Kategórie
Energia Reiky

Energetické kanály…

Na chodidle začíná 7 hlavních energetických kanálů (v sanskrtu nádí); každý z nich se vztahuje k určitému vnitřnímu orgánu. Na vnější straně palce mají svůj počátek 2 kanály, kontrolující funkci sleziny a slinivky břišní, zatímco z jeho vnitřní strany, od spodní části nehtu, začíná kanál řídící funkci jater. K ukazováku se pojí kanál žaludku. V bodu umístěném zhruba ve vzdálenosti šíře čtyř prstů od báze prostředníku, začíná energetický kanál ledvin (obr. 4).

Na prsteníku má počátek kanál žlučníku a na malíku kanál močového měchýře. Na tomto umístění kanálů se ájurvéda i tradiční čínská medicína shodují. Ájurvéda pak navíc dále hovoří o čtyřech kanálech probíhajících v mezerách mezi prsty chodidla, dělících se na solární, ohřívající – surja nádí a lunární, ochlazující – čandra nádí (obr. 5).

U kloubních spojení prstů chodidel existuje 14 malých bodů, ve kterých se energie soustředí a z nichž se rozšiřuje. Jeden takový bod se pak nachází i na kotníku (obr. 6).

Pro snadnější odlišení od jiných čaker  jsem je nazvala vira čakra (vira znamená bojovník). Zdálo se mi, že toto pojmenování je nejvhodnější protože vystihuje nejlépe jejich úlohu bojovníků – ochranářů hlavních energetických ohnisek, která budeme nazývat rádža čakra (rádža znamená král). Tato centra se nachází podél centrální osy těla  páteře, (obr. 7, 8, 9).

V ohybu nártu, v místě, ve kterém začíná kotník (obr. 10), najdeme pulzující bod, nazývaný zá-nártní pulz. Další pulzující bod pak najdeme pod kotníkem . Takovýchto „pulzů“ se na našem těle nachází celkem 21. Existuje tedy 21 míst, v nichž můžeme vnímat pulzování života. Jsou lokalizovány následně: 2 na spán –cích, 2 zepředu u uší, 2 na krku zboku, 2 v podpaží, 2 v ohybu loktů, 2 na vnitřní straně zápěstí, 1 nad pupkem, 2 uprostřed třísel, 2 za koleny a 4 na chodidlech (viz výše).

Nepravidelné pulzování těchto bodů je známkou narušené rovnováhy tělesných živlů Země, Vody, Ohně, Éteru. Tyto živly společně tvoří to, co ájurvéda nazývá dóša (těla). Kombinace Země s Vodou tvoří první dóšu, nazývanou kapha (čti kafa) kombinace Země s Ohněm tvoří druhou dóšu jménem pitta kombinace Vzduchu a Éteru tvoří třetí dóšu, nazývanou váta (Některé školy uvádějí i druhou kapha dóšu jako kombinaci Vody s Ohněm.)

Ájurvédický lékař určuje „rytmus“ pulzování zkoušením kvality jednoho či více pulzů, a to buď na zápěstí či na kotnících, u žen levé a u mužů pravé poloviny těla. V případech těžkého narušení energetické rovnováhy může být kontrolováno více pulzů současně. Zjišťuje se tak převaha energie v horní či dolní části těla. Spodní část našeho těla souvisí převážně s materiálnem, horní je naopak naší
částí více duchovní.

Má-li převahu dóša váta, tepání je stálé, slabé; jeho styl bývá definován jako plazení se hada. Má-li převahu dóša pitta, tepání je umírněné, přeskakující a bývá popisováno jako skok žáby. Převažuje-li dóša kapha, tepání je pomalé, těžké, mocné a přirovnává se k pohybujícímu se slonu. (V jiných školách jej připodobňují namísto sloního kroku k labuti, pohybující se po vodě. I když se nám může zdát typologie obou přirovnání naprosto odlišná.

Nesmíme zapomenout na to, že součástí dóšy kapha jsou jak Země tak i Voda. Mějme též na paměti, že pro nás Evropany bývá velmi obtížné porozumět indickému způsobu uvažování. Evropské překlady používají častěji přirovnání k labuti, která je nám, kteří nemáme doma slony, dozajista bližší!). Schopnosti správného rozlišování převahy jednotlivých dóš je možné docílit pouze dlouhodobou, pravidelnou a opakovanou praxí.

Z knihy Plantární  reflexologie Gabriella Cella Al-Chamali

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.