Krčná chrbtica: od C1 – C7  

STAVEC C1 – atlas: migrény, bolesti hlavy, závrate,dvojité videnie, strata pamäte,vysoký krvný tlak, chronická únava

V psychickej rovine: problémy s nadhľadom tzn. pohľadom človeka k niektorým problémom s ľahkosťou, človek musí všetko pochopiť hlavou aj keď tam práve nie je žiadna logika napr. zamilovanosť :-). Chýba intuícia a nápaditosť.

STAVEC C2 – axis: dutiny na tváry, bolesti uší,hluchota, očné nemoci – zrakový nerv, poruchy reči, čelo, jazyk

V psychickej rovine neschopnosť vidieť, ktorou cestou ísť, ktorou cestou sa dať. Človeku chýba rozhľad, alebo sa kuká až moc, ale nevidí to čo hľadá – nevidí súvislosť medzi videným a hľadaným.

STAVEC C3 – nervové potiaže, lícne nervy ich obtiaže a bolesti, ušné potiaže – hučanie v ušiach a ušný šelest (tinitus), zubné potiaže – bolesti, kazivosť, krvácanie ďasien

V psychickej rovine takmer rovnaké príznaky ako u vybočenia C4

STAVEC C4 – katary, dlhotrvajúca nádcha, polypy, strata sluchu, zášklby pier, popraskané pery, nos, Eustachova trubica

V psychickej rovine labilita – neschopnosť zaujať pevné stanovisko, neschopnost naslúchať a časté pocity viny. Je pre nich ťažké počúvať až do konca, rozhovor často prerušujú a skáču do rečí kvôli potrebe obhajovať sa stále.

STAVEC C5 – zápal hrtanu, chraptivosť,hlasivky, bolesti šije,pažerák, krčné žľazy, chronické nachladnutie,pocit hrče v krku

V psychickej rovine je podobnosť s C6 a naviac chýba schopnosť prekusnúť sa cez ťažkú situáciu, veľmi ťažké vyjadrovanie sa dokonca v niektorých situáciách až neschopnosť prehovoriť.

STAVEC C6 – bolesti nadlaktia, zápal mandlí, tvorba strumy,dusivý kašel, vybočenie spôsobuje stuhnuté krčné svaly, ramená

V psychickej rovine je to strnulosť, strach otvoriť sa novému a byť tolerantnejší. Prijímať nové, alebo ešte nie dostatočne overené veci.

STAVEC C7 – prominens: štítna žľaza, zápaly úponov na ramenách, vybočený palec – halux valgus, časté prechladnutia

V psychickej rovine rôzne formy strachu, pocit utlačovania, ponižovania sa, tiché trpenie a žiadna obrana. Neriešenie problémov, len ich tiché znášanie a sebaobviňovanie sa za ich vznik. Stavce od C2 po C6 sú tiež zodpovedné za správne spolupracovanie pravej a ľavej hemisféry.

Hrudná chrbtica: od Th1 – Th7 

STAVEC Th1: bolesti v oblasti ramenného pletenca a ruky až ku končekom prstov, bolesti v zátylku, ramene, tenisový lakeť, zápal šliach na predlaktí, bolesti predlaktia a ruky necitlivosť prstov,problémy s priedušnicou

V psychickej rovine je snaha preťažovať sa, všetko robiť sám, chýba dôvera v druhých a v schopnosti iných, neustále preceňovanie svojich síl .

STAVEC Th2: zastupuje citlivú oblasť srdca,srdečné problémy, poruchy rytmu, vysoký krvný tlak ( stavec je posunutý dovnútra), bolesti v hrudníku, koronárne cievy

V psychickej rovine úzkosť ktorá bráni sa vyrovnať s niektorými udalosťami, môžu prísť nočné mory, človek je uzavretý, nedokáže byť láskavý, zdá sa byť bezcitný a bez radosti. Nevie prejavovať lásku ani náklonnosť a nevie ju ani príjimať, cíti sa nemilovaný a zastiera to chladným chovaním.

STAVEC Th3: ovplyvňuje dych, bronchitída, zápal pohrudnice, zápal pľúc, hrudný kôš, potiaže s dýchaním, astma, chrípka, dráždivý kašel, priedušky, prsia, chronické potiaže spôsobuje stavec posunutý dovnútra

V psychickej rovine človek ustupuje, nechce nič pre seba, nemá žiadny vlastný názor, bojí sa nadýchnuť, bojí sa pripustiť, že by mohol mať pravdu.

STAVEC Th4: potiaže so žlčníkom, bolesti žlčníka, žlčníkové kamene, žltačka, žlčové cesty, spánkové bolesti hlavy

V psychickej rovine zablokovanie tohto stavca vedie k zatrpknutosti a tvrdosti voči sebe samému. Človek nič nepustí von a trpí vnútorným hnevom (kypí v ňom žlč), nedokáže povedať čo je dôvod jeho trápenia. 

STAVEC Th 5: onemocnenia a poruchy pečene, chudokrvnosť, nízky krvný tlak, potiaže s krvným obehom, únava, artritída, slnečný pletenec, pásový opar

V psychickej rovine ide o zanedbávanie vlastných životných záujmov. Na jednej strane sa človek príliš mnoho stará o svoje okolie a na druhej strane to vedie k problémom s ,, vnútornym dieťaťom”, človeka potom často sprevádza smútok a plač. Bojuje sám so sebou a tým čo si vlastne praje sám pre seba.

STAVEC Th 6: problémy so žalúdkom, čkanie, poruchy trávenia, pálenie záhy, diabetes

V psychickej rovine sa jedná o potiaže so závislosťou ako takou, na čomkoľvek – alkohol, drogy, cigarety, láska, dieťa, rodina, práca, peniaze, túžby – čokoľvek čo uspokojí závislosť.

STAVEC Th 7: opäť potiaže so žalúdkom a čkanie, dvanástorník a slinivka brušná

V psychickej rovine ako pri Th 6

Krčná chrbtica a prvá časť hrudnej chrbtice tj. po stavec TH 7 – ovplyvňuje lakťový kĺb a kolenný kĺb zozadu

Hrudná chrbtica od TH 8 po TH 12, celá lumbálna časť a kostrč – ovplyvňujú kolenný kĺb z predu, bedrový kĺb, členok vnútorná aj vonkajšia strana a kĺby na prstoch nohy. 

STAVEC Th8: problémy so slezinou a celkové oslabenie imunitného systému,bránica

V psychickej rovine posun znamená strnulosť, neschopnosť prijať životný pohyb, večné starosti o seba, iných, so všetkým a so všetkými. Nemožnosť sa vyrovnať so zmenami ako takými či už sú to zmeny osobné alebo aj všeobecné – teda zmeny týkajúce sa napr: terajšieho prechodu na euro:-), zmena vládnucej strany, ale aj menšie zmeny ako napr. úplné zatvorenie obľúbeného obchodu – to sú všeobecné a osobné zmeny všetci poznáme.

STAVEC Th 9: alergie všetkého druhu, kožné vyrážky, záchvaty, nadľadvinky

V psychickej rovine predstavuje potlačovanie vlastnej agresivity. Prejavuje sa tu známy princíp: môj protihráč, protivník je mojím zrkadlom a vidím v ňom vllastné slabosti. To môže v človeku vyvolávať agresivitu, lebo nikto nemá rád konfrontáciu s vlastnou slabosťou a nedostatkami. Nie vždy sa však treba držať pravidiel, pretože človek má tendenciu sa neskôr do nich zamotať a podriadiť im život. Prestane riešiť konkrétne a vo vnútry sa v ňom stupňuje nenávisť, zlosť a bezmocnosť, ktoré sa aj tak snaží potlačiť aby sa nemusel konfrontovať s tým čo cíti.

STAVEC Th10: všetky problémy s obličkami, arterioskleróza, chronická únava

V psychickej rovine sa prejavujú emocionálne bloky, problémy v partnerstvách akýchkoľvek !!!! Takže myslím, že tento stavec je veľmi zaujímavý :-), ale určite nie všemocný – problémy v partnerstvách nemusí mať na svedomí stavec:-). Skôr sa to môže prejavovať tým, že človek nevie prejaviť emócie, bojí sa odhaliť svoje city, pocity, vášne – celkovo môže pôsobiť ako emociálne nezrelý človek.

STAVEC Th11: močovod a opäť obličky,kožné potiaže, vypadávanie vlasov, akné, zažívacie potiaže

V psychickej rovine sa jedná o problémy a potiaže pri nadväzovaní kontaktov, strach vo vzťahu, úzkostlivosť, neistota, fixácia na vlastné slabosti, stále sebaobviňovanie sa alebo naopak ospravedlňovanie sa typu: no tak čo ja už som raz taký/á a nič s tým nenarobíš alebo nič sa s tým nedá robiť. Človek sa bojí pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi, že povie alebo spravý niečo nevhodné a tak mlčí alebo až moc ,,tára”. Väčšinou to dopadne tak, že nech sa snaží koľko chce aj tak sa stane presne to čoho sa obáva.

STAVEC Th12: problémy s tenkým črevom, nafúknutie,rôzne formy revmatizmu,poruchy rastu
neplodnosť, vajcovody,krvný obeh.

V psychickej rovine sa jedná o bojácnosť, problém vyrovnať sa s minulosťou, naviazanosť na rodičov, partnera, deti, zvieratá, domove, majetku, zamestnanie. Problémom je akýkoľvek začiatok. Zlé znášanie všetkého čo naruší prirodzenú životnú stabilitu a rovnováhu. Dieťa začne strednú školu a pôjde na internát, manžel začne chodiť na týždňovky, preloženie v práci na inú pozíciu.. všetko to nie sú až tak veľké zmeny ako si človek pripúšťa.

Bedrová časť (lumbálna)

STAVEC L1: črevné potiaže, poruchy prekrvenia hrubého čreva alebo črevného traktu vôbec,zápcha alebo hnačka

V psychickej rovine podobne ako pri Th12. Jedná sa o bojácnosť, problém vyrovnať sa s minulosťou, naviazanosť na rodičov, partnera, deti, zvieratá, domove, majetku, zamestnanie. Problémom je akýkoľvek začiatok. Zlé znášanie všetkého čo naruší prirodzenú životnú stabilitu a rovnováhu. Dieťa začne strednú školu a pôjde na internát, manžel začne chodiť na týždňovky, preloženie v práci na inú pozíciu.. všetko to nie sú až tak veľké zmeny ako si človek pripúšťa.

STAVEC L2: kŕčové žily,kolika, prekyslenie organizmu,potiaže so slepým črevom. brucho, stehná

V psychickej rovine sú to pocity paniky a kŕčovitého zovretia (leží mi to v žalúdku a mám z toho kŕče v žalúdku)

STAVEC L3-tzv.ženský stavec: potiaže v klimaktériu či v tehotenstve, pohlavné orgány, pomoc pri neplodnosti ( za pokus stojí:-), nemoci močových ciest, bolesti kolien

V psychickej rovine sa jedná o pocit chýbajúceho bezpečia

STAVEC L4: hlavne ischitické problémy, ústrel, bolesti sedacieho svalstva, dolné pánvové svalstvo,  potiaže s prostatou, bolestivé alebo príliš časté močenie

STAVEC L5: poruchy prekrvenia dolnej časti nôh a chodidiel (studené nohy a ruky) ,tvorba kŕčových žíl a opuchy dolných končatín, členky, konečník, bedrové kĺby

V psychickej rovine ide o nepochopenie postihnutého, ktorý sa sťahuje dovnútra.

VŠEOBECNE PLATÍ, ŽE 3 – 5 STAVEC LUMBÁLNEJ OBLASTI ZODPOVEDÁ ZA SEXUÁLNU AKTIVITU. ZABLOKOVANIE TÝCHTO STAVCOV MÔŽE PRINIESŤ PROBLÉMY V TEJTO OBLASTI A TÁTO POTOM VEDIE K ABNORMÁLNEMU ZAKRIVENIE V KRÍŽOVEJ OBLASTI, HLAVNE L3, SMEROM DOVNÚTRA.

SI SKĹBENIE: prezradzuje ako človek nesie ,, bremeno života” pokiaľ je táto oblasť zablokovaná, vychádzajú z nej ischiatické bolesti, bolesti v nohách a chodidlách, potiaže v podbrušku a chronická zápcha.

KOSTRČ: mnoho ľudí ani netuší, že malo zlomenú kostrč a teda nevedia mnoho krát pochopiť prečo majú problém v tejto oblasti, treba si len pospomínať na rôzne pády možno aj v detstve z bicykla 🙂

Ochorenia: hemoroidy, svrbenie v oblasti konečníka, bolesti pri sedení, znecitlivenie v nohe

V psychickej rovine človeku často chýba uzemnenie príliš sa vznáša.

 Zdroj

Súvisiace články:

Psychosomatika..spoznaj seba samého

Reklamy