Kategórie
Liečenie Sny

Bylinky trocha inak…

ZPĚV BYLIN

Když bylinky nalezneš ve svém čaji, pomni, co ve snaze pomoci Ti říkají. Zkus jejich prosebného volání poslechnouti, aby dříve pominula bolest, potíž, co Tě rmoutí. Rostliny jsou jako Ty živou částí Stvoření, kdo zklidní se a zastaví, ten dozajista ocení jejich skromnou krásu, moudré vedení i milý zpěv, bylinky nejen léčí, zahání i smutek, tiší hněv. Sluníčka luk a strání mají člověka neskonale rády, vrací nás na správnou cestu, mírní naše pády. Bylina je náš pomocník a vždy milující druh, bylina to zase je jediný, laskavý a všeobsažný Bůh.

Návratem k přírodě a vírou v její zázračnou moc se snažíme zahnat bolest, vylepšit funkci například své trávicí soustavy, či předejít rýsující se operaci. Pomoc v nouzi, při bolestech těla a nářcích duše hledáme nejen u vystudovaných praktických lékařů a odborníků specializujících se na pohybový systém, oči, uši, nemoci ledvin či psychické potíže, ale též u mnohdy velmi prostých lidových ranhojičů, příznivců bylin, vodoléčby, moxování a dalších, relativně netradičních způsobů léčby.

Bylinky jsme poměrně podrobně prozkoumali a víme, které pozitivní, ale i rizikové látky obsahují, na jaké orgány či orgánové soustavy blahodárně působí. Víme, že jistá bylina je skvělá při dýchacích potížích, jiná zase utiší křeče v břiše a zklidňuje psychiku, že další velmi dobře zabírá při některých gynekologických onemocněních. Mezi sebou si vyprávíme o praktických zkušenostech, které jsme nabyli při jejich užívání, a lidové poznatky o nich přenášíme z generace na generaci. Ale ještě něco tolik neumíme – povídat si s nimi.

Slyšet je, přestože nemluví naší řečí, rozumět hovoru a radám bylin.

Skoro nevnímáme, co drobné rostlinky a kvítky (zdánlivě bez kousku vědomí, vůle a tužeb) povídají všem lidem, co chtějí sdělit nám, nejdokonalejším tvorům na Zemi. Moudrý člověk pochválí i kámen, o něhož při spěchu zakopne, a přirozeně (nijak zvlášť usilovně a křečovitě) zkoumá, co mu srážka s ním chtěla povědět, před čím ho varovala.

Když užíváte v jakékoliv formě bylinky, zkuste se přitom zamyslet, zda Vás neobohatí jejich řeč, kterou jistým způsobem nabízejí předchozí stránky o duchovní symbolice bylin. Možná zkvalitní Vaše dosavadní poznání, zjednoduší řešení náročných problémů a doladí důležitá rozhodnutí, která jsou ve Vašem životě právě na programu dne. Třeba se díky ní uzdravíte rychleji a dlouhodoběji nežli při relativně pasivním pití příjemného čaje („Piji mátu smíchanou s meduňkou.”) nebo nápoje, jenž pro svou chuť nepatří zrovna k těm vyhledávaným a obecně vychvalovaným („Brrr, ten jablečník je ale hořký.”), ale je pro Vás velmi potřebný.

Budeš-li trhat pro svou potřebu anebo pro druhé na louce bylinky, trhej je vnitřně klidný a s úctou.

S každou rostlinkou se v duchu potěš, poděkuj jí (např. zpěvem, jímž budeš při sběru chválit přírodu i Boha) a až pak ji utrhni a vlož do svého košíku. Představ si, že se dotýkáš svého dítěte, partnera, či jiného tvora, jehož velice miluješ.

Neobjímej stromy, když jsi velmi unavený, nevíš, kudy dál, a nenalézáš v sobě ani špetku radosti. Víc (a aniž je výrazněji vysílíš) od stromů získáš, jestliže se na ně „jen” láskyplně díváš, souzníš-li s nimi a vnímáš jejich spokojený růst či potíže vyplývající z obtížných podmínek, v nichž dané stromy zakořenily a rostou.

Také z louky si odneseš nejvíce energie, budeš-li vdechovat její příjemnou vůni, kochat se vůkol rozprostřenou pestrobarevnou krásou, spatříš-li hemžení drobných tvorečků na ní. Dostaneš nesrovnatelně víc, než kdybys „celou” louku otrhal a odnesl si všechny její rostlinky domů na usušení (domů si přines zejména obraz pěkných chvilek strávených na louce – a „baterky” Ti bude dobíjet každá vzpomínka na ně). Pochopením zpěvu bylin můžeme dospět ke snížení objemu námi spotřebovaných bylin, což je z duchovního hlediska také určitý přínos. Važme si všeho, co máme k dispozici.

Moudře užívejme i veškeré dary, které nám příroda nabízí k léčení nemocí.

Viac v knihe Hrabica_Prvky_vitaminy_a_byliny_trochu_jinak

One reply on “Bylinky trocha inak…”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.