Kategórie
Duchovné učenie

Jiddu Krishnamurti…

Našla som na internete stránku Jiddu Krishnamurti a na nej  Zbierku otázok, ktoré boli položené Krishnamurtimu na prednáškach v Anglicku, USA a Švajčiarsku. Kniha je mimoriadne inšpirujúca, lebo sa nehrá s povrchom, ale preniká k samotným základom problému, tak ako je u Krishnamurtiho pravidlom.

Rozpráva sa tu o veciach, ktoré  si nechcú ľudia ani len pripustiť, lebo sme uviaznutý v tradičných predstavácho guruoch a autoritách, osvietení, egu, pamäti, meditácii a mnoho ďalších tém, ktoré vedú človeka k samostatnosti, kde sa nepozná strach, ktorý sa projektuje do   nasledovania autorít a ich ideológií.

Co je naše vědomí? Existují odlišné úrovně vědomí? Existuje vědomí, které přesahuje možnosti vědění, jež si obvykle uvědomujeme? Je možné vyprázdnit obsah vědomí?

Člověk může používat slova a všelicos popisovat, avšak to, co je pojmenováno a popsáno, není skutečností. Nenechte se tedy mýlit.

Co je naše vědomí?

Znamená to uvědomovat si, být si vědom, co se děje nejen vně, ale také uvnitř – je to tentýž pohyb. Naše vědomí je výtvorem našeho vzdělání, naší kultury, rasového dědictví a výsledkem našeho vlastního úsilí. Všechny naše víry, dogmata, rituály, koncepty, žárlivosti, úzkosti, rozkoše i naše takzvaná láska – toto všechno je naším vědomím. Je to struktura, která se vyvíjela tisíciletí za tisíciletím – skrze války, slzy, žal, sklíčenost i euforii: toto všechno utváří naše vědomí. Někteří lidé říkají, že vědomí nemůžete změnit. Můžete je upravit, můžete je naleštit, avšak musíte je přijmout a co nejlépe využít; je totiž zde. Bezobsažné vědomí neexistuje.

Tazatel se ptá: je možné vyprázdnit vědomí od všeho obsahu – od smutku, úsilí, bojů, děsivých lidských vztahů, hádek, úzkosti, žárlivosti, zalíbení a smyslnosti? Lze tento obsah vyprázdnit? Je-li vyprázdněn, existuje jiný druh vědomí? Obsahuje vědomí odlišné vrstvy, odlišné úrovně?

Ve starověké Indii rozdělili lidé vědomí na nižší, vyšší a nejvyšší. A toto rozdělení je poměřováno, protože v okamžiku, kdy existuje rozdělení, musí existovat poměřování, a kde existuje poměřování, musí existovat úsilí. Ať už má vědomí jakékoliv úrovně, stále jsou to úrovně vědomí. Dělení vědomí je měřením, a tedy myšlenkou. Vše, co mysl vytvořila, je součástí vědomí bez ohledu na to, jak se to rozhodnete oddělit.

Zcela vyprázdnit vědomí od jeho obsahu je možné. Podstatou tohoto obsahu je mysl, která vytvořila Já – Já, jež je ctižádostivé, chamtivé a agresivní. Toto Já je jádrem obsahu vědomí. Je možné se tohoto Já s jeho sobeckou strukturou absolutně vzdát? Přednášející může říct, že to lze. Znamená to, že neexistuje žádný střed, ze kterého jednáte a z nějž přemýšlíte. Střed je podstatou poměřování, které usiluje o to, abyste se něčím stali. Může toto skončit? Můžete odpovědět kladně. Jestliže však člověk ukončí toto stávání se, co se nachází na jeho konci?

V první řadě uvažte, zda může skutečně toto stávání skončit. Dokážete se vzdát a odložit nebo ukončit něco, co máte rádi a co vám poskytuje hlubokou rozkoš, aniž by vás vedly nějaké motivy, aniž byste se nepřesvědčovali: „Dokážu to, protože chci vědět, co se na konci nachází.“ Dokážete okamžitě ukončit něco, co vám poskytuje veliké potěšení? Vidíte, jak je to obtížné. Je to stejné jako s nějakou závislostí. Vezměme si příklad člověka, který kouří – jeho tělo bylo otráveno nikotinem, a jakmile kouřit přestane, tělo po kouření touží, a tak, aby je uspokojil, vezme si něco jiného. Dokážete tedy racionálně a s jasnou hlavou něco ukončit, aniž byste byli motivováni nějakou odměnou či trestem?

Sobeckost se skrývá v mnoha věcech – v hledání pravdy, sociálních službách, v zaprodání se člověku, názoru nebo konceptu. Člověk si to musí zřetelně uvědomovat, a to vyžaduje vaši veškerou energii, kterou teď plýtváte ve sporech, strachu, smutku a jiné životní útrapě. Touto energií je rovněž plýtváno na takzvanou meditaci. Vyžaduje to obrovskou energii, nikoliv fyzickou, avšak energii, která nebyla ještě nikdy využívána. V takovém případě lze vědomí vyprázdnit, a je-li vyprázdněno, můžete, nebo nemusíte shledat, že existuje něco víc – je to pouze na vás. Člověk by chtěl záruku, že něco víc existuje. Taková záruka však není.

Jiddu Krishnamurti Otázky a odpovede

7 replies on “Jiddu Krishnamurti…”

eeej, velmi dobry clanok … podstatou mi pripomina logicky paradox pripadu veriaci/ateista … tak nejak sa intuitivne stotoznujem s predstavou, ze jedneho dna vymiznu nielen otazky, ale aj odpovede …:)

Páči sa mi

Tá moja intuitívna predstava je taká, že človek pozrie na človeka, pocíti jeho spokojnosť lásku, alebo mu odovzdá myšlienkami svoj odkaz a všetci budú žiť v harmónii a prepojený s jednotou. V spokojnosti , láske v novom svete. Toto cítim už dlhší čas.

Páči sa mi

Haha srandičky…no počkaj…, ale teraz mi doplo, že tak to vlastne je pretože duša bez hmotného tela toto vníma týmto spôsobom medzi ostatnými bytosťami, takže zrejme moje cítenia a vnímania občas nie sú obmedzené len na pozemský život, ale celostne. Preto mám ten pocit, že také niečo príde.

Páči sa mi

Přijď mě chytit za ruku
Rád bych se spojil se živými
Nevím, jestli dobře chápu
roli, která mi byla přidělena.

Sedím a povídám si s Bohem
On se vysmívá mým plánům
Má hlava mluví jazykem
Kterému nerozumím.

Chtěl bych jen cítit pravou lásku
A domov, ve kterém žiji
Protože mi v žilách koluje plno života
Který přijde nazmar.

Nechci ještě umřít,
Ale na životu taky netrvám
Dříve, než se zamiluji
Už počítám s tím, že ji opustím.
Děsím sám sebe k smrti
Proto jsem neustále ne útěku
Dříve, než dorazím, Vidím, jak se blížím.

Chtěl bych jen cítit pravou lásku
A domov, ve kterém žiji
Protože mi v žilách koluje plno života
Který přijde nazmar

A potřebuju cítit pravou lásku
a všechen život až do smrti
Mám děravou duši.

Chtěl bych jen cítit pravou lásku
A domov, ve kterém žiji
Protože mi v žilách koluje plno života
Který přijde nazmar.

A potřebuju cítit pravou lásku,
a všechen život až do smrti
Mám děravou duši
Vždyť mi to vidíš na tváři, je to velká rána.

Přijď mě chytit za ruku
Rád bych se spojil se živými
Nevím, jestli dobře chápu
roli, která mi byla přidělena

Nevím, jestli dobře chápu
Nevím, jestli dobře chápu
Nevím, jestli dobře chápu
Nevím, jestli dobře chápu

Páči sa mi

aj ja sa obcas prichytim, ze vnimam cosi ako prepojenie, spolunalezitost, otvorenost … je to len taky pocit, kdesi za barierou mysle, ale viem ako chuti, viem, k COMU smerujem.

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.