Kategórie
Duchovné Myšlienky

Nadpozemský pokoj…

Ľudí, ktorí v dôsledku nejakej tragickej straty zažili nástup novej dimenzie vedomia, je mnoho. Niektorí prišli o všetok majetok, iní stratili deti alebo partnera, spoločenské postavenie, reputáciu či fyzické schopnosti. Ľudia, ktorí prežili živelné pohromy a vojny, prišli dokonca o všetko naraz a ocitli sa uprostred „ničoho“.

Tomu sa hovorí hraničná situácia.

Tí, čo sa v nej ocitli, prišli o všetko, s čím sa stotožňovali a čo posilňovalo ich ja. Určite sa mnohým z nich stalo, že prenikavá úzkosť, ktorá ich v prvom momente úplne ovládala, nečakane ustúpila a jej miesto zaujal akýsi posvätný pocit Prítomnosti, pocit hlbokého pokoja, jasnosti a slobody zbavenej strachu.

Zrejme o tomto úkaze hovoril aj svätý Pavol, keď napísal: „pokoj Boží, ktorý prevyšuje každý rozum.“ A naozaj: tento pokoj je nepochopiteľný. Tí, čo ho už zažili, si kladú otázku: ako je možné, že cítim taký pokoj po tom všetkom, čo sa mi prihodilo ? Odpoveď dostanete v okamihu, keď si uvedomíte, čo je ego a ako funguje.

Keď sa rozsypú formy, vďaka ktorým máte pocit, že existujete, lebo sa s nimi stotožňujete, rozsype sa aj ego.

Pretože ego je vlastne stotožňovanie sa s formou. Keď už niet ničoho, s čím by ste sa stotožnili – čo z vás zostane ?

Kto ste v tej chvíli ?

Keď formy, ktoré vás obklopujú, podľahnú zániku alebo sa ocitnete v tesnej blízkosti smrti, odpútate sa od foriem a začnete zažívať Bytie ako také – duch sa vyslobodí z väzenia hmoty. A vy si uvedomíte, že vaša skutočná podstata nemá žiadnu konkrétnu formu, že je to samotná Prítomnosť, Bytie, ktoré predchádza všetkým formám a identifikáciám. Uvedomíte si, že vaša pravá identita je vedomie ako také, a nie to, s čím sa vedomie stotožňovalo doposiaľ.

To je boží pokoj.

Uvedomíte si najvyššiu pravdu o sebe: nie som toto a nie som ani tamto, ale len Som. Nie každý, kto zažije nejakú veľkú stratu, sa duchovne prebudí a odpúta od sveta foriem. Podaktorí si ihneď vytvoria silnú mentálnu predstavu alebo myšlienkovú formu, v ktorej samých seba chápu ako obeť či už obeť okolností, ľudí, nespravodlivého osudu alebo Boha. Takáto myšlienková forma a emócie s ňou spojené – napríklad hnev, nenávisť či sebaľútosť – veľmi rýchlo zaujmú miesto po predchádzajúcich identifikáciách. Inak povedané, ego si rýchlo nájde novú formu.

Tým, že táto nová forma je zúfalé riešenie, sa ego veľmi netrápi. Ide mu len o to, aby sa malo s čím stotožňovať. Nezáleží mu na tom, či ten objekt bude dobrý alebo zlý. Ešteže to novovytvorené ego bude menšie, meravejšie ako to predošlé.

Keď sa vám prihodí nejaká tragická udalosť, máte dve možnosti. Buď sa pokúsite vzdorovať, alebo sa podvolíte. Niektorí ľudia zatrpknú, alebo podľahnú hnevu. Iní sa stanú súcitnými, múdrymi a milujúcimi. Podvolenie znamená, že vnútorne prijmete to, čo je. Otvoríte sa životu.

Vzdor však predstavuje vnútorné zmrštenie, spevnenie škrupiny ega.

Uzatvárate sa.

Tým, že budete niečomu vzdorovať, vyvoláte aj vo svojom okolí via vzdoru. Vesmír vás nepodporí, životné okolnosti vám nebudú nápomocné. Keď sú rolety stiahnuté, slnečné svetlo nemôže preniknúť dovnútra.

Keď sa vnútorne podvolíte, keď sa vzdáte, otvorí sa nová dimenzia vedomia. Ak raz budete musieť niečo urobiť, budete konať v súlade s celkom.

Budete otvorení a tvorivá inteligencia ničím nespútaného vedomia vaše činy podporí.

Ľudia budú zrazu ochotní a okolnosti priaznivé. Budú sa diať šťastné náhody. Keď však situácia bude taká, že vy nič nebudete môcť podniknúť, stále môžete zostať v stave vnútorného mieru, ktorý sprevádza pokoru. Pokoj nájdete v Bohu.

Z knihy Eckhart Tolle -Nova-Zem-Uvedomte-si-zmysel-svojho-zivota

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.