Kategórie
Bylinky Liečenie

Kapucínka väčšia…

downloadZnova som sa dostala k vzácnej bylinke. Je až neuveriteľľné ako je silne účinná a hlavne čo ma zaujalo, že má antibakteriálne účinky. Citrovital ma tak isto nesklamal  a jeho účinnosť som si odskúšala na sebe. Dokonca aj moje ASLO  sa znížilo o 50, čo ma potešilo, aj keď jeho hodnota v mojej krvi je stále o 300 vyššie. 🙄

Kapcínka je trváca, zriedkavo jednoročná bylina s poliehavou alebo popínavou, niekedy až dva metre dlhou zakoreňujúcou sa stonkou a mnohouholníkovitými listami na dlhých úponkovitých stopkách. Listy majú zelenožlté žilky. Pazušné kvety na dlhých stopkách sú súmerné, päťpočetné a obojpohlavné. Ostrohovitý kalich má horný pysk z troch, spodný z dvoch lístkov, ostrohovitá koruna je zložená zo svietivých oranžovožltých nerovnakých lupienkov. Kvitne od leta do jesene. Plodom je tobolka.

Pochádza z Južnej Ameriky, pestujú ju na celom svete ako okrasnú rastlinu. Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovišti alebo v polotieni. Semená vysádzame jednotlivo asi v dvadsaťcentimetrovej vzdialenosti, rastú na všetkých druhoch dobre priepustných pôd.

Pri kapucínke platí, že čím je chudobnejšia pôda, tým bohatšie sú žiarivé kvety.

V nádobách môžu kvety prevísať cez okraj alebo ich môžeme nechať popínať sa na oporu.

V júni až októbri zberáme semeno. Dozrieva postupne a zrelé má svetlú a žltohnedú farbu. Sušíme ho v tenkých vrstvách na lieskach, na čistých papieroch v skleníkoch a ak je pekne, aj vonku na slnku. Listy a kvety zberáme priebežne.

V kapucínke sa nachádza silica s obsahom síry v glykozidickej väzbe. Z rozdrobeného materiálu destilujú benzylhorčičnú silicu, z nerozdrveného destilujú silicu zloženú z nitrilu kyseliny fenyloctovej. Benzylhorčičná silica má značné antibakteriálne účinky, aj pri najmenšej koncentrácii pôsobí na všetkých štyridsaťšesť kmeňov baktérií Staphylococcus pyogenes aureus, ktorých nepriaznivé pôsobenie sa najviac prejavuje pri infekcii močových ciest. Rastlina obsahuje aj iné vysoko účinné antibakteriálne látky.

Droga má charakteristický zemitý a zemiakovitý pach – chuť má spočiatku nevýraznú, po chvíli ostro pálivú. Ak zvlhne, má ostrý pach podobný chrenu. V minulosti bola rastlina veľmi obľúbená ako zložka tinktúry proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu.

Kapucínka obsahuje veľa vitamínu C, posilňuje imunitný systém, najmä pri dlhotrvajúcom kašli, zápale močových ciest. Z celej rastliny spolu so semenami pripravíme šťavu – 20až30 g na deň. Šťava má ostrú chuť, najlepšie je piť ju po jedle s cmarom alebo ovocnou šťavou. Môžeme si pripraviť aj čaj z dvoch čajových lyžičiek semien, ktoré krátko povaríme.

Použitie nájde aj v kuchyni. Listy aj kvety kapucínky majú ostrú chuť, môžeme nimi dochutiť šaláty aj obložené chlebíčky.

Mladé pupene je možné nakladať do octu, chutia podobne ako kapary. Semená majú z celej rastliny najpikantnejšiu chuť a na rozdiel od ostatných častí rastliny pôsobia preháňavo. Okrem toho, že si na kapucínke iste pochutnáte, urobíte aj niečo pre svoje zdravie. Možnože najmä to.

Skrátka – ak vám kapucínka nezachutí hneď na prvý krát, skúste sa prekonať, pretože to stojí za to. Kapucínka je totiž povestná svojimi mimoriadne silnými antibiotickými účinkami. Ničí údajne viac než 40 rôznych bakteriálnych kmeňov a medziiným dokonca aj obávaného zlatého stafylokoka.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kapucínka, či už vo forme tinktúry, čaju alebo čerstvých listov, pomáha pri všetkých bakteriálnych ochoreniach skrátiť dobu nevyhnutnú na vyliečenie organizmu a zamedzuje opakovanému vráteniu choroby. Užívanie kapucínky je vhodnou prevenciou, ale aj vítanou prírodnou alternatívou užívania antibiotík. Rovnako ide o účelný doplnok samotných antibiotík, ktorý má schopnosť zosilniť, rozšíriť a urýchliť ich účinnosť. Najmä v počiatočnom štádiu bakteriálnej nákazy dokáže kapucínka úplne zastaviť rozvoj choroby.

Kapucínka účinkuje veľmi spoľahlivo predovšetkým pri zápalovom ochorení obličiek, močového mechúra, prostaty a ženských pohlavných orgánov a pri rôznych zápaloch dýchacích ciest. Dobré výsledky sa dosahujú aj pri liečbe zápalov zvukovodu a zápalu vaječníkov, kde nezaberá antibiotická liečba. Pôsobenie kapucínky sa však neobmedzuje iba na baktérie, výrazne zabraňuje aj rozmnožovaniu vírusov a rastu plesní. Veľkou výhodou užívania kapucínky je jej veľmi dobrá znášanlivosť, možnosť užívania dlhý čas bez možnosti predávkovania a nulová kontraindikácia. Kapucínka sa dá užívať dokonca aj v priebehu tehotenstva a pri dojčení.

Tinktúra z kapucínky sa dá úspešne použiť proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu. Čerstvo rozdrobené listy dezinfikujú rany a urýchľujú ich hojenie. Podľa indiánskej tradície patrí kapucínka k rastlinám zasväteným Slnku. Je to bylina, ktorá dodáva čistotu a silu. Bola určená predovšetkým tým, ktorí sa mali vydať na dráhu bojovníka. Zdá sa, že v kapucínke sa skrýva nemalá a ľahko prehliadnuteľná sila, práve taká, akú potrebuje bojovník, aby prekvapil nepriateľa a zasadil mu rozhodujúcu smrtia- cu ranu. Táto Indiánka je oveľa viac, než len pekná žienka do kuchyne…

Viac informácií o bylinke kapucínka …

Upozornenie: Výrobok nie je určený pre deti do 3 rokov. Dávkovanie pre dospelých 3 x 15 kvapiek za deň; pre deti od troch rokov 3 x 5 kvapiek za deň riediť v nemineralizovanej vode 20 ml na jednu dávku. Potom sa podrží v ústach a po 20 s až 30 s sa prehltne. Pitný režim pokračuje asi po pol hodine.

Zdroj : Mgr. Tereza VIKTOROVÁ pre časopis Vitae

28 replies on “Kapucínka väčšia…”

Martinka mám originál recept, kde dávam 10g bylinky, alebo semienok a 100g liehu a 2 týždne nechám lúhovať v tmavej fľaške na okne. Potom precedím a dám do chladničky. Túto tinktúru som si väčšinou dávala po 30 kv. do vody a tak som ju pila. Zdala sa mi dosť pálivá.

Páči sa mi

Tak toto som nenašla, len že obsahuje látky, ktoré pôsobia na pľúca a močový mechúr. Už 2 dni ju mám naloženú v liehu a na jar si chcem aj semienka zasadiť. Vyskúšam potom aj jej listy. 😉

Kapucínka je unikátna rastlina. Okrem peruánskej wiry obsahuje jedno z najúčinnejších prírodných antibiotík isothyokyanát benzylnatý. Kapucínka pochádza z okolia Peru a po mnoho storočí je tamojšími používaná pre jej liečivé účinky.

Kapucínka obsahuje látky vylučujúce sa prevažne močom a pľúcami. Hlavnou účinnou látkou je isothyokyanát benzylnatý, radený medzi prírodné antibiotiká. Vďaka tejto látke kapucínka pôsobí proti všetkým kmeňom stafylokokov, mnohým druhom streptokokov a iným druhom baktérií a vírusov. Kapucínka má unikátnu vlastnosť a to, že je mimo jej veľmi silný účinok veľmi ohľaduplná k telu.
Kapucínka neničí prirodzenú mikroflóru zažívacieho traktu a iných slizníc, tak ako chemická antibiotiká. Kapucínka sa ukazuje ako výborný prostriedok na boj s akútnymi a predovšetkým chronickými zápalmi močového mechúra, obličiek a močových ciest. Vďaka vylučovaniu pľúcami sa užíva pri zápaloch dýchacích ciest – však odporúča sa nebrať pri astme.

V poslednej dobe je kapucínka stredom záujmu vďaka nevídanému účinku na zlatého stafylokoka – Staphylococcus aureus. Se stafylokokom a tohto typu sa počas života stretne väčšina ľudí a pre väčšinu nepredstavuje vážnu hrozbu. Problém nastáva pri oslabenej imunite a uhniezdeni stafylokoka v tele. Stafylokok potom pôsobí opakované zápaly na rôznych častiach tela a je takmer nemožné sa ho konvenčnými antibiotikami zbaviť. Tu sa ako veľmi sľubný liek ukazuje práve kapucínka, ktorá zlatého stafylokoka dokáže účinne hubiť.

Kapucínka užívame v náleve alebo tinktúre. Problémom je, že väčšina ľudí siahne po kapucínka až vo chvíli, keď konvenčná liečba ATB nezaberá. V tejto chvíli je však zničená prospešná mikroflóra tela a veľmi oslabený imunitný systém. Ak by človek siahol po kapucínka ako po prvej voľbe – prípadne doplnenie klasických ATB, zápal by bol vyliečený do niekoľkých dní. Ak je však zničená mikroflóra slizníc a oslabený imunitný systém, je potreba toto obnoviť, inak nikdy nedôjde k úplnému ozdraveniu organizmu, pretože cez nechránené sliznice budeme neustále chytať nové a nové zápaly a pri imunitnom oslabení sa vždy začne ozývať stafylokok. V tejto fáze je nutné brať kapucínku niekoľko týždňov u zlateho stafylokoka až 3 mesiace. Kým nedôjde k úplnému uzdraveniu.

Antibiotická látka kapucínka väčšia začne pôsobiť po 2 hodinách od požitia a kumuluje po 10hodinách. Po 16 hodinách ich z tela úplne vylúčená a nepôsobí. Preto kapucínka väčšia, tak ako štandardné ATB, musíme užívať pravidelne a nevymeškávať dávky.

Tradičné použitie: 1 lyžičku podrvených semien (dodávame celé semena, ktoré si doma podrvte) zalejeme 200ml vriacej vody, luhujeme 15 min. Tento nálev pijeme 3x denne po 8 hodinách. Vhodné voliť po 3 týždňoch pauzu. Niektorí liečitelia odporúčajú brať v kuse.

Páči sa mi

http://en.wikipedia.org/wiki/Lutein tam dole je potom rebricek ze co najviac obsahuje luteinu a na prvom mieste je nasturtium co by mala byt kapucinka ….nikde som to nenasiel priamo ale nejak mi vyplvya ked je lutein dobry na oci a kapucinka ho obsahuje dostatok tak bby mala byt dobra aj na oci ………nikdy som to neskusal ale skusim a potom uvidime:D a nasiel som to aj v cz http://cs.wikipedia.org/wiki/Lutein a po cesky by sa mala volat Lichořeřišnice -tiez tam je rebricek ….

Páči sa mi

Takže som prišla na koreň celej veci. Kvety kapucínky obsahujú luteín podľa tej tabuľky, čo si uviedol. Listy kapucínky sa môžu používať ako korenie, alebo do šalátov. Semená sa používajú na odvare, tinktúry. Takže preto sa na príbalovom letáku neuvádza, že obsahujú luteín.

lichořeřišnice větší Tropaeolum majus
Léčivá, jedlá a okrasná rostlina, velmi často pěstovaná. Listy i květy se používají do salátů, poupata se dají nakládat jako kapary stejně jako nezralá semena. Zralá semena obsahují olej, rostlina na záhoně odpuzuje mšice. Potřebuje slunce. Chutí se blíží řeřiše. Barva květů je od žluté k červené, květy naložené do octa ho nejen ochutí, ale dají mu i svou barvu takže se dá vyrobit celá barevná škála ochucených octů. Je jednoletá a při klíčení se doporučuje dávat několik semen k sobě, neboť se navzájem podporují v klíčení (zdroj této informace si už ale bohužel nepamatuju).
Má neobyčejně silné léčivé vlastnosti, léčebně se používají semena, květy, listy a čerstvá šťáva.

Iba že by si si nakladal kvety a konzumoval ich s čerstvom stave. 😉

Páči sa mi

Super, tiež ju plánujem,keď vyrastie využiť celú. Okrem toho plody bohaté na luteín sú černice, tie tiež zrejme nájdeš u starkej. 😉

ponákam ti knihu JAK LÉPE VIDĚT Bez brýlí a kontaktních čoček. OČNÍ CVIKY PRO KAŽDÉHO. Nový léčebný program sestavený kolektivem očních lékařů z Amerického Očního Institutu od DR. STEVEN M. BERESFORD, DR. DAVID W. MURIS, DR. MERRILL J. ALLEN, DR. FRANCIS A. YOUNG . Na konci riadku je inkona na stiahnutie.:wink: Sú tam rôzne cvičenia na oči.

Do kolonky hľadať si zadaj JAK LÉPE VIDĚT Bez brýlí a naskočí ti tá kniha. 😉

http://www.holistickamedicina.sk/mainpage.php?where=5

Páči sa mi

dobry den, velka vdaka za info o tento bylinke. aj ja sa k nej idem uchylit,az po 2 baleniach ATB….po mesiaci od vzbrati ma napadla {asi opat} chriipka. som ale tehotna a tak nechcem ATB uz ani vidiet. mate skusenost s uzivanim pocas tehotenstva, prosim. zaujimaju ma ucinky na plod a najma, nepodporuje stahy maternice? vdaka, paula

Páči sa mi

Paula …čítala som na jednom diskusnom fóre, ako kapucínka zlikvidovala streptokoky. Hľadala som či je možnú ju užívať aj počas tehotenstva a našla som že dokonca aj počas dojčenie je to možné. Ale ak si ju budeš kupovať, tak nech ti lekárnik pozrie príbalový leták, či to tam je naozaj napísané. Pozerala som Nobel.sk, no tam som nenašla žiaden prípis k tomu. 😦

Kapucínka je totiž povestná svojimi mimoriadne silnými antibiotickými účinkami. Ničí údajne viac než 40 rôznych bakteriálnych kmeňov a medziiným dokonca aj obávaného zlatého stafylokoka. . Kapucínka účinkuje veľmi spoľahlivo predovšetkým pri zápalovom ochorení obličiek, močového mechúra, prostaty a ženských pohlavných orgánov a pri rôznych zápaloch dýchacích ciest. Dobré výsledky sa dosahujú aj pri liečbe zápalov zvukovodu a zápalu vaječníkov, kde nezaberá antibiotická liečba. Pôsobenie kapucínky sa však neobmedzuje iba na baktérie, výrazne zabraňuje aj rozmnožovaniu vírusov a rastu plesní. Veľkou výhodou užívania kapucínky je jej veľmi dobrá znášanlivosť, možnosť užívania dlhý čas bez možnosti predávkovania a nulová kontraindikácia. Kapucínka sa dá užívať dokonca aj v priebehu tehotenstva a pri dojčení. Tinktúra z kapucínky sa dá úspešne použiť proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu. Čerstvo rozdrobené listy dezinfikujú rany a urýchľujú ich hojenie.

Podľa indiánskej tradície patrí kapucínka k rastlinám zasväteným Slnku. Je to bylina, ktorá dodáva čistotu a silu. Bola určená predovšetkým tým, ktorí sa mali vydať na dráhu bojovníka. Zdá sa, že v kapucínke sa skrýva nemalá a ľahko prehliadnuteľná sila, práve taká, akú potrebuje bojovník, aby prekvapil nepriateľa a zasadil mu rozhodujúcu smrtia-
cu ranu. Táto Indiánka je oveľa viac, než len pekná žienka do kuchyne…

Tak isto mám aj dobré skúsenosti z koloidným striebrom, ktoré má tiež dobré vyžitie a likviduje široký rozsah baktérii. je vhodný pre tehotné aj pre deti.
http://www.koloidne-striebro.sk/koloidne-striebro/koloidne-striebro/1/

Páči sa mi

dobrý den, vedel by mi niekto poradiť, ako dlho treba užívat kapucínku u 6 ročného dieťaťa, ked ma od 3 rokov ziteného streptokoka a pol roka stafylokoka v nošteku?neviem, či koli streptokokovi alebo nahoda jej pred pol rokom zistili mitrálnu insuficienciu na srdiečku, stredné riziko, vraj nič strašné vravel kardiolog, len bacha na streptokoky. pytam sa, lebo som čitala, že rozširuje koronálne cievy srdiečka.vďaka Zuzana

Páči sa mi

http://www.pilulka24.sk/kapucinka-vacsia-tbl-90-10-ks-zadarmo?ctm_source=google&ctm_medium=cpc&ctm_campaign=Lacne_produtkty_20131230_Search&ctm_content=Kapuc%C3%ADnka_v%C3%A4%C4%8D%C5%A1ia_tbl_90_10_ks_zadarmo_130722_17944&ctm_keyword=kapuc%C3%ADnka%20v%C3%A4%C4%8D%C5%A1ia&gclid=CIfe_P-y87sCFQdY3godlR4Azg

Zuzanka tu je fórum, kde odpovedá lekárka, tak skús tam napísať. Ja som stalylokoka u malého riešila koloidným striebrom. Dokonca som teraz čítala, že v Čechách lekári začínajú liečiť striebrom. Viem, že voľakedy to bolo zaužívané, no ATB ho nahradili. ja mám zo striebrom dobrú skúsenosť a videla som aj testy po jeho užívaní.

Páči sa mi

Maťka, vysiala si si tento rok kapucínku? Tú moju niečo žerie. Taký mini biely červíček robí po listoch cestičky,až zostane celkom vycicaná.Už som prešla aspon 50 stránok o škodcoch všade sa píše len o akejsi čiernej skákavej muške, ale o tomto čude som nenašla nič.Aj ja mám v pláne si urobiť tinktúru,mienila som skúsiť aj šalát z listov a kvietkov a asi zostane len pri chcení, no čo už,pravda.Postrekovať to nechcem ničím,kedže to chcem jesť,ale na kvietky sa teším, tie milujem,je to nádherné, ked sa tak ťahá taká žlto-oranžová nádhera,krásny dník všetkým

Páči sa mi

Dobre že o nej píšeš, lebo som si spomenula, že som zasadila posledné semienka do skalky a ani neviem aká je. 😀 Bola som pozrieť, je asi tak 20 cm veľká, ale je pekná, nič mi ju nežerie. Olinka, jedna pani striekala mušky na ružiach octovou vodou 4 dni po sebe a zbavila sa ich. Skús, to to by nemalo vadiť. Inak ja som si robila tinktúru zo semienok, čo som si kúpila…Veď uvidíš, či z nej niečo bude. 😉

Biele červíky som našla len v akváriu, že majú s nimi problém. Ty máš asi nejaký nový druh. 😀

Páči sa mi

može sa prosim kapucinka pri dojčení? na sypanom ccaji niesu žiadne kontraindikácie ale na bylinných kvapkách z kapucinky je napísane že výrobok nieje určrný pre deti, tehotné a kojace ženy?da sa s nou vytierat nos pri zlatom stafilokokovi v nose alebo stočí piť?

Páči sa mi

Dobrý den,
viete mi prosím poradiť ake je dávkovanie koloidneho striebra pri zlatom stafylokokovi? do nosa pripadne ci sa pije ak ano aké davky.
Velmi pekne vám dakujem!
Marcel

Páči sa mi

Ako pozorujem..všade píšu inak, alebo to už zmenili…ja som užívala 5 ml denne a do nosa jeden vstrek do každej dierky. Aj synovi som to tak dávala pri liečbe stafylokoka. Aj užívanie píšu už inak…vtedy bolo užívať najviac 2 mesiace a teraz píšu len 1 mesiac. Ale na preliečenie stafylokoka by to malo stačiť. Odporučila by som ti ten 20 ppm

Tu je link..ak chceš pozri si ho…http://koloidne-striebro.wz.cz/?p=productsMore&iProduct=17&sName=Koloidne-striebro-20ppm–300ml

Páči sa mi

Dakujem! Kolko krat za den do nosa – 1x? Cital som že pri vnutornom užívany striebra treba brat probiotika lebo trochu ničí črevnú mikrofloru.
Pekný den a dakujem!

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.