Kategórie
Duchovné učenie

Nabíjajte svoju dušu…

VŠETKO, ČO ROBÍME, JE NAPLNENÉ ENERGIOU, KTORÚ DO TOHO VKLADÁME. KEĎ SME VYSTRESOVANÍ, AJ ŽIVOT JE VYSTRESOVANÝ. AK SME POKOJNÍ, AJ ŽIVOT JE POKOJNÝ. A TAK NECH JE V KAŽDEJ SITUÁCII NAŠÍM CIEĽOM VNÚTORNÝ POKOJ. NÁŠ VNÚTORNÝ STAV URČUJE, AKO PREŽÍVAME SVOJ ŽIVOT; NAŠE PREŽÍVANIE NEURČUJE NÁŠ VNÚTORNÝ STAV.”   MARIANNE WILLIAMSONOVÁ

Čo vám zíde na um, keď sa povie „starať sa o seba”? Skutočne sa nad tým zamyslite… Je to dlhá dovolenka na pláži? Ustavičné masáže? Celý mesiac v kúpeľoch?

Možno si predstavujete, že tomu všetkému sa budete venovať, keď budete na dôchodku. Mnohí z nás si myslia, že potrebujú nejaký vyhradený čas na to, aby sa starali sami o seba, ale aký by bol váš život a ako by ste ho vnímali, keby každý deň bol plný harmónie, mieru a pokoja?

Čo ak nepotrebujete vybočiť z každodenného života, aby ste sa starali o svoju dušu?

V súčasnosti je málo príležitostí na zamyslenie. No práve vtedy často dochádza k obnove, duchovnej zmene a „zapne sa” vnútorné riadenie. To sa stáva veľmi často. Prirodzene k tomu dochádza v zlomových životných situáciách.

VEČERNÉ POSEDENIE NA VERANDE, JAZDA NA BICYKLI DO PRÁCE ALEBO ŠKOLY ČI PRÍJEMNÁ PRECHÁDZKA počas obedňajšej prestávky prospieva telu i duši. Pokojné chvíle prežívame, keď čakáme, než zovrie voda v hrnci, než prestane pršať, než sa dopečie jedlo v rúre. Netrvá to dlho, ale ľudia po takých chvíľach túžia. Patrí to k prirodzenému rytmu života.

STARAJTE SA O SEBA

Pred niekoľkými rokmi som mala jednu klientku, volala sa Helena. Mala asi 35 rokov, dosť dobre sa obliekala, bola to príťažlivá žena – a hrozne vyčerpaná. Pamätám sa, ako som sa jej snažila predpovedať budúcnosť. Zakaždým som jej navrhovala úplne nový alebo aspoň odlišný prístup k problému alebo životnej situácii, ale ona to vždy odbila tým, že to jednoducho nie je možné, pretože má strašne veľa práce! Uvádzala celé litánie dôvodov, prečo nemôže spomaliť alebo niečo zmeniť vo svojom živote. Mala deti, chorú svokru a neuspokojujúce zamestnanie, ktoré si mnohokrát vyžadovalo nadčasy. Bola som vyčerpaná už z toho, keď som to všetko počúvala. Uvedomila som si, že všetko, o čom Helena hovorí, sa týkalo starosdivosti o potreby iných. Táto veľmi inteligentná žena spela k nervovému zrúteniu.

Všetka Helenina energia, myšlienky a presvedčenia sa sústreďovali na výkonnosť, majetok a perfektnosť vo všetkom. Keď som sa jej opýtala, ako sa stará sama o seba, zostala ticho. Nechápavo sa na mňa pozrela a napokon povedala: „Na to som nikdy nemyslela.” Dala som Helene úlohu, aby začala rozmýšľať nad tým, čo jej dodáva energiu a čo ju vyčerpáva. Po čom túži? Čo by mohla vypustiť, aby bola vyrovnanejšia? Čo ju zaujíma a čo ju nadchýna? Neskôr mi povedala, že náš rozhovor bol jedným  z najzmysluplnejších, aké kedy mala. Nikdy sa jej nikto neopýtal, čo je dôležité pre ňu, a nikdy sa to nespýtala ani ona sama.

Možno aj vy sa cítite taká zviazaná a frustrovaná svojím zamestnaním, vozením detí na rôzne mimoškolské aktivity, varením, existenčným bojom, že sa zabúdate pýtať sama seba: „Aký je skutočný zmysel môjho života?”Možno sa podobne ako Helena bojíte položiť si túto otázku.

Dr. Richard D. Dobbins to vystihol takto: „Kým trápenie z toho, čo je, nezraňuje viac ako trápenie, ktoré prináša zmena, väčšina ľudí radšej necháva všetkom po starom.”

Kedy sa naladíte na vlastnú dušu a začnete načúvať jej múdrosti?

Ste takí zaneprázdnení, že si nedovolíte venovať čas na emočnú, telesnú a duchovnú obrodu? Ale práve to je čas, keď si uvedomíte, čo má zmysel. John Wanamaker píše:„Ľudia, ktorí si nedokážu nájsť čas na rekreovanie, skôr alebo neskôr si budú musieť nájsť čas na chorobu.” Je oveľa príjemnejšie nájsť si čas pre seba vtedy, keď sa cítite dobre a ste zdraví. Chcete začať?

OBNOVTE POKOJ

Zvoľte si tempo, ktoré vám vyhovuje, pri ktorom máte pocit, že váš život je plynulý, nie samá hektika a vymyká sa vám z rúk. Ak ste pokojní a rozhodnete sa pre harmóniu, váš život bude pokojný. Keď ste stále unavení, podráždení a mrzutí, vaše vnútorné riadenie robí nadčasy, aby upútalo vašu pozornosť. Hovorí vám: „Pozor! Harmónia tvojho života je vážne narušená!” Boh koriguje vaše smerovanie upozorňovaním, že cesta, ktorou sa uberáte, vedie k vyčerpaniu energie. Nemôžete robiť všetko. Nechajte to tak, nejako bude. Ste tiež len človek ako všetci ostatní!

Vašou úlohou je rozpoznať, kedy váš život stráca rovnováhu, a potom čo najrýchlejšie urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste sa postarali sami o seba a znovunadobudli pokoj a pohodu. Ako dlho ešte chcete čakať, než začnete viesť „spokojný život”? Vaša intuícia vám k nemu ustavične ukazuje cestu.

Keď budete dbať aj o seba a urobíte si čas na to, čo vás baví, obnovíte harmóniu. Budete mať čas a priestor znovu vnímať a prežívať plnosť a bohatosť života. Vyhraďte si čas na modlitbu a meditáciu – jednu z vecí, pri ktorej môžete pocítiť prítomnosť Boha. Možno získate prístup k rôznym možným zdrojom liečivého riadenia pre svoju myseľ, telo a ducha.

„KAŽDÝ BY MAL VEDIEŤ, ŽE NEMOŽNO ŽIŤ BEZ STAROSTLIVOSTI O DUŠU.” THOMAS MOORE

NABÍJAJTE SVOJU DUŠU 

REGENERÁCIA TELA, MYSLE A DUCHA

Ak ste sa pri čítaní dostali až sem, tak viete, že sledovaním vlastných záujmov a záľub rešpektujete svoje vnútorné riadenie. Čo radi robíte, čo považujete za zábavné a tvorivé? Kedy si najskôr dokážete nájsť čas na premýšľanie? Ako si nájsť viac času na činnosti, pri ktorých si skutočne oddýchnete a nevyčerpávajú vás? Takéto situácie prinášajú príjemné a upokojujúce chvíle, ktoré pohladia dušu. Sú to božské dary, ktoré pomáhajú nabíjať energiu. Ak v nasledujúcom zozname nie sú uvedené vaše najobľúbenejšie aktivity, dopíšte ich do prázdnych riadkov.

Máte tri ciele:

1) Uvedomiť si, čo vám dodáva energiu.

2) Úprimne si priznať, kedy ste si naposledy našli čas na tieto aktivity.

3) Vypracovať plán, ako si vyhradiť čas na tieto činnosti.

UMELECKÉ A INÉ TVORIVÉ ZÁĽUBY

…písanie, maľovanie, varenie, kreslenie, tancovanie, spievanie, ručné práce.

Najobľúbenejšia činnosť ….Kedy ste ju robili naposledy?

Plán, ako sa k nej dostať častejšie:

ČAS PRE SEBA

…modlitba, písanie denníka, pobyt v prírode, meditácia, odpočinok, denné snenie, čítanie, záhradkárčenie, dovolenka v kúpeľoch, na chate, duchovná prednáška alebo omša.

Najobľúbenejšia činnosť….Kedy ste ju robili naposledy?

Plán, ako sa k nej dostať častejšie:

ČAS STRÁVENÝ V SPOLOČNOSTI

…rozhovory s priateľmi, dobrovoľnícka činnosť, príprava posedenia, návšteva koncertu, návšteva divadla, večera s priateľom)

Najobľúbenejšia činnosť ...Kedy ste ju robili naposledy?

Plán, ako sa k nej dostať častejšie:

ŠPORTOVÉ AKTIVITY

(behanie, plávanie, korčuľovanie, lyžovanie, tenis, kolektívne športy, joga, tai či)

Najobľúbenejšia činnosť… Kedy ste ju robili naposledy?

Plán, ako sa k nej dostať častejšie:

Takže k čomu ste dospeli ???

„INTUITÍVNE VIEME, ČO VEDIEŤ POTREBUJEME, A VIEME TO PRESNE VTEDY, KEĎ TO POTREBUJEME. ZDÁ SA, ŽE UNIVERZUM NEMRHÁ ČASOM ANI ENERGIOU. INTUÍCIA NÁM PREDKLADÁ INFORMÁCIE VTEDY, KEĎ ICH POTREBUJEME, ANI O CHVÍĽU SKÔR, ANI O CHVÍĽU NESKÔR, A TAKÝM SPÔSOBOM, KTORÝ JE NÁM DOSTUPNÝ.” PENNEY PEIRCĽOVÁ

Z knihy Robinsonova_SK_Bozska_intuicia

5 replies on “Nabíjajte svoju dušu…”

Presne toto som zažil tento víkend………..príprava svadby,svadba,vinobranie,babkina smrť,vybavovanie pohrebu a do toho kopec pracovných povinností cez tri mesiace a cez víkend ma to skolilo i keď som využíval každú chvíľku na dobitie bateriek.Asi ma dorazilo vyjednávanie s vedením firmy o prístupe k zamestnancom,veľmi ma to vycucalo,lebo sú to skrze naskrze Temné a nenažrané duše………..No a bol som bez energie,žienka moja i mamina keď ma videli,že sa ešte chytám dákej činnosti,tak zavelili a ja som si lebedil a dobýjal sa 🙂 Ešte že ich mám a keď som si nepoznal sám hranicu,tak mi ju určili!Vďaka Pane za ne,lebo som Svatočný deň svätil a venoval ho svojej Duši…………….R

Páči sa mi

Vidíš tak to je…. občas aj ja mám pocit, že stále niečo len musím a ženiem sa dopredu pokiaľ mám síl a unavená padám do postele. Vieš čo je krásné, keď vídem z práce, tak dušička mu prinúti pozrieť sa na slnko a uvoľnene všetko zo seba vydýchnuť, potešiť sa z krásneho dňa a že idem domov. Potom sa spokojne vo mne usmeje ako mačiatko keď si zapradie. 😳 Nedá sa to ani opísať, ale to je to, že ona na mňa myslí a týmto spôsobom mi dá vediať, aby som si uvedomila, že ju mám a chce byť povšimnutá. Takže mysli aj ty na svoju dušičku a urob jej radosť, uvedom si , že ju máš a dopraj si niečo krásne čo ťa duševne naplňa a teší. 😉

Páči sa mi

pozeram na tu kresbu a vidim prijimanie, fialova je farba bojovnosti a sily, mudrosti, a tu sita mudrost zacala otvarat srdce a prijala pocity, ide z nej sila a je to moment zastavenia, hrdost, nadychnutie sa a prijatie momentalneho okamihu, viem ze musim, mam zodpovednost, ale mam aj srdce 🙂 a viem ho otvorit a vypocut, hmhmmhm podla mna ta kresba hovori aj o tomto
krasna 🙂 vsetci mame povinnosti ktore je potrebne robit kazdy den, ludi so su na nas zavisli, a niekdy sa pod vplyvom okolnosti neda zastavit, len to stiahnut emocie na uroven fyzickeho tela a urobit co treba …
ale potom nasleduje zastavenie a tento nadych a otvorenie srdiecka 🙂
hmhmmhmmh

Páči sa mi

Naša dušička sa poteší aj maličkostiam, je ako malé dieťa stačí jej tak málo, ale musí to byť naozaj úprimné. Tá kresba…. je to po dlhom čase, čo som niečo nakreslila, páči sa mi, len akosi nedokážem z nej vycítiť čo znamená. Ďakujem za tvoj pohľad mojko. 😉

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.