa necítilo opustené a ustrašené. Tak isto verím v silu plyšových medvedíkov. Keď ste boli malí, plyšový medvedík bol často vaším najbližším priateľom. Bol vaším dôverníkom a jemu ste sa zverovali so všetkými svojimi problémami a tajomstvami. Bol vždy pripravený vám pomôcť. Vyberte svojho medvedíka zo skrine a prineste ho späť svojmu vnútornému dieťaťu.

Aké by bolo úžasné, keby bol v nemocniciach pri každom lôžku malý plyšový medvedík, ktorého by pacient mohol pritúliť k sebe vždy, keď jeho vnútorné dieťa pocíti úzkosť a smútok.

Z knihy knihe  Louise HAY_LASKA_SA_RODI_V_TEBE

10 replies on “Komunikácia s vnútorným dieťaťom”

hmmm…. zvláštne, nevedela som ako potešiť moje malé dieťatko, keď nedávno bolo v nemocnici, preto som zašla do jedného z blízkych obchodov a tam som jej kúpila plyšového medvedíka s pomyslením, vždy keď Ti bude smutno dieťatko moje stisni tohto macíka a ja za tebou prídem a obíjmem si Ťa……. a tak sa aj stalo 🙂

Páči sa mi

Maťka silné veci preberáš v svojích článkoch a snažiš sa nech ľudia vidia viac…………….Vďaka ti za to i za tvoju odvahu!!!!Sú to citlivé témy a každý si to Nebo vyloží po svojom i postoje k nemu.Tak za krhlu svätenej vody do zásoby a Temný traste sa 🙂 Dobrú.R

Páči sa mi

Neviem čím to je, už som si vravela, že nebudem o tom písať, ale nájdem novú knihu a je to zase o tom. Som na to nejako nastavená a asi to tak má byť. Viem, že to ako to funguje medzi dušami človek ťažko chápe a pravú skutočnosť vedia len duše a nebeské bytosti a nám to nie je potrebné ovládať, ale som tvor zvedavý a chcela som mať ako taký prehľad. Tie bytosti pri mne vždy frflú: Na čo ti toto bude….., alebo vieš že takto ovplyvňuješ iných, na čo sa to hráš?……každý si má hladať svoju cestu, hľadať vlastné poznanie!…..a podobné frázy. 😆
Je potrebné, aby sa ľudia prebudili…..

Páči sa mi

Na tento clanok som narazila nahodou, ale dodal mi silu vydrzat, nakolko sa prave teraz nachadzam v bode, kedy precitujem vsetku bolest a zial z minulosti… dufam, ze to coskoro pominie a v nasledujucom komente budem moct napisat pozitivne vyroky 🙂

Páči sa mi

Deniska, veci , ktoré sa ti udiali sa nestali náhodne. Bola to lekcia tvojho života a ty sama ju máš spracovať. Skús ju spracovať na vizuálnej úrovni, vráť sa do času, kedy sa to udialo a odpusti tomu dotyčnému a potom aj sebe. Treba to robiť častejšie až pokiaľ nezistíš, že už necítiš nič zlé k nemu ani v sebe. Potom si predstav samú seba a spýtaj sa čo ťa na tom všetkom najviac trápi skús to spracovať. Objím sa, usmej sa na seba, dodaj si silu a povedz si , že všetko zvládneš a tvoje vnútorné ja ti vždy napovie.

Cesty do vnútra majú veľkú silu a týmto spôsobom očistíš všetko z tvojho podvedomia. Ak máme niečo nespracované v sebe, časom nám to podvedomie ukáže v nejakej forme, alebo vo sne a potom je potrebné si len uvedomiť, prečo sme si na toho človeka práve zmysleli a čo máme nespracované.

Ukotvuj sa v srdiečku, v strede hrude a tam nájdi pokoj a mier v sebe. Nastav sa na to a len preciťuj vibrácie svojej duše a konaj z úrovne srdca. ♥ ♥ ♥

PS: Teším sa na ten pozitívny komentár. 😉

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.