Kategórie
Energia

Opakujúce sa situácie v našom živote…pokračovanie

Až už je tvá představa o vztahu jakákoliv, důležité je si uvědomit, že tvůj názor na něj je nastavený už předem.

A tento názor není svobodný. Je ještě stále spojený s nezvládnutou minulostí ! Každé ztroskotané partnerství nás opět spojuje s našimi zraněními z minula. A protože tam došlo ke ztroskotání, jsou zranění pravděpodobně nejenom potvrzena, nýbrž navíc ještě posílena. Pouze jsme se v tomto bodu stali ještě více nedůvěřivými. Kvůli tomu je tak důležité, abychom si člověka, kterého si chceme pustit blízko k sobě, pozorně prohlédli. Neboť také on si s sebou přináší svou minulost, kterou s ním pak budeme prožívat. Právě proto, že s partnerem budeme putovat všemi hlubinami, a obzvlášť těmi temnými, a vyplaví se přitom tolik dávno „zapomenutého” duševního balastu, neměli bychom se hned při první příležitosti na někoho vázat.

Je to člověk, kterému dostatečně důvěřuješ, aby tě mohl doprovázet do tvých hlubin ? Je to opravdu osoba, která se nám smí přiblížit natolik, aby se mohla dotýkat našich citových zranění a vytahovat je ven na světlo ?

Budou totiž bolet a my nebudeme vědět, jak se z této smyčky zase vysvobodit. Jediné, co bychom měli mít neustále před očima, je skutečnost, že všechny tyto opakující se vzory a lekce v našem životě nám chtějí připomenout něco minulého, tedy zranění, která dosud nebyla vyléčena. Pravdou je, že se svou minulostí bojuješ mnohem více než s přítomností. Náš rozum přijímá realitu jako pravdivou jenom do té míry, pokud ji už zná. Filtruje ji tím, že ji okamžitě posuzuje. Co bylo v minulosti spojeno s negativními zkušenostmi, bude nyní rovněž hodnoceno jako negativní. A je zcela jedno, zda to odpovídá pravdě, nebo ne. Co bylo dříve posuzováno jako krásné, bude dnes opět hodnoceno jako krásné, i když tomu tak už vůbec není. To znamená,že realita je vnímána omezeně. Naše vnímání reality filtrují naše zkušenosti.

Ne vždy je tedy nutné vědět, proč se k nám partner chová právě tak, jak se chová. Důležité je rozpoznat, že tato zkušenost je starší než vztah.

Vztah je pouze spouštěčem, nikoliv vlastní příčinou. Jenom obnovené zrcadlení starého známého zranění. Většina zkušeností je starších než vztah. Pro nás je důležité nově procházet emocemi a přitom se dívat, kam vlastně patří, abychom je pak konečně mohli osvobodit, aniž bychom partnera činili zodpovědným za to, co musíme znovu prožívat. Není to snadné. Někdy je to jako let bouřkou naslepo, bez navigačních přístrojů. A my jsme navíc ještě pilotem. Ale existuje několik orientačních bodů.

Například náš seznam přání. Ten kupodivu vypovídá hodně o tom, kde se nacházejí naše osobní lekce. Kamkoliv jdeš, bereš sebe vždycky s sebou. Podívejme se jednou pozorně na to, co všechno si přejeme. Nyní jsme jasně formulovali naše přání a touhy a s každým z těchto pojmů vymezujeme automaticky protiklady, tedy jejich stinné stránky.

Polaritou čestnosti by například byla lež, nevěra, podvod atd. To všechno se totiž v našem vztahu nesmí odehrávat. Nebo máme-li například v našem seznamu přání slovo harmonie, tak vyčleňujeme hádku, žárlivost, nesvár atd.

Ale jde to takhle jednoduše ?

Pozorujme toto „automatické” vyčlenění jednou o něco důkladněji. Uvidíme, zda jsou tato témata opravdu tak „automatická” nebo zda nejsou spíše zcela cíleně vyčleňována ? Hrajme raději hned s otevřenými kartami. Napiš, co všechno se ve tvém vztahu nesmí odehrávat. Hádka, nenávist, agresivita, žárlivost, nevěra, nedůvěra atd. Tento seznam půjde určitě hezky svižně. Udělej ho opravdu rychle a spontánně. Nepřemýšlej.

Co napíšeš jako první ? Co už nechceš zažívat ? Už nikdy více ?

Na tvém seznamu se nyní nacházejí situace a pocity, které bys už nikdy nechtěl zažívat. Jsou to všechno věci, které jsou ti důvěrně známé, které ti už někdy velmi ublíţily. Zkušenosti, které jsi musel zakoušet nejenom ve svých vztazích, ale pravděpodobně už jako dítě. Když však tyto zkušenosti nyní chceme vyčlenit z našeho vztahu, žádný opravdový vztah mít nebudeme. Proč ? Protože tato část naší osobnosti nesmí v tomto vztahu být.

Pokud jsme například měli doposud ve svém životě pocit méněcennosti nebo pocit, že nejsme hodni lásky, bezpochyby budeme tento pocit vnášet do vztahu.

Nebo pokud náš způsob řešení konfliktů spočívá v hádce, nenávisti a agresivitě, tak bezpochyby nemáme k dispozici žádný jiný nástroj, kterým bychom řešili své konflikty. Potom si budeme muset tento nový nástroj teprve vybudovat. A sice jedině ve vztahu !

Když to nechceme, pak pravděpodobně nevstoupíme do žádného opravdového vztahu. Namísto toho se budeme raději držet zpátky, budeme hrát na jistotu, neukážeme se ve své celistvosti a zůstaneme pořád tak trochu připraveni na to, abychom mohli z celé záležitosti včas vycouvat. A to ještě dlouho předtím, než by například hrozilo, ţe budeme muset čelit svému pocitu méněcennosti. Tyto stránky naší osobnosti dokážeme vlastně léčit a osvobozovat pouze a jen ve vztahu. A teprve poté budeme mít opravdu šťastný a osvobozený vztah. To znamená, že pokud chceme skutečně hluboký a láskyplný vztah, tak do toho musíme jít naplno, bez žádného kdy a ale, se všemi riziky. Budeme muset znovu procházet všemi těmito emocemi, které vlastně vůbec nechceme mít, a sice tak dlouho, dokud je nevyléčíme a nepropojíme tyto zkušenosti s novými, pozitivními zážitky.

Ať už jsme si s sebou přinesli jakékoliv vzory, budou ovlivňovat naši představou o vztahu. Náš partner vůbec neví, jaký sbalený obraz s představami před ním rozvineme. A bude nucen se našim výčitkám a představám vystavit. I když to nebude vždycky jednoduché. Existuje jenom buď a nebo.

Partnerství je pomocná ruka, abychom konečně mohli osvobodit vše nemilované. Kdo jiný než náš partner by měl mít odvahu projít s námi našimi bolestmi a hlubinami ?

Kdo jiný nám nabídne Paroli* ? * Pozn. překl.: Paroli je systém pro sázení online, jehož podstatou je možnost zvyšování sázky v případě, že sázející vyhrává. Bohužel všechno to, od čeho by se chtěl člověk distancovat, si zve přímo do svého vztahu. A projeví se to jako explozivní směs emocí a potlačovaného vzteku. Neboť abychom se něčeho mohli zbavit, musíme to nejdříve mít. A právě proto, že to člověk nechce, dostane to. Kvůli tomu se náš partner bude dotýkat těchto našich bolestivých minulých zkušeností. Může ale vynést na povrch vždycky jen to, co v nás už dřímalo. Jsou to tedy pořád jenom součásti nás samotných.

Vraťme se zpátky k našemu seznamu. Možná bys měl svůj negativní seznam nyní pozměnit a napsat, od čeho by ses rád ve svém vztahu osvobodil ? Jaké vzory a škatulky bys rád rozpustil ? Co ještě nedokážeš rozpustit ? Jakou cenu jsi za toto „nerozpuštění” ochoten zaplatit ? Když se tím zabýváš, pravděpodobně vyneseš na světlo hodně starého duševního odpadu. Prostě to dovol. Neposuzuj to. Především neposuzuj sám sebe. To nejlepší na tom je,že už jen tím,že uvažuješ nad seznamem, mnohé si uvědomíš.

Uvědomování si je léčení.

Když si ujasníme, co všechno vnášíme do vztahu a od čeho bychom se rádi osvobodili, budeme stále více poznávat, že náš partner je v mnohých záležitostech pouhým „zástupcem” pro naše projekce. Že naše vzory se doplnily s jeho. A tímto poznáním se všechno mění. Došlo k novému zamíchání karet. Nyní je máme k dispozici na stole, odkryté lícem nahoru. Možná se dokonce odvážíš ukázat svému partnerovi svůj seznam s nemilými vzory. Možná mu dokonce dokážeš říct, že na tom chceš pracovat. Má to pro tebe nesmírnou výhodu. Už se nebudeš muset distancovat, schovávat, potlačovat nebo ujišťovat. Současně si z partnera uděláš svého spojence. To vytváří blízkost.

Možná že potom i on dokáže si uvědomovat společně s tebou své stinné stránky. Neboť když se změníme my, změní se i náš partner.

Z knihy Pravidla pro šťastnou lásku Pierre Franckh

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.