Kategórie
Meditácia

Láska a jej vyžarovanie…

MEDITACE je sestup do srdce, a když sestoupíte do srdce, vyrústá láska. Láska vždy provází meditaci, a naopak to platí také. Stanete-li se milencem, přichází meditace. Přicházejí vždy spolu, láska a meditace. Jsou jedním druhem energie, ne dvěma.

Buď meditujete, a stanete se velkým milencem; kolem vás bude všude planout velká láska, budete se utápět v lásce. Anebo milujte, a objevíte kvalitu vědomí, zvanou meditace, kdy mizejí myšlenky, kdy myšlení víc nezakrývá vaše bytí, kdy mizí clona spánku, která vás obklopuje – přichází ráno, jste probuzený, stal jste se Buddhou.

Jsou dva druhy hledání: jedním je meditace – hledáte v hloubce sami. Druhým je láska – hledáte v hloubce s druhým člověkem.

Mizejí iluzorní lásky...
Když se vydáte na cestu do nitra, energie se obracejí dovnitř, stejné energie, které se pohybovaly navenek, a najednou jste sám jak ostrov. Vzniká problém, protože nemáte žádný zájem na tom, být ve vztahu. Máte větší zájem na tom, být sám sebou, a všechny vztahy vypadají jako závislost, připoutanost. Ale to je přechodná fáze; tento postoj nesmí být trvalý. Dřív nebo později jste opět usazeni uvnitř, oplýváte energií a znovu chcete jít do vztahu.

Když se poprvé vaše mysl stane meditativní, láska se zdá být připoutaností. Je to pravda, protože mysl, která není meditativní nemúže skutečně milovat. Taková láska je falešná, iluzorní; je to spíš pobláznění než láska.

Dokud nepřijde skutečná láska, nemáte to s čím srovnávat, takže když začne meditace, iluzorní láska se postupně rozkládá, mizí.

Máte dvě možnosti. Především nebuďte sklíčení. A druhá věc, nedělejte z toho trvalý postoj. Jste-li sklíčení z toho, že vaše velká láska se ztratila, a vy na ní lpíte, stane se to překážkou na vaší cestě do nitra. Přijměte to, že si teď energie hledá novou cestu a na několik dní nebude k dispozici pro pohyb navenek, pro aktivitu.

Jste-li tvořivý, a meditujete, všechna tvořivost na čas zmizí. Jsteli malíř, najednou zjistíte, že se v tom nemúžete najít. Múžete pokračovat, ale postupně nemáte žádnou energii ani nadšení. Jste-li básník, poezie zmizí. Pokud jste byli zamilovaní, tato energie prostě zmizí. Pokud se budete nutit vrátit se ke vztahu, ke svému starému já, múže to být velmi nebezpečné.

Děláte dvě protichúdné věci: na jedné straně se pokoušíte jít dovnitř, na druhé straně se pokoušíte jít ven. Je to jako kdybyste řídili auto, tlačili na plyn a zároveň na brzdu. Múže to skončit katastrofou, protože děláte dvě odlišné věci zároveň.

Meditace je jen proti falešné lásce.

Faleš zmizí, a to je základní podmínkou pro to, aby se objevila skutečnost. Faleš musí odejít, musí vás úplně opustit; jen tehdy jste připraveni pro skutečnost. Druhá věc, která je také velmi nebezpečná, je udělat si z toho životní styl. Stalo se to mnoha lidem. Žijí v klášteřích – staří mniši, ortodoxní věřící, kteří si z nevstupování do milostných vztahú udělali zpúsob života. Domnívají se, že láska je proti meditaci, a meditace je proti lásce – to není pravda.

Meditace je proti falešné lásce, ale naprosto v souladu s pravou láskou. Jednou přijde chvíle, kdy už nemúžete jít dál; dosáhli jste jádro svého bytí, samé dno, jste ve středu. Najednou je tady energie, ale není kam jít. Cesta navenek přestala, když jste začali meditovat, a teď jste dospěli i do cíle cesty dovnitř. Jste u cíle, dosáhli jste domov, plný energie jako velká přehrada – co budete dělat? Energie vás začne zaplavovat. Je to úplně jiný zpúsob pohybu, jeho kvalita je jiná, protože nemá motivaci. Předtím jste šli směrem k druhým s motivací; teď tady žádná není. Teď pújdete k jiným proto, že se máte oč rozdělit.

Předtím jste chodili jako žebráci, teď pújdete jako králové. Netoužíte po tom, aby vás někdo udělal šťastné – vy už jste šťastní. Štěstí je příliš mnoho. Oblak je příliš plný, musí z něj zapršet. Květ je tak plný, že jeho vúně se začne vznášet ve větru do všech koutú světa. To je sdílení. Vznikl nový typ vztahu. Není správné jej nazývat vztahem, protože už to není vztah; je to spíš stav bytí.

Vy nemilujete, vy jste láska.

Vyzařujte lásku.
Milujte. Seďte sami ve svém pokoji, a milujte. Vyzařujte lásku. Naplňte celou místnost energií vaší lásky. Vibrujte na nové frekvenci, kolébejte se na oceánu lásky. Tvořte kolem sebe energetické vibrace lásky. Okamžitě poznáte, že se něco děje -něco se změnilo ve vaší auře, něco se změnilo kolem vašeho těla; kolem vašeho těla se rozlévá teplo jako při hlubokém orgasmu. Jste živější. Ospalost zmizela. Objevila se bdělost. Kolébejte se na tomto oceánu. Tancujte, zpívejte, a naplňte celou místnost láskou.

Na začátku to vypadá velmi divně. Když poprvé dokážete naplnit místnost energií vaší lásky, vaší vlastní energií, která padá a odráží se zpět k vám, a činí vás šťastnými, začnete si říkat: “Copak jsem se sám zhypnotizoval? Mám halucinace? Co se děje?” Vždycky jste si mysleli,že láska přichází od někoho druhého. Vždy vás musela milovat matka, otec, bratr, manžel, manželka, dítě – vždycky někdo. Pro lidi, kteří nikdy nemilovali, je meditace velmi obtížná.

Láska, která závisí od osoby, je špatná. Láska, kterou tvoříte v sobě, láska, kterou tvoříte ze svého bytí, je skutečnou energií.

Jděte kamkoli s oceánem, který vás obklopuje, a zjistíte,že kdokoli k vám přijde blíž, púsobí na něj najednou úplně jiné energie. Lidé se na vás budou dívat očima víc otevřenýma. Pohlédnete na ně, a oni pocítí závan nějaké neznámé energie; budou se cítit svěží. Vemte někoho za ruku a celé jeho tělo začne pulzovat. Jen k němu jděte blíž, a ten člověk se bez jakékoli příčiny začne cítit šťastný. Múžete to vidět. Pak budete připraveni sdílet.

Pak si najděte milence, najděte si skutečnou vnímavost. Osho uvádí tuto meditaci pro páry, které cítí ve svém vztahu blok – jejich energie je třeba uvolnit a smísit. Seďte ve tmě proti sobě, a držte se křížem za ruce. Deset minut se dívejte navzájem do očí, a když se tělo začne pohybovat a kývat, dovolte mu to. Múžete mrkat, ale stále se dívejte jeden druhému do očí. Nepouštějte ruce, ať se děje cokoli, nezapomeňte na to. Po deseti minutách zavřete oči a nechte tělo dalších deset minut se kývat. Pak vstaňte a kývejte se spolu, držte se za ruce deset minut. Hluboce to promíchá vaši energii. Je třeba trochu víc roztát, roztát do toho druhého.

Odevzdejte se lásce. V milostném vztahu musíte být posedlí, a nesmíte se pokoušet vlastnit. V milostném vztahu se musíte odevzdat, a nesmíte hlídat, kdo má navrch.

Přestaňte myslet.. Jestli přijde meditace, musí přijít i láska. Jestli láska nepřijde, znamená to prostě jen to, že ještě nepřišla meditace.

Odevzdejte se lásce. Kdykoli zjistíte, že myslíte, vezměte se za hlavu, a pořadně s ní zatřeste – opravdu pořádně, ať se všechno obrátí vzhúru nohama. Dělejte to pravidelně, a po několika týdnech zjistíte, že vám to zatřesení pomáhá. Najednou budete bdělejší.

V zenových klášterech chodí Mistr dokola s holí, a když uvidí žáka, jak dřímá, přemýšlí, a jak mu po tváři probíhají sny, okamžitě jej tvrdě udeří do hlavy. Po zádech proběhne šok a ve zlomku sekundy se zastavuje myšlení a objevuje se bdělost. Nemohu za vámi chodit s holí. Musíte sami sebou pořádně zatřást, a i když si lidé budou myslet, že jste se zbláznili, nezlobte se. Existuje jen jediné šílenství, šílenství mysli. Jediné šílenství je příliš myslet. Všechno ostatní je krása. Mysl znamená nemoc.

Nechte milování přijít samo. Než se začnete milovat, patnáct minut tiše seďte a držte se navzájem za skřížené ruce. Seďte ve tmě nebo při velmi tlumeném světle, a prociťujte se navzájem. Nalaďte se. Dělá se to tak, že spolu dýcháte. Když partner vydechuje, vydechuje i partnerka; když vdechuje, vdechuje i ona. Během dvou – tří minut se do toho dostanete.

Dýchejte jakoby jste byli jeden organismus, Jedno tělo místo dvou. A dívejte se navzájem do očí, ne agresivně, ale nežně.

Užijte si jeden druhého, hrajte si navzájem se svými těly. Nezačněte s milováním dokud nepřijde samo. Vy se nemilujete, jen najednou zjistíte, že milujete. Počkejte si na to. Pokud to nepřichází, nemá cenu to nutit. Je to v pořádku. Jděte spát, není třeba se milovat. Počkejte si na to den, dva, tři. Jednou to přijde. A když to přijde, láska pújde velice do hloubky, nepřinese šílenství, které přináší teď. Bude to velice tichý oceánský pocit. Počkejte si na to, neznásilňujte to.

Láska je něco jako meditace. Je to něco, co musíme chránit, ochutnávat velmi pomalu, aby vstoupila hluboko do vašeho bytí, a byla záţitkem tak silným, že vy zmizíte. Vy nemilujete – vy jste láska. Láska se stane mohutnou energií kolem vás. Oba vás transcenduje, oba se v ní ztratíte. Ale na to si musíte počkat. Čekejte na tu chvíli a brzy budete vědět, jak na to. Hromaďte energii a nechte ji dělat svou práci. Postupně si uvědomíte, kdy přijde ta správná chvíle. Začnete si uvědomovat její příznaky, předzvěsti, a nebudou žádné potíže.

Láska je jak Búh – nemúžete ji manipulovat. Přijde když přijde. Pokud nepřijde, není proč se zlobit.

Z knihy Osho_Oranzova_kniha

2 replies on “Láska a jej vyžarovanie…”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.