O pečeni zo psychosomatického pohľadu som už článok dávala. Teraz sa ňou dosť zaoberám a snažím sa ju prečisťovať. Ak máte nejaké viditeľné prajavy na koži, znamená to, že vaša pečeň nefunguje tak ako má. Vaše telo vám dá najavo každé ochorenie, len je potrebné sa pozrieť na to z iného pohľadu. 😉

Pečeň ako veľká továreň.

downloadPečeň patrí medzi najdôležitejšie orgány ľudského tela. Má úzky vzťah k všetkým dôležitým pochodom v organizme. Jednoducho si ju môžete predstaviť ako filter a továreň, kde sa spracovávajú všetky látky zachytené z krvi. Vaša pečeň je miestom, kam smeruje prevažná väčšina toho, čo do svojho organizmu dodávate zvonku.

Potraviny, lieky i vitamíny po prehltnutí prejdú pažerákom, krátko sa spracujú v žalúdku a ďalej pokračujú do tenkého a hrubého čreva. Tam sa z črevného obsahu vstrebávajú do krvi všetky potrebné, ale i škodlivé látky. Táto krv potom putuje vrátnicovou žilou na zužitkovanie do pečene. Niektoré spracované látky sa tu ukladajú do zásoby, ostatné sú vysielané ďalej do krvného obehu a tak do celého vášho tela.

Čo dokáže?

Pečeň je miestom, kde v každom okamihu prebieha niekoľko tisíc procesov. Práve teraz sa vo vašej pečeni očisťuje krv, štiepia dôležité látky, aby sa nové mohli skladať, vzniká žlč. Pečeň plní niekoľko hlavných funkcií:

 • hospodári s energiou
  Pečeň premieňa (metabolizuje) vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, pripravuje ich na použitie v organizme.
 • zásobuje telo živinami a vitamínmi
  Pečeň skladuje energiu a dôležité látky (minerály, vitamíny) a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu.
 • tvorí žlč
  Žlč vylučovaná do čreva ovplyvňuje vstrebávanie tukov a niektorých vitamínov. Žlčou pečeň vylučuje nadbytočné látky.
 • odstraňuje jedovaté látky
  Pečeň predstavuje dôležitú vstupnú bránu do organizmu, pôsobí ako filter, ktorý z  pretekajúcej krvi odčerpáva škodlivé alebo jedovaté látky. Zachytáva a spracováva i látky vznikajúce v tele.
 • pomáha tvoriť, obnovovať a riadiť telo
  V pečeni vznikajú bielkoviny a ďalšie dôležité látky – enzýmy zúčastňujúce sa na výrobe energie, hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov a bielkoviny udržujúce rovnováhu tekutín v tele. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami procesu zrážania krvi.

Prečisťujeme pečeň

Pestrec mariánsky (Ostropestřec mariánský, Silybum marianum (L.), Strieborný bodliak)

imagesZačala som piť čaj Pestrec mariánsky .Je to veľmi zdravá bylinka, ktorá pomáha k prečisťovaniu pečene. Semená pestreca mariánskeho obsahujú komplex bioflavonoidov nazývaný silymarín, ktorý je ešte silnejším antioxidantom ako vitamíny C a E. Skupina flavonolignantov zvaná silymarín a výťažok z plodov blahodárne pôsobia na pečeňové bunky, lebo ich chránia pred jedovatými látkami vyvolávajúcimi zápal pečene. Silymarín zvyšuje odolnosť bunkovej membrány proti prenikaniu vírusových toxínov a hepatotoxických látok.

Silymarín má regeneračné účinky na pečeňové bunky, čo súvisí s jeho schopnosťou podporovať proteínovú syntézu. Na dôvažok pôsobí proti zápalom. Pestrec mariánsky sa osvedčil v liečbe pečene, napríklad hepatitídy (zápal), žltečky, ale aj tráviacich porúch zapríčinených funkčnou poruchou pečene.

Odporúča sa aj na cirhózu – tvrdnutie a chrinický zápal pečene. Pomáha zmierňovať bolestivé príznaky endometriózy.

Čaj má bielu farbu, celkom dobre chutí a pomáha veľmi rýchlo prečisťovať organizmus. Urobila som si z neho aj tinktúru. 😀

download (1)Olej z Pestreca mariánskeho


Obsahuje
množstvo polynenasýtených mastných kyselín: stearovú, linolovú, palmitovú a i., vďaka ktorým účinne znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Látky obsiahnuté v plodoch Pestreca sú vhodné na posilnenie obranyschopnosti organizmu, podporujú správnu činnosť pečene, žlčníka a zažívacieho traktu. Pestrec ako jediný obsahuje silymarín, látku, ktorá dokáže prirodzene obnoviť a regenerovať bunky pečene. Pestrec mariánsky dokonale očisťuje pečeňové bunky od toxínov, čím ochraňuje a posilňuje pečeň. Je výborným pomocníkom pri liečbe ochorení sliznice maternice, najmä endometriózy a pomáha zmierniť menštruačné kŕče a bolesti. Pri očiste tráviaceho a pečeňového systému pestrecovým olejom je veľmi dôležité posilniť činnosť ľadvín, aby bol zabezpečený lepší odvod škodlivých látok z tela. Z toho dôvodu sa pridáva do oleja slnečnicový alebo kukuričný olej, ktorý blahodárne pôsobí na činnosť ľadvín.

Jeho účinky:

 • znižuje cholesterol
 • detoxikuje a posilňuje pečeň
 • obsahuje silymarín
 • podporuje obnovu pečeňových buniek
 • zlepšuje trávenie
 • chráni pečeň pred škodlivými účinkami farmaceutických liekov
 • cirhóza, hepatitída
 • napravuje sliznicu maternice, endometrióza
 • chráni žily a cievy

Dávkovanie: 3 x denne 10-15 minút pred jedlom 1x čajová lyžička.

Zloženie na 100g: 50g 100% oleja z pestreca mariánskeho (Silybum Marianum) získaného nízkoteplotnou extrakciou, nosič: 50g 100% slnečnicový olej.

Články o liečivej byline Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky popis

Pestrec mariánsky plod

Prečistime si pečeň

Očista pečene

Reklamy