Kategórie
Príbehy

Čo zasievaš, to budeš žať!

Jeden úspešný podnikateľ si uvedomil, že by bolo načase, aby za seba určil nástupcu, ktorý bude viesť jeho firmu. Namiesto toho, aby zavolal jedného zo svojich riaditeľov alebo detí , zvolal najmladších vedúcich pracovníkov svojej firmy.

Povedal: “Nastal čas, aby som zvolil svojho nástupcu, a rozhodol som sa, že ním bude jeden z vás.”

Mladí zamestnanci boli šokovaní, avšak podnikateľ pokračoval: “Každému z´vás dám dnes jedno semienko – jedno neobyčajné semienko.  Zasejte ho, zalievajte a o rok mi prineste to, čo ste z toho semienka vypestovali. A ja potom posúdim rastliny, ktoré mi prinesiete a vyberiem si svojho nástupcu.”

Jim, jeden z vedúcich, vzrušene rozprával svojej žene o tomto pláne. Pomohla mu zaobstarať kvetináč, zem a kompost a on zasial semienko. Každý deň kvetináč zalieval a pozoroval, či niečo narástlo. Čoskoro začali niektorí kolegovia rozprávať o svojich semienkach a o tom, ako ich rastliny začali rásť. Jim sa znova a znova pozeral na svoj kvetináč, ale nič v ňom nerástlo.

Ubehli týždne, a stále nič. Všetci ostatní hovorili o svojich rastlinách, ale u Jima nič nerástlo a mal pocit, že je úplne neschopný.  Ubehlo 6 mesiacov  a v Jimovom kvetináči stále nič. Z toho usúdil, že asi semienko zahubil, avšak svojim kolegom nič nepovedal. Naďalej polieval a hnojil pôdu v kvetináči – tak veľmi si prial, aby semienko rástlo. Keď uplynul rok, šéf vyzval svojich mladých vedúcich, aby mu priniesli kvetináče s rastlinami. Jim svojej žene povedal, že prázdny kvetináč do firmy jednoducho nevezme. Ale ona ho povzbudila k tomu, aby bol čestný. Bol by to najtrápnejší moment v jeho živote, ale vedel, že jeho žena má pravdu.

Jim niesol svoj prázdny kvetináč do zasadačky. Keď prišiel, žasol nad rozmanitosťou rastlín svojich kolegov. Boli nádherné – mali všetky možné veľkosti a tvary. Keď Jim položil na zem svoj prázdny kvetináč, mnohí z jeho kolegov sa smiali. Keď vstúpil šéf firmy, Jim sa pokúsil ukryť.

“Fíha, aké nádherné rastliny, stromy a kvety ste vypestovali,” povedal podnikateľ. “Dnes sa jeden z vás stane šéfom tejto firmy! ”

Potom sa pozrel na Jima. Požiadal ho, aby prišiel dopredu – s jeho prázdnym kvetináčom. Jim mal strach a hlavou mu vírilo:  “On vie, že som zlyhal. Možno ma okamžite vyrazí!” Keď Jim prišiel dopredu, jeho šéf sa ho spýtal, čo sa stalo so semienkom. Jim mu vysvetlil, že napriek najlepšej snahe nič nevyrástlo. Podnikateľ poprosil všetkých prítomných okrem Jima, aby sa posadili. Potom  sa na neho pozrel a oznámil: “Tu stojí váš nový šéf! Volá sa Jim!”

Potom podnikateľ vyhlásil: “Pred rokom som každému v tejto miestnosti dal jedno semienko. Povedal som vám, aby ste ho zasiali, zalievali a o rok priniesli ku mne. Ale všetkým vám som dal uvarené semienka, to znamená, že žiadne z nich nemohlo rásť. Všetci okrem Jima ste priniesli zdravé a krásne rastliny a kvety. Keď ste videli, že semienko nerastie, nahradili ste ho iným. Jim bol jediný, kto mal odvahu a bol natoľko čestný, že mi naspäť priniesol prázdny kvetináč s mojím semienkom. Preto bude mojím nástupcom!”

Hovorí sa: Keď človek seje čestnosť, zožne dôveru. Keď seje dobrotu, získa priateľov. Keď seje pokoru, stane sa veľkým. Keď zasieva vytrvalosť, bude žať spokojnosť. Keď zasieva ťažkú prácu, uvidí úspech.  Keď seje odpustenie, bude žať zmierenie. Keď človek zasieva vieru, prinesie veľkú úrodu. 

Dbajte teda na to, čo teraz zasievate:  Rozhoduje to o tom, čo budete neskôr žať. “Čo človek rozsieva, to bude aj žať!” * (list Galaťanom 6,7)

“Kto chodí bez úhony, chodí bezpečne, kto však krivými cestami, ten sa prezradí.” (Príslovia 10, 9)

“Statočných vedie ich bezúhonnosť, neverných však zahubí ich prevrátenosť.” (Príslovia 11, 3)

 

2 replies on “Čo zasievaš, to budeš žať!”

nechť mír a klid,
v našich srdcích,
klíčí, roste, sílí,
v poznání,
sounáležitosti Lásky,
vědomí…

dobrý večer Všem…

PS: Martinko poutavý příběh…
Jim, nastávající vedoucí, má doma vzácný “drahokam”,
jež moudré rady jemu dal…
Vedoucí roli v celém příběhu odehrál… 🙂

ach ženy,
jak jste krásné,
jak jste svůdné,
když Vás moudrost srdce odívá…

děkuji, děkuji, děkuji…

děkuji… 🙂

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.