Kategórie
Bylinky Liečenie

Sedmikráska chudobka…Bellis perennis

Roste na loukách, trávnících, na mezích a pastvinách. Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, až 15 cm vysoká, s přízemní růžicí podlouhlých listů a jednoúborovým stvolem. Úbory mají kuželovité lůžko, žluté trubkovité květy v terči a bílé jazykové květy obvodové.

Sbíráme květní úbory se stopkou do 2 cm (duben – říjen).

Účinné látky: Úbory obsahují hořčiny, sliz, silici a saponiny. Droga má příjemnou vůni s ostrou chutí. Podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě.

Doporučuje se ke zvýšení výměny látkové v játrech , žlučníku a slezině, proti zimničné horečce, chřipce, jako prostředek močopudný, při vodnatelnosti a otocích, při chronických onemocněních dýchacích cest a kašli.

Zevně se užívá při kožních chorobách, na hnisavé záněty, vředy a otoky.

Tinktúra: 1 lžíci drogy zalijeme 5 lžícemi destilátu a necháme 14 dní stát v uzavřené sklenici. Užíváme 3krát denně 10 kapek na lžíci vody. Zevně používáme tinkturu ve stejném poměru při kožních vyrážkách.

Sirup: hrst květů vhodíme do 1/2 vařící vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme, prolisujeme přes plátno a šťávu dále vaříme s 1/2 kg cukru až do zhoustnutí.

Čaj (odvar):Odvar: 3 lžičky drogy vhodíme do ½ l vařící vody a necháme přejít varem. Na 15 minut odstavíme a potom pijeme po doušcích 2 šálky denně při zánětu průdušek (kombinujeme s jitrocelem a podbělem)  a při výše uvedených potížích.

Při onemocnění dýchacích cest pijeme teplý, jinak vlažný nebo studený. Odvar můžeme použít (s příměsí řepíku) na koupel při kožních chorobách.

Zdroj

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.