Kategórie
Duchovné

Svätá Lucia…

imagesSvätá Lucia (+284…..Syrakúzy  † 304) je jedna z katolíckych a pravoslávnych svätých. Uctievajú ju (ako jediného svätého) aj luteránski Švédi a Nóri. Je patrónkou slepých. Jej deň sa medzi katolíkmi oslavuje 13. decembra (pozri aj Lucia). Uctieva sa dokázateľne od 5. storočia.

Pochádzala z dobre situovanej rodiny, ale rozdala svoj majetok i plánované svadobné veno chudobným. Známa je legenda, podľa ktorej si vylúpila oči, aby sa nemusela vydať za pohanského ženícha, za čo ju Panna Mária obdarila ešte krajšími očami. Pohanský nápadník, ktorého odmietla, ju udal ako kresťanku. Po vynesení rozsudku ju nemohli zo súdnej budovy odviesť. Zázrakom zostala stáť ako prikovaná. Na to ju rozhnevaný sudca rozkázal obložiť drevom a podpáliť. Plamene jej však neublížili. Nakoniec jej vojak na rozkaz prebodol hrdlo.

Najstaršie zachovalé doklady o úcte sv. Lucie pochádzajú z 5. storočia. V 6. storočí už existovali svätyne a kláštory na jej počesť. S menom a sviatkom sv.

Lucie sú spojené mnohé ľudové zvyky. Okrem iného sa v nich Lucia predstavuje ako rozdeľovníčka darov a nositeľka svetla. Táto posledná vlastnosť sa jej pripisuje pravdepodobne v súvislosti s významom jej mena: latinské slovo “lux“ totiž znamená svetlo. Teda meno môžeme voľne preložiť ako “tá, ktorá prináša svetlo”. Sviatok kresťanskej svätice bol určený na 13. december. Tento deň bol pred zavedením gregoriánskeho kalendára (1582) považovaný za najkratší deň roka, a tak sa k nemu viazali rôzne magické praktiky rázu, pochopiteľne, pohanského. Ich účelom bolo premôcť temnotu, zažehnať nepriazeň a privodiť nové svetlé dni, plné prosperity.

Tradície

Svätú Luciu si pripomíname 13. decembra. Výstižne tento deň charakterizuje ľudová pranostika: “Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo nám dáva najdlhšiu noc.” Iné porekadlo zase hovorí, že “svätá Lucia noci upíja”. To by ale znamenalo, že od tohto dňa sa má zimný deň predlžovať a noc skracovať. No to sa deje až od zimného slnovratu. Preto vzniká otázka ako túto nezrovnalosť vysvetliť.

Objavil sa názor, že ide o omyl ľudu. S tým sa však nedá súhlasiť, pretože kalendárne ľudové porekadlá sú veľmi presné, vychádzajú z dlhoročného pozorovania prírody. Rozdiel vyplýva z nezrovnalosti medzi starším juliánskym kalendárom a skutočným slnečným časom. Tento kalendár sa v dôsledku určitých nepresností každých 128 rokov posúval zhruba o jeden deň dopredu. Tak sa mohlo stať, že niekedy v stredoveku Luciin sviatok naozaj pripadol na deň zimného slnovratu.

Ešte v prvej polovici 20. storočia chodili po našich dedinách a mestečkách bielo odeté ženy – “Lucky”. Tvár mali zakrytú maskou, alebo pomúčenú, aby ich nik nespoznal, na ústach mali papierový zobák, ktorým sa dalo klepotať. Zväčša chodili ticho, len búchali na dvere a bez dovolenia vošli dnu. Husím krídlom omietli steny, štetkou ich obielili a tým symbolicky vyhnali zlo z domov. Báli sa ich najmä malé deti, lebo ich zvykli strašiť, že ich” Lucka vezme do brucha”.

Tieto tajomné bytosti, ktoré sa objavovali v dňoch drsných nocí uprostred zimy nenesú žiadne známky kresťanskej svätej Lucie. K jej hrobu v Syrakúzach každoročne prúdia tisícky pútnikov s nádejou na vyliečenie očných chorôb. S dôverou sa k nej v tejto záležitosti obracajú najmä preto, lebo podľa legendy si sama vytrhla oči, ktoré prebudili záujem a lásku pohanského záletníka a poslala mu ich na miske na dôkaz pevnosti svojej viery. To však veľmi urazilo a zranilo pyšného mladého muža, ktorý udal Luciu ako kresťanku u miestodržiteľa Diokleciána.

Bol to obávaný prenasledovateľ kresťanov, ktorí práve za jeho vlády postúpili mučenícku smrť. Nebolo to ináč ani s krásnou Luciou. No prv, než bola sťatá mečom, udiali sa okolo jej mučenia a potupy mnohé zázraky. Keď ju mal ťahať vozík s volmi po meste na znak pohany, vraj sa ťažné zvieratá nepohli z miesta, keď ju polievali vriacim olejom, ostala nezranená.

V našej tradícii sa objavuje Lucia skôr ako tajomná bytosť, čo je v protiklade so zvykmi v západnej Európe, kde sa konajú lampiónové sprievody a Lucia vystupuje ako nevesta oblečená do dlhého bieleho odevu, na hlave s vencom s horiacimi sviecami. Na Slovensku pretrvalo ľudové prežívanie tohto dňa. Nadovšetko bolo treba odháňať zlé, démonické sily, čo sa ešte viac zmocňovali bieleho dňa. Stoj, čo stoj sa im mali zabraňovať prístupové cesty do príbytkov.

Na tento cieľ ľudia využívali čo najväčší buchot a lomozenie. V ten deň sa odvšadiaľ ozýval rámus, buchotanie i vresk. Chlapci a mládenci hádzali staré hrnce a črepy do vrát i dverí na maštaliach, hrmotalo sa nádobami, čo sa našli na smetiskách. Zlé sily sa mali takéhoto buchotu zľaknúť a utekať pred náporom čudesných a nezvyčajných zvukov.

Hluk a hurhaj bolo treba nainscenovať na krížnych cestách, kde sa vraj najčastejšie v nočných hodinách spolčovali strigy a bosorky. Od nepamäti boli spojené s predstavami, že práve na týchto miestach sa sústreďujú a pôsobia rôzne nadprirodzené bytosti.

Všeobecne sa verilo, že dlhší čas sa tu zdržujú duše na ceste do záhrobia, preto sa ľudia chodili za týchto zomretých modliť ku krížom na krížnych cestách. Krížne cesty pre svoje spojenie s nadprirodzenými silami boli aj miestami vykonávania praktík ľúbostnej mágie. Podarilo sa zachytiť už len relikty doznievajúcich úkonov, ako napríklad vydlabanie dierky do kamenného kríža pre získanie prachu do čarovného nápoja lásky. Ľúbostné čary mali byť do prevádzané pôstom a modlením sa práve na krížnych cestách.

Ešte že nám tie povery a pekné tradície zostali. 😀

15 replies on “Svätá Lucia…”

TY KOKOS !!!! Teraz sa mi onej snívalo a ja som bol jej BRAT (asi) !!! Nechcela sa vydať za niekoho. Keď som vošiel do miestnosti sedela na tróne, povedala, že sa zaňho nevydá a otočila sa chrbtom. Bolo to už na konci sna a už som sa prebudil ale vyzerala rovnako ako na obrázku. 🙂

Páči sa mi

No vidíš, mne sa snívalo, že som si na povale schovala mrtvého dedka a povala sa stále otvárala a nešla zatvoriť. 😕
Nestáva sa ti občas, že sa ti sníva o niečom a ty sa na druhý deň s tým stretneš, alebo si to prečítaš?
Alebo na niečo myslíš a za nejaký čas sa s tým zaoberáš?

Páči sa mi

No však v mojom prvom komentáre máš odpoveď na svoju prvú otázku :). Hej občas sa mi to stane ale nezaoberám /netrápim sa tým, nechám to proste plavať ale pravdaže svoj sen si vyložím 🙂 a zistím čo mi má povedať.

Páči sa mi

Napíšem ti to isté, čo som napísal Bubuške (Bibs). Citujem (sám seba 😛 ): “Ja pred tým ako idem spať sa pomodlím k môjmu anielovi strážnemu, aby ma ochraňoval počas mojich (nebezpečných) ciest snom a ďakujem mu zato že ho mám 🙂 . Neviem ale musí tu byť nejaký dôvod, prečo si tie sny nepamätáš. Mňa osobne by to pekne štvalo, keby že sa mi niečo také deje ale skúsil by som sa na to zamerať počas meditácie 🙂 , prečo sa mi niečo také stáva.”

Páči sa mi

Čítala som to u Bibs. Mám dni, keď sa počas sna zobudím, rozmýšlam nad ním a potom si ho pamätám.. Niekedy si počas dňa zase na sen spomeniem. Môj spánok je väčšinou plytký, ale keď som unavená, tak spím úplne tvrdo, že si nič nepamätám a v tom to bude. Môj muž spí tvrdým spánkom a vraví, že jemu sa nesníva, čo je blbosť. Len si to nepamätá.
Ok idem spať, som úplne odrovnaná…pekné sníčky želám.

Páči sa mi

😀 Ja som spal celý deň, lebo som akosi ochorel :). Zajtra pôjdem ku doktorke, tá mi dá ospravedlnenku na celý týždeň, predpíše mi lieky, ktoré nevyberiem a vyliečim sa za týždeň zase sám :D. Spojím nepríjemné s neužitočným a oddýchnem si :D.

Páči sa mi

Čo si si na prechádzke nedal rukavičky a čiapku??? 😆
No tak ak si školák, tak ok, ale mne by týždeň PN-ky neprospel. Ja zas liečim chronickú nádchu a už mi lezie na nervy.

Páči sa mi

Už keď som bol na tej prechádzke tak som bol chorý :D. Máš pravdu čiapku a rukavice som nemal :lol:. Hmm skúsim spojiť antibiotiká s vizualizáciou a virtualizáciou 😀 a som zvedavý čo sa stane :P.

Páči sa mi

Chvalim clanok, je jediny svojho druhu na webe. Mali by sme zachovat nase tradicie a zvyky. Tvoria nasu identitu.
Este doplnim jednu vec. Ked na Luciu si zacnete robit stolicku a pri jej vyrobe nepouzijete klinec a dokoncite ju na stedry vecer, mozete si sadnut do stredu kostola na polnocnej omsi a uvidite vsetky bosorky ci bosorakov okrem ineho… 🙂
Len nezabudnite si pripravit sotatok maku na cestu domov aby Vas nedostihli… a co bude dalej to je len na Vas. Totiz viac sa nevie, takze to asi happy endom neskoncilo…
🙂

Páči sa mi

To máš pravdu, že tradície by sa mali zachovávať. Naše deti už nič z toho ani nepoznajú. 😦
To o tej stoličke som čítala aj ja niekde, ale občas keď sa pozriem do zrkadla, tak jednu bosorku vidím 😆

Páči sa mi

Este stale to mozeme napravit a vsetko porozpravat s podobnym nadsenim ako sme to pocuvali aj my 🙂
pocul som to vo viacerych verziach:-), hmm nikto nevie ako dotycni potom casom dopadli, mozno ich nakoniec uplne umatali 🙂
uz len sa jej v zrkadle nezlaknut 🙂 , ja ni neviem co v zrkadle vidim :-)…

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.