Kategórie
Sny

Byť zdravý je povinosť!

Zdraví začíná tím, že se naučíme správně dýchat. Abychom se dostatečně mohli vyjádřit o důležitosti dechu a dýchání, museli bychom o tom napsat celou knihu. Z hlediska samoléčení se proto musím spokojit s tím, že vám řeknu, že nejdůležitější faktor v udržení rovnováhy mezi pozitivními a negativními životními proudy je dýchání – správné dýchání!

Dýchání není nic jiného než stálé a pravidelné střídání dvou životních proudů. Když se nadechneme, dáváme tělu pozitivní náboj; když vydechujeme, tak negativní.

Když vědomě řídíme svůj dech, můžeme ovládat a řídit tvorbu a tok těchto dvou energií. Klíč k sebekázni a sebeovládání je proto ovládání dechu.

Stav naší mysli a naše dýchání jsou tak úzce spjaté, že jeden může ovlivňovat druhý a naopak. Sebemenší emocionální rozrušení má okamžitý efekt na kvalitu organismu a rytmus dechu. Na druhou stranu pokud vědomě změníme svůj vzorec dýchání, můžeme mocně ovlivnit svojí mysl.

Hlubokým pravidelným a pomalým dýcháním můžeme například okamžitě dosáhnout naprostého klidu uvnitř sebe samých, i kdybychom byli uprostřed zmatku a hněvu.

Pokud dýcháme pomalu, nemůžeme se rozčílit. Ale rychlé, uspěchané, nepravidelné dýchání stačí samo o sobě – bez jakéhokoliv dalšího vlivu – abychom v sobě vyvolali neklid a nevolnost.

Kolik dobra a výhod může přinést tato znalost všem těm, kteří vědomě využijí možnosti skrývající se v tak prosté každodenní záležitosti jako je dýchání!

Ten proslulý klid a sebeovládání východních lidí, obzvláště pak jogínů, jsou založeny na vědomém ovládání dýchání.

Dosažení dokonalého ovládání těla je založeno za prvé na znalostech starých tisíce let o působení sil v člověku a za druhé na poctivém provádění cviků vyzkoušených a potvrzených stovkami generací jogínů. Povětšinou se tyto cviky skládají z pasivních poloh těla v kombinaci s ovládaným dechem, soustředěním myšlenek a vedením vědomí. Dokonce i  na Západě, kde vládne nepřirozený shon, který je součástí každodenního moderního života, mají tato cvičení extrémně dobré výsledky. Jsou snadná a lehce se provádějí.

Nejdůležitější ze všech cvičení Hatha jógy je dosažení naprostého odpočinku a uvolnění. Západní lidé už ani neví, co naprostý odpočinek znamená. Neumí už zcela uvolnit své tělo včetně všech jeho svalů a nervů. Jsou v neustálém stavu napětí. To je velmi škodlivé, protože jediný způsob, jak opravdu dobít naše baterky, je to, že úplně uvolníme své tělo a všechny jeho části.

Hatha jóga nás učí, že jen pár minut strávených jedním cvičením zahrnujícím soustředěné vědomé uvolnění se rovná několika hodinám spánku. Vědomě necháme i ty poslední svaly a nervy ležet ochable na podlaze, zatímco vedeme své vědomí zpět k prvotnímu zdroji – do JÁ – a zažijeme naprostý mír a klid v nás samých. V tomto dokonalém míru se naše nervová centra dobijí čerstvou životní energií a obnoví se naše obranyschopnost.

Zdraví je nejcenější věc, kterou člověk má. Dnes je naše potřeba zdraví ještě významnější.

Rodí se nový svět a my stojíme na jeho prahu. Tento nový svět bude takový, jaký si ho lidé udělají. Pouze zdraví lidé mohou postavit zdravý svět.

První a nejdůležitější předpoklad proto, aby byl člověk zdravý, je chtít být zdravý. V dnešní době nemáme čas být nemocní a hledat ostatní, kteří by nám pomohli. Chceme se vyhnout tomu, abychom se stali přítěží buď sami pro sebe nebo pro ostatní, přičemž si uvědomujeme, že musíme posbírat všechny své síly a společně pracovat na velkém úkolu vytvořit správný nový svět. S boží pomocí chceme postavit lepší, šťastnější a zdravější svět založený na principech společné úcty a pochopení.

Naučili jsme se, jak lidé získávají nemoce díky silám, které v nich působí, jak si každý z nás může vytvořit silné a zdravé tělo.

V duchu opravdové lásky a dobré vůle ukazujeme cestu k tomuto cíli, aby se každý jednotlivec mohl stát zdravým, užitečným členem v nové rodině člověka po celém světě!

Z knihy Elisabeth-Haich–Samoléčení,-jóga-a-osud

Podobný článok: Psychické dýchanie

6 replies on “Byť zdravý je povinosť!”

Neviem,neviem o tom by sa dalo polemizovať.Častokrát chorý ľudia prežijú plnší a krajší život ako zdraví.Vedia sa tešiť naozaj i z toho,že prežijú ráno,z toho,že ovoňajú čerstvý chlieb,že si dajú dúšok vody……….Vedia dať svetu Lásku,vedia uzdraviť vzťahy v rodine,vedia žiť,dokážu byť i dokonca Olympijskými výťazmi.Je to klamné ,podstatou je to čo v hocijakom stave zo seba dáme.Pekný a pokojný večer všetkým.R

Páči sa mi

Vyskúšaj dýchať z brucha, nie z plúc,proste si to takto skús dýchať a predstav si, že tvoj nádych začína hlboko v bruchu a výdychom sa snaž minúť všetok dych v pľúcach. Medzi novým nádychom urob pauzu. Ak to vyskúšaš viac krát za sebou, uvedomíš si , že pociťuješ kľud vo svojom tele a vnútorný pokoj, teda si v harmónii s dychom, telom a myslou. Správne dýchanie je dôležité a cvičením sa dá veľa dosiahnuť. Tvoje pľúca získajú väčší rozsah a nebudeš za chvílu zadýchaný a unavený.

Máš pravdu dalo by s o tomto polemizovať, ale každý sme iný a nesieme v sebe rozdielne bytie. Zdravý človek si málokedy uvedomuje hodnotu života, zato chorý človek ak mu začne dýchať smrť na krk si ho uvedomí a začne žiť naplno. Vdaka chorobe si niektorí uvedomia, ako veľmi si ubližovali a že poškodené zdravie im nik nevráti, tak sa snažia využiť svoj čas spôsobom, ktorý im ich zdravotný stav vyhovuje a chcú ho zaplniť peknými prežitkami. Tak to v živote chodí.
Je to smutné, ale pokiaľ nezmeníme program v hlave a neuvedomíme si , že sa neustále honíme z niečim na úkor zdravia, stresujeme sa a málo sa venujeme sami sebe, tak k tomuto spejem. Až choroba nás zlomí a my sme nútený prehodnotiť svoj život a zmeniť postoj k nemu.

Pekný večer všetkým. 😉

Páči sa mi

Viem tak dýchať.ako dvojročný som naozaj SPADOL Z POVALE 🙂 Oco bol po ťažkej auto nehode a ja som sa vybral na povalu pozrieť holúbky.Bola slnečná nedeľa,otec po nehode v posteli,mamina,varila nedeľný obed v telke Rendal a Hopkirk a ja somsom pod oknom poajme vyliezol po rebríku na povalu a dvere holubníku na zrazili späť,prepadol som cez prepážku až do pivnice,ktorá bola pootvorená.Zázrak,bola vysoká hladina spodnej vody a keby som sa bránil,tak padnem do pivnice a utopím sa…………..Potom som v školke schytal takú facku od komunistickej odpornej učiteľky,že som lízal zárubne a stratil som reč.No naučil som sa daru počúvania a daru slova a zmenilo mi to život.Iba správnym dychom viem komunikovať a tým že na každé slovo poznám iný význam v slovenčine,češtine,maďarčine,či angličtine,alebo ruštine viem komunikovať.Naučil som ovládať handicap,ale naučil som sa tým počúvať…………Zdravie je relatívne a tým ,že som sa staral o chorých viem čo všetko s tým prichádza.Zdravie nieje priorita,ale iba stav,ale zdravý si ho nevedia vážiť a nepoznáme moc Démona času a preto tak silno smútime nad stratou blízkeho,lebo sme premárnili čas,ktorý sme mohli využiť zmysluplne a to nás mrzí a bolí a preto často smútime.Čím väčší dlh,tám väčší smútok………….Zdravie niej podstatou a s ľuďmi čo som riešil to vždy tak vyšlo.I v Nebi je to o tom ČO!Nie AKO????Skúsme sa nad tým zamyslieť všetci,určite sme sa s tým všetci stretli a často k Duchovnu ťahá tákáto skutočnosť.Pa všetci.R

Páči sa mi

Zažil si toho veľa, ten príbeh si ešte pamätám o si mi opisoval. Ako si to myslel: 🙄 “Čím väčší dlh,tím väčší smútok” rozmýšlala som prečo som tak hrozne žialila za kamarátkou čo zomrela na autonehodu a ťažko som to niesla. Smrť bratranca ma tak nevyviedla z miery ako jej smrť. Dlho som to v sebe spracovávla a zvažovala som čo nás duševne spájalo. Neviem….

Páči sa mi

Čím viac si myslíme,že sme toho premárnili v nejakom vťahu,tým viac to banujeme.Čiže si vyčítame ak stratíme priateľa koľko spoločných chvíľ sme premárnili,koľko sme toho mohli zažiť a tak.Proste životné klapky fungujú……….Krásne to opísala Božena Němcová v Babičke,keď Babička zomierala a všetci pri nej smútili ………Ona im s Láskou a úsmevom povedala,že nech nesmútia,veď sa spolu užili 🙂 To je krásna myšlienka a Božena Němcová bol zasa jeden z nadčasových ľudí vo svojom veku a mnoho povedala no v súčastnosti je zabudnutá snáď ju oprášili vo filme Anděl Páně Krásna Dušička,krásne prežitky.netreba si nič vyčítať,nerobiť dlhy iba využiť druhú šancu a nové okolnosti 🙂 Dobrú Maťka a netráp sa preto,odstupom času to uvidíš a nájdeš odpoveď,niekedy stačí sa na to iba inak pozrieť.Pokojnú noc všetkým.R

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.