Kategórie
Energia Sny

Hatha joga…

Joga je jeden z najstarších systémov na svete zjednocujúci telo, dušu a myseľ. Slovo joga pochádza zo sanskritu a znamená spojenie/zjednotenie. Cvičenie jogy prehlbuje vnímanie človeka, vytvára jemnosť pohybov a ľahkosť celej existencie.

Joga má za sebou bohatú históriu, počas ktorej sa vyvíjala a dnes sa stále ešte vyvíja.

Rozlišujeme 4 hlavné druhy jogy:

  1. Karma joga (cesta nesebeckého konania a jasného uvedomovania svojich činov a ich dôsledkov)
  2. Jnana joga (cesta poznania a intelektu)
  3. Bhakti joga (cesta oddanosti k bohu a k všetkému, čo bolo stvorené)
  4. Raja joga (cesta kladúca dôraz na zvládnutie vlastného “ja”, patrí sem tiež aj Hatha a Ashtanga joga)

Ha – slnko Tha – mesiac

Hatha joga je jogová tradícia vychádzajúca z diela Swamiho Swatmarami Hatha Yoga Pradipika, ktoré je voľným pokračovaním Raja jogy.Kombináciou slov “ha” a “tha” vzniká slovo hatha, kotré nám už v názve naznačuje zjednotenie protikladných energii. Hatha znamená tiež silu, alebo úsile a joga znamená zjednotenie.

Joga nie je náboženstvo, ako si mnohí myslia. Ide skôr o techniku na ceste k zlepšeniu kvality života a k sebazdokonaleniu. Jogu môžu začať cvičiť ľudia bez ohľadu na farbu pleti, pohlavie či vek.

Akýkoľvek druh jogy človek cvičí, mal by do nej zahrnúť aspekty zo všetkých horeuvedených druhov. A potom postupne – jeho myseľ sa vyjasní a vyčistí. Jeho telo si nájde rovnováhu a silu. Jeho srdce sa otvorí a zažiari. A jeho duch vzlietne a nájde svoju slobodu.

V joge poznáme mnoho rôznych techník, ktoré však môžeme v primeranej miere medzi sebou kombinovať. V raja joge patria medzi najdôležitejšie techniky asány, pranajáma a meditácia.
Asány

Dobre zvádnutá asána je oveľa viac než len estetický zážitok. Je to taktiež pochopenie a zvládnutie určitých procesov v našom tele, či už na fyzickej alebo spirituálnej úrovni. Cvičením asán si zlepšujeme dýchanie, zosiľujeme svaly, stimulujeme nervovú sústavu a vnútorné orgány. Pri cvičení asánnarába cvičenec s duchovnou energiou zvanou prána (pozri aj pranajáma). Vedomím usmerňovaním tejto energie sa cvičenec dostáva do pozície, dokáže v nej určitú dobu zotrvať a dostať sa z nej von.

Pravidelným cvičením asán postupne zistíme, ako sa časom zlepšujeme a ako robíme určité pokroky. Zistíme ako sa nám v asáne podarí vyjadriť naša vnútorná krása. Nie iba vo finálnej pozícii, ale už od prvého pohybu, ktorý nás vedie k zaujatiu asány, výdrži v nej a následnému uvoľneniu. Všetky naše pohyby a gestá majú nejaký význam. Pravidelné cvičenie asán nám preto pomáha pohybovať sa s jemnosťou a eleganciou.

Pranajáma

Prána je vitálna sila/energia zastúpená v celom našom vesmíre, hmote aj nehmote. Yama je kontrola, pretopranajáma znamená “kontrolaprány”. Pranajáma je séria dychových cvičení, ku ktorým sa pridávabandha(kontrakcia určitých orgánov, alebo určitých častí tela) a mudra(špeciálna pozícia prstov na rukách).

Dych je úzko spätý s cítením a preto jeho kontrola prispieva aj k odbúrávaniu negatívnych emócii. Pranajáma je ďalším stupňom k prehlbovaniu vnútornej podstaty a k porozumeniu vťahu telo – myseľ – duša.

Meditácia

V Patanjaliho sútrach je meditácia predposledným krokom na ceste sebapoznávania. Isté je, že človek musí byť na meditáciu pripravený. Vmeditácii neexistuje myšlienka “ja som ten, ktorý medituje”. V stave meditácie totiž neexistuje naše ego a teda ani myšlienka na to čo robíme. V čase meditácie síce niečo zažívame, ale nezažívame to prostredníctvom našej každodennej identity, ale prostredníctvom identifikácie s našim vyšším ja, či ho už nazveme univerzálnym vedomím alebo bohom. Meditácia je jeden z prostriedkov, ktorý nám ukáže skutočnú kvalitu života a odhalí krásu každého jedného momentu.

K ďalším známym jogovým technikám patria jogové krije alebo shatkarmy, používané najmä v hatha joge. Jedná sa o techniky, ktoré prečisťujú telo a vnútorné orgány.

Jedná sa konkrétne o techniky neti, dhauti, basti, kapalabhati, trataka, a nauli. bhakti joge sa tiež používa technika japa, čo znamená pravidelné opakovanie určitých posvätných slabík alebo mantry, s pomocou modlitebných korálok. Zakladateľom jogy je podľa tradície Shiva. Viac o histórii jogy na tejto stránke.

Vídite aj vy ako krásne jej aura žiari? 😉

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.