Krvný tlak…

Krvný tlak (nízky)

cinsky-trik-na-krvny-tlak Pri nízkom krvnom tlaku vyzerá situácia celkom inak ako pri vysokom tlaku. Približne tri milióny občanov Nemecka majú príliš nízky tlak, ráno sa nevedia rozhýbať, sú unavení a mdlí. Je pre nich ťažké sústrediť sa, majú sklony k závratom a mnohí dokonca omdlievajú, lebo životne dôležité orgány, a predovšetkým mozog, nie sú dostatočne prekrvené. Toto „bezvedomie” je súčasne znakom toho, čo skutočne chýba. Človek s nízkym tlakom ustupuje prekážkam, vôbec sa nepokúša presadiť sa, snaží sa vyhnúť konfliktom. Odťahuje sa od prekážok, a tým sa „sťahuje” aj jeho tlak. To neraz vedie k periférnym poruchám prekrvenia, čím vyjadruje skutočnosť, že s niečím nechce prísť do kontaktu a radšej ustúpi. Tak sa stane, že nie je dostatočne „živé” to základné. Rozporu sa snaží uniknúť až do bezvedomia, a takto odkladá aj svoju zodpovednosť.

Kto má prinízky tlak nie je stabilný, nechce sa postaviť problémom a s problémami, ktoré sa postavia proti nemu, nechce mať nič spoločné. Nikdy sa nepostaví za nejakú vec, nechce sa za nič „priamo postaviť”.

Vyhýba sa výzvam, často aj v sexualite, ktorá taktiež silne závisí od krvného tlaku. Človek s nízkym tlakom sa uťahuje do svojho podvedomia. Nízky tlak sa vyskytuje častejšie u žien. V extrémnych prípadoch človek upadne do bezvedomia a núti okolie, aby ho ušetrilo konfliktu.

Čo treba robiť

Pri nízkom tlaku napomáha aktivita: Namiesto výťahu ísť radšej po schodoch, aspoň každý druhý deň bicyklovať, plávať, hrať tenis a podľa ročného obdobia bežkovať. Silové športy sú lepšie ako džoging, lebo nechýba len aktivita, ale aj výkon. Denne by sa mal pulz držať aspoň na 130 po dobu desať minút.

Pomôžu striedavé sprchy, masáž masážnou kefou v smere srdca a výdatné slané raňajky bez lekváru. Pre krvný obeh je päť malých jedál lepších ako tri veľké. Alkohol v malých množstvách môže povzbudiť krvný obeh, viac alkoholu škodí, lebo rozširuje krvné cievy a krv potom prúdi rýchlejšie. Niektorým pomáha aj čierna káva, ale nie každý ju znáša a navyše, káva pri strese nepovzbudzuje, ale unaví.

Keď sa vám zatmie pred očami, mali by ste sa posadiť, alebo si ľahnúť, no nezostať bez pohybu, ale napnúť svaly na nohách, vo vzduchu bicyklovať, alebo držať nohy hore. Pri návaloch tepla by mal človek piť, lebo niekedy je v tele veľmi malý objem tekutín a krvný obeh sa zrúti. Počas dovolenky namiesto leňošenia radšej niečo podniknite. Všetky tieto opatrenia vedú k aktivite, ktorá zvyšuje výkonnosť. Pravú zmenu prináša len zmena postoja.

Človek s nízkym tlakom sa musí naučiť postaviť sa problémom a aktívne meniť to, čo by sa malo zmeniť.

Keďže každý nedostatok je súčasne poukázaním na nejakú možnosť, znamená úlohu; nuž by sme si mali z každého nedostatku odniesť zodpovedajúce ponaučenie. Mali by sme spoznať, že nám chýba pradôvera, či už máme nízky alebo vysoký tlak. Táto pradôvera vzniká v prenatálnej fáze, teda pred vlastným narodením, a neskôr sa získava len veľmi ťažko, no to je práve tá úloha. Musíme spoznať, že život nám dáva úlohu, ktorú potrebujeme pre náš vývoj a ustupovanie núti osud, aby nám stále tú istú lekciu opakoval tvrdším spôsobom, až kým sa jej nebudeme môcť vyhnúť a budeme sa musieť úlohám života postaviť. 

Krvný tlak (vysoký)

Krvný tlak ukazuje do akej miery a akým spôsobom je človek dynamický. Vzniká interakciou krvi a ohraničených krvných ciev. Krvné cievy zodpovedajú hraniciam, ktoré sa stavajú do cesty rozvoju vlastnej existencie. Nielen človek s príliš nízkym tlakom, ale aj človek s privysokým tlakom sa vyhýba vznikajúcim problémom, bez toho, aby ich riešil.

Príliš vysoký tlak vzniká ustavičnou predstavou výkonu, bez toho, aby sa tento výkon uskutočnil, a tým sa obrátil na aktivitu.

Tak dochádza od permanentného tlaku, k permanentnému vzrušeniu, ktoré sa udržiava v očakávaní výkonu. Kvôli nadmernému tlaku je krátkodobo k dispozícii viac energie, no tá sa potom nevyužije, ale pretrváva v podobe permanentne vysokého tlaku. Krvný tlak stúpa, keď sa problémom začneme zaoberať, ale opäť klesá, keď o ňom postihnutý hovorí. Len predstava telesného výkonu, alebo záťažovej situácie stačí na to, aby krvný tlak stúpol.

Kvôli psychosociálnemu stresu našich dnešných životov, pre naše potlačené agresie, zlosť, strach a hnev, krvný tlak stúpa. Neustála duševná záťaž vedie priamo k trvalému vysokému tlaku. Človek s vysokým tlakom žije v chronickom napätí očakávania, snaží sa zažiariť svojimi výkonmi. Vyzerá, že svoj život ovláda, ale nie je to tak. V skutočnosti len potláča neovládnuté aspekty svojej osobnosti. Jeho výchova mu bráni, aby dal pocitom voľný priebeh.

Človek s vysokým tlakom sa vyhýba hádkam, bez toho, aby urobil niečo rozhodujúce a od konfliktu sa oslobodil. Jeho utkvelé predstavy o výkone a vhodnom správaní vedú k zvýšenému vnútornému tlaku. Preto je človek s vysokým tlakom prehnane prispôsobivý, horlivý do povinností a svedomitý, má však hlboko zasadené agresie, hoci navonok pôsobí pokojne, a trpí neschopnosťou prejaviť svoje pravé pocity.

Vysoký tlak je častejší u mužov a vonkajšie sebaovládanie nezriedka vedie k infarktu.

Táto forma sebaovládania vedie ku kontrakcii krvných ciev. Tlak krvi a protitlak kontrahujúcich sa ciev vedie k labilnej forme rovnováhy, ktorá môže niekedy skončiť katastrofou.

Vysoký krvný tlak však môže vyvolávať aj strata elasticity ciev, napríklad pri zvápenatení ich stien. Vtedy hovoríme o vekom podmienenom vysokom tlaku. Aj keď to tak nevyhnutne nemusí byť, mnohí v starobe strácajú flexibilitu, schopnosť vyrovnať sa tým, čo príde. Telesne sa to odrazí na stvrdnutí ciev. Preto vysoký tlak znamená požiadavku byť flexibilnejší, vzdať sa ambície veľa dosiahnuť. Človek je potom pod veľkým tlakom, mal by si väčšmi všímať svoje pocity, nerobiť nesprávne veci a spoliehať sa na to, čo je správne.

Vysoký tlak je požiadavka pripustiť si vlastné pocity, milovať sa, ale aj byť „srdečnejší” voči ostatným.

Ak sa urobí to, čo sa má, vnútorný tlak utíchne, čo sa pozitívne prejaví na krvnom tlaku.

Ako si znížiť vysoký tlak? 

Z knihy Tepperwein Co_ti_chce_povedat_choroba

Reklamy

14 thoughts on “Krvný tlak…

 1. noooo, sedí to ako riť na šerbeľ…. mám nízky tlak odkedy žijem s partnerom…. čiže treba začať riešiť veci, čo už síce od Inky viem 😆 ale toto mi to len potvrdilo, ďakujem za super článok Mati 🙂

  Like

 2. Som rda, že si si našla potrebné. 😉 Ja som tak konečne pochopila svoju alergiu na slnko. Je to teplo, ktoré odmietam a neviem prijať, svetelnú energiu, teda samú seba, takú aká v skutočnosti som. 🙄

  Like

 3. Martinka, roland a aj ostatní samozrejme …

  dnes ma čakal v schránke od dušinky, ktorá hľadá pomoc email, kúsok z neho vyberám …
  “Ahojky.
  Prosim,nevies nahodou o nejakom čaji ktorý je na srdce? Na posilnenie,alebo niečo také. Mamina ma tažkosti. Chodi ku kardiologicke,berie aj silne lieky, mava vysoky tlak ,strasne rychlo sa zadycha aj ked nic nerobi stava sa jej ze mava silne busenie ze ma pocit ze jej to srdce ide ujst. A aj bolesti pri srdci. Tak ma napadlo že ked su na všetko čaje,tak či nahodou nie je nejaký aj na to srdce. Čo by ju dostal do pohody. A zmiernil ťažkosti. Viem že by jej lieky mali zabrat. Berie konske davky. ”

  jasné, že dostane radu aj od lilah, ako zmierniť matkinu bolesť srdca tým, že jej iba bude dobrou dcérou s láskou na dlani, atd, ale? …
  nevieš o nejakom čajíku? alebo niečom inom? …

  vopred ďakujem … 🙂

  Like

  1. Lili bušenie srdca je z chrbtice, ja som si pobehala všetky vyšetrenia na srdce a nič nezistili a nakoniec mi povedali, že mám blok v chrbtici, čo to spôsobuje. Vysoký tlak môže spôsobovať aj zvýšená aktivita tretieho oka. Starší ľudia majú spodné čakry ,akoby vyhasnuté a tým sú vyššie čakry veľmi aktívne, čo spôsobuje zvyšené tlak, cukrovku a iné ochorenia v tomto veku. Odporučila by som navštíviť chiropraktika, alebo nejakú masáž, kde jej ošetrí chrbticu, či bankovanie, alebo Reiki terapia.

   Dať do poriadku čakry zharmonizovať ich, ale čo môže pre seba urobiť najlepšie je začať užívať cesnakovo citoronový zázrak, čo má naozaj osvedčené účinky. Prečistí cievy, a posilní srdce. Okrem toho má dobrý zrak, neopotrebuje silnejšie okuliare? https://anitram.wordpress.com/2011/09/07/citronovo-cesnakovy-zazrak/
   Čaje sú dobré, len nemajú taký silný účinok. Na vysoký krvný tlak je dobré imelo, len pozor na dávkovanie, je dobré aj na cukrovku. https://anitram.wordpress.com/2010/11/04/imelo-biele/

   Imelo biele – reguluje krvný tlak. Vysoký krvný tlak znižuje, nízky krvný tlak upravuje. Odstraňuje závraty a pocity návalov krvi do hlavy. Spomaľuje zrýchlenú frekvenciu srdcovej činnosti. V liečbe sa používa macerát (výluh za studena).

   Hloh jednosemenný – rozširuje cievy zásobujú srdce, čím sa zlepšuje prekrvenie i výživa srdca (srdcový chlieb). Zvyšuje výkonnosť srdcového svalu, rozširuje periférne cievy, čím mierne znižuje krvný tlak. Odporúča sa dlohodobé pitie hlohového čaju 2-3 šálky denne a to i preventívne u manažérov po štyridsiadke ako ochrana srdcového svalu. Zlepšenie zdravotného stavu sa prejaví asi po šiestich týždňoch, čaj možno piť roky bez nežiadúcich účinkov.

   Rozmarín lekársky – posilňuje srdce, zlepšuje krvný obeh a upravuje nízky krvný tlak. Používa sa pri poruchách periférneho prekrvenia.

   Ginko dvojlaločné – odvar alebo tinktúra z listov zlepšuje prekrvenie mozgu bez toho aby sa znížil krvný tlak. Upravuje nepravideľnú činnosť srdca. Používa sa u chorých s arteriosklerózou.

   http://www.edusan.sk/pacient/liecive_byliny/

   Určite nech navštívi nejakého alternatívného liečiteľa, lebo lekári liečia len ochorenie, nie príčinu. Pekný deň želám. 😉

   Like

   1. martinka

    😯 si prosto dokonalá …

    si ako Flynn Carson 🙂 vieš kto to je? to je podľa legendy najlepší knihovník ktorý vraj strááži všetky poklady z legiend v knižnici, hehe síce v New Yorku, ale tak stráži a veľa vie .. 🙂

    Ďakujem, prekopírujem a odovzdám ďalej …

    inak ja som ešte pred rokom bola liečená na vysoký krvný tlak ( pred 4 rokmi mi na pohotovosti namerali 220/120 … potom mi už každý uveril, vrátane mne samej, že upss, problém, … ale kde? ) k tomu sa pridružilo aj ochorenie srdca,
    teraz je srdiečko v kľude, tlak pod kontrolou … a aj ked stačí tak málo, len sama seba milovať, predsa to nevie každý a nie bez barličiek …
    Ďakujem Vám všetkým, lebo aj keď dostane radu aj od lilah, predsa môj spôsob sebaliečenia by ju asi skôr sprovodil zo sveta, 🙂 … analýza, analýza, sebapoznávanie a večné nekonečné ňuranie sa samej v sebe … teraz už aj ja vidím, že nie každý zvládne na seba takto tvrdo trstenicou … 🙂

    Prajem krásny slniečkom a láskou prežiarený dníčok … všetkým, neviem ako u Vás, ale tuto sa slniečko veru snažíííí … o dušu spasenú … 🙂

    Like

 4. Lilah

  pri búšení srdca sa stačí napiť cukrovej vody, alebo citrónovej.Na posilnenie srdca je dobré jedávať hrušky.Vysoký tlak znižuje rozmarín.Na posilnenie srdca je veľa receptov, ale vravíš, že berie konské dávky liekov.Či môže aj nejaké čaje by sa mala poradiť s lekárom, lebo aj s bylinkami sa dá uškodiť.

  Like

  1. Saltinka

   Ďakujem … odovzdám …

   no ja píšem to čo písala ona, .. preto som to sem dala napriamo, aby to nebolo ešte cezo mňa preosiate, …

   Like

 5. Lili viem kto je Flynn, je úžasný bádateľ a knihovník. Rada pozerám s ním filmy.. 😳

  Vidíš ja som si od sugerovala že mám reumu, neberiem žiadne lieky, prsty ma už nebolia, ani netuhnú, či nenapúchajú a som ok. Hmmm , ale za to vďačím tej bytosti pri mne, čo si hovorí Rafael, on ma na to upozornil, Občas stačí zmeniť myslenie a venovať sa viacej sebe, pretože každé ochorenie je volanie o pomoc. Pekný dník Lili, dúfam, že niečo z toho si tá pani vezme k srdcu a pomôže.

  Like

  1. ako by flynn nevedel kto je flynn, že áno? .. 😉 …
   tú sériu filmov mám tiež rada …

   a aj ja dúfam, že si z toho niečo zoberie, ale podľa toho čo som videla ja, ked som čítala ten email, je to žienka, ktorá sa ako to nazvať, opustila …
   je nesmierne láskavá, dobrá, obetavá, ale nevie prijať … prosto má pocit, že je na svete sama a nik jej nevie pomôcť, chápeš ako to myslím …

   no, ale tak? asi je aj toot pre nu dobré … ťažko povedať … 😕

   a už aj ja končím pre dnešok, ešte raz Vám všetkým Ďakujem, a prajem krásny zvyšok dníčka … 🙂

   Like

 6. Všetko je to v myslení, sme nastavený na určitý režim , ktorého sa kŕčovito držíme, zrejme pretože nám akosi vyhovuje. Mala by začať robiť niečo pre seba , čo ju teší a bude naplňovať dobrým pocitom. Robiť radosť samej sebe. Ok idem pokračovať , tak pohodový dník želám. .wink:

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s