Kategórie
Energia

Šablóna vzťahov…

Viete ako sa pritrafí to, čo v ľúbostných vzťahoch nazývame „schémou obete“? Je to celkom jednoduché: Všetko, čo sme kedysi považovali za dobré, vytvára šablónu, čiže ideálnu predstavu. Všetko ostatné s ňou porovnávame. Aj budúceho partnera. Ak v nás nie je aktívny pozorovateľ, podvedomá časť nášho rozumu sa snaží vo všetkých budúcich vzťahoch zreprodukovať pôvodný typ partnera. Vzniká tak akási predloha, ktorá nám ako magnet priťahuje do života stále ten istý typ partnerov, a ostatných, možno vhodnejších, od nás odpudzuje. Takýto priebeh nám pomáha uľahčiť výber a v oblasti voľby vhodného partnera je normálny. Ibaže naša šablóna môže byť zároveň veľkým omylom, a v takom prípade má na svedomí to, že svoje omyly ustavične opakujeme.

KEĎ VZŤAHY OVPLYVŇUJE ŠABLÓNA

Ak nadviažete vzťah s človekom, v ktorého podvedomí pôsobí počas vášho vzťahu šablóna (alebo ak taká pôsobí vo vás), všimnete si, že vaše (či partnerovo) podvedomie sa bude snažiť prispôsobiť partnera šablóne. Využije na to štyri nástroje: Chýbajúce vlastnosti sa usiluje pridať.

Nevhodné vlastnosti sa usiluje odstrániť. Nezmeniteľné vlastnosti sa snaží ignorovať alebo potlačiť. Vlastnosti, ktoré nemožno ignorovať, sa snaží vymáhať vyjednávaním. A tak robí alebo vyžaduje ústupky. Ak podliehate vzťahovej šablóne, žijete, stručne a jasne vyjadrené, v určitej forme vzťahovej časovanej bomby, pretože takýto nátlak nikto dlho nevydrží.

„Som zaviazaný pravde, ktorú spoznávam každý deň, a nie nemennosti.“…Mahátma Gándhí

PRAKTICKÉ CVIČENIE: NÁJDENIE ŠABLÓNY

Ak sa obzriete späť na svoje vzťahy, zistíte v nich niekoľko spoločných znakov i rozdielov. V niektorej oblasti kópiu, v inej pravý opak. Teraz ste už vyzbrojení poznaním o fungovaní jednoduchej podvedomej časti vo vašom systéme, a tak už môžete rozpoznať, prečo sa všetko udialo práve tak, ako sa udialo, a vo všetkom nájdete aj hlbší zmysel.

Nájdete odpoveď na otázky: „Kto alebo čo som bol vtedy?“ a „Čo sa tu udialo?“ Potom zistíte, prečo je teraz, všetko presne tak, ako je. Stav, ktorý teraz zažívate, je výsledok síl, ktoré ste dali do pohybu v minulosti. Ibaže odteraz už tieto sily nebudú môcť jednoducho robiť, čo samy chcú, lebo už poznáte mechanizmus v ich pozadí.

Predstava šablóny vám rýchlo pomôže zistiť, čo sa práve deje. Cesta von zo systému šablón je opäť možná pomocou pozorovania.

Nemusíte si robiť nijaké plány ani prijímať opatrenia. Využite to, čo sa deje práve teraz, uvedomte si to a odstráňte zo seba závoj. Impulz na zmenu príde sám od seba a v správnom čase – môže to byť okamžite alebo aj neskôr. Doprajte si čas, ktorý potrebujete, aby ste sa zbytočne neunáhlili ani si nič nevynucovali. Všetko nech prebehne v správnom čase. Potrebujete určitý čas na pozorovanie, lebo iba tak dospejete k poznaniu, ktoré ste pre závoj sebaklamu nevideli. Ak váš partner nie je pripravený prijať toto poznanie, nič na tom nezmeníte. To, či sa niekto zbaví závoja sebaklamu a kedy, je súčasťou jeho životnej cesty. Niekedy na to potrebujeme ďalšie a jednoznačnejšie skúsenosti.

Ak sa v niektorej oblasti života „prebudíte“ a spoznáte pravdu, nebudete môcť zabrániť zmenám vo všetkých oblastiach. Prebehnú samy od seba.  V tom je sila pravdy.

ŽIVOTNÉ ŠABLÓNY

Z príkladu vzťahov už viete, ako pracuje jednoduchá časť vášho rozumu, i to, prečo niekedy nevidíte pravdu, ale iba to, čo chce táto časť. Mechanizmus šablón prebieha rovnako aj v iných oblastiach života.

Šablóna šťastia

Ak ste doteraz ešte nikdy nepremýšľali o tom, čo pre vás znamená osobné šťastie, vaše podvedomie jednoducho z nedostatku lepších údajov začne postupovať podľa svojich doterajších skúseností a vzorov zvonka. V takom prípade vás môže (s vyhliadkou na prémie a následné povýšenie) doviesť až k tomu, že začnete zanedbával svojho partnera. Začne vo vás pôsobiť šablóna šťastia /, reklám a filmov a vaše rodinné šťastie môže v takom prípade zničiť nejaká ľúbostná aféra, prípadne začnete svoju túžbu po bezpečí, blahobyte a deťoch spájať s nevhodným partnerom. Je veľa možností, ako možno na ceste za šťastím skĺznuť do omylu. Ak však viete, čo sa odohráva vo vašom systéme, mnohým omylom sa vyhnete.

Šablóna zmyslu života

Určitá vaša časť túži nielen po šťastných pocitoch, ale aj po tom, aby ste našli zmysel bytia. Ak neviete, čo by mohlo byť zmyslom vášho života (aspoň približne a v súčasnosti), môže sa stať, že vaše podvedomie prijme nejakú šablónu zvonku a vy začnete nasledovať cudzí zmysel života. V takom prípade hrozí riziko, že zamestnávateľ vám vnúti šablónu, ktorú budete môcť naplniť „úspechom“ alebo podľa nej nadobudnete presvedčenie, že ste zlyhali. Zmysel života vám tak môže poskytnúť dosiahnutie nejakého titulu či spoločenského postavenia a ich strata vám ho zase môže vziať. Ľudia vo vašom okolí vás na základe toho budú obdivovať alebo podceňovať.

Skúmajte, aké otázky a odpovede vo vašom systéme sa týkajú zmyslu vášho života. Dostanete sa tak do svojho vlastného stredu, vykročíte svojou vlastnou cestou a budete sa cítiť naplnení.

Tajomné sily veľkých životných omylov

Už. viete, ako vo vašom podvedomí vznikajú šablóny aj ako pôsobia. Viete, ako pracuje ochranný modus proti bôľu. Predstavte si, že by ste teraz zbadali, ako niekto s veľkým utrpením ustavične podlieha určitým šablónam, a pritom vôbec nevie, čo robí a čo sa s ním deje. Predstavte si, že vy by ste to vedeli a že by ste to dotyčnému povedali. Upozornili by ste ho na sily, ktoré v ňom pôsobia, i na to, čo sa práve teraz deje v jeho systéme. Myslíte si, že dotyčný by sa vedel správne rozhodnúť a zbaviť svojho utrpenia? Možno. Ibaže, informácia o tom, čo sa práve deje, často nestačí. Ak spravíte z podvedomého konania vedomé, bude to veľmi cenný pokrok. Ak si zaktivizujete pozorovateľa, bude to ďalší veľký krok v sebauvedomení. No v prípade veľkých a dlhotrvajúcich omylov týkajúcich sa nášho vlastného života je tu ešte jedno tajomstvo.

TRI SILY UKRÝVAJÚCE SA ZA KAŽDOU ŽIVOTNOU LŽOU

Ktoré sily sú také mocné, že sa na ne radšej nechcete ani pozrieť a namiesto toho veríte niečomu očividne mylnému? Sú to tri druhy obáv zo straty:

Strach zo straty lásky

Ak sa vzdáte nejakej životnej lži, môže sa stať, že to podstatne zmení vaše vzťahy. Možnože láska, o ktorej ste boli doteraz pevne presvedčení, bola iba ilúziou. Možno budete musieť nechať niekoho odísť, lebo už nie je taký, akého ste ho kedysi spoznali. Ak nemáte vlastný zdroj sebalásky, strata hoci aj domnelej lásky sa vás dotkne tak silno, že je pre vás takmer nemožné priznať si pravdu.

Omyl: Som milovaný a mohol by som o lásku prísť. Pravda: Láska je tu vždy, pretože je našou súčasťo

Strach zo straty bezpečia a pohodlia

Každá zmena so sebou prináša pohyb. Niektorí ľudia však majú zo zmien strach. Nenaučili sa s radosťou vítať všetko nové, lebo dobre vedia, že s novinkami sa spája aj riziko, a riziko je podľa nich niečo zlé. Okrem toho, zmena pre nich nie je pohodlná.

Omyl: Musím si zachovať, čo mi ešte zostalo. Pravda: Nič si nemožno zachovať, ak to život nepripúšťa. Našou úlohou je plynúť s prúdom života.

Strach zo straty vlastnej identity

Najväčšia sila živiaca naše životné omyly je strach zo straty zmyslu života, z toho, že nebudeme vedieť, kto alebo čo sme. Rozum sa so svojou predstavou o sebe stotožnil natoľko, že verí, že je tým, čo sa tu deje. Pýta sa: „Kto alebo čo budem, ak tu nebude tento príbeh?“ Pozorovateľ nie je prítomný, a tak je naše opustené ja presvedčené, že „je“ doterajším priebehom nášho života. Neuvedomuje si, že tento príbeh iba „prežíva“. Keď sa potom náš životný príbeh rúca, ja sa obáva, že sa takisto rozplynie.

Omyl: Som mojím príbehom. Pravda: Prežil som určitý príbeh, ibaže ja a príbeh sme dve rozdielne veci.

„Čuangovi-c’ sa raz snívalo, že je motýľ. Šťastne a spokojne si poletoval z kvetu na kvet a robil, čo sa mu len zachcelo. Nevedel, že je Čuang-c’. Keď sa prebudil, znovu bol sám sebou: skutočným a nezameniteľným Čuangom-c’. Začal premýšľať. Zrazu si už nebol taký istý, či je Čuang-c’, ktorému sa snívalo, že bol motýľ, alebo či je skôr motýľ, ktorému sa teraz sníva, že je Čuang-c’.“

Čuang-c’ čínsky filozof * asi 369 pred n. l. † 286 pred n. l.

Prevzaté z knihy Tajomstvo siedmych závojom Ruediger Schache

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.